Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, ile waży rower? Wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Mogłoby się wydawać, że waga nie ma większego znaczenia, jednak nie jest to prawdą! Nawet, jeśli poruszamy się głównie po mieście, to powinniśmy zwrócić uwagę na masę całkowitą pojazdu. Pamiętajmy jednak, że nie zawsze cięższy model jest gorszy w prowadzeniu i mniej komfortowy! Wiele zależy od jego rodzaju. Osoba pokonująca górskie trasy ma zupełnie inne oczekiwania, niż cyklista przemieszczający się po asfaltowych drogach. Poniższe wskazówki z pewnością przybliżą Ci temat.
Określenie przeznaczenia pojazdu
Waga rowerowa to kwestia, która wzbudza wiele kontrowersji. Wynika to z faktu, że nie można jednoznacznie powiedzieć, ile powinna ważyć konstrukcja. Pierwszym krokiem jest określenie przeznaczenia pojazdu. Musimy zastanowić się, czy poszukujemy modelu na co dzień, czy planujemy dłuższe trasy. Zastanówmy się także, w jakich warunkach będziemy jeździć najczęściej. Warto wiedzieć, że standardowe modele miejskie mogą ważyć nawet 25 kg, co negatywnie wpływa na wygodę użytkowania. Oczywiście nie należy oczekiwać, że takie rowery będą lekkie, jak piórko, ponieważ pod względem budowy różnią się znacznie od np. kolarek. Ile waży rower szosowy? W sprzedaży znajdują się nawet modele o masie 7 kg, więc różnica jest ogromna!
Rowery górskie (MTB) oraz trekkingowe są lżejsze od modeli miejskich, jednak cięższe od szosówek. Ich średnia waga wynosi 13-15 kg. Oczywiście mówimy tutaj o pojazdach wysokiej klasy, które zostały zaprojektowane z troską o detale. Niższa masa całkowita sprawia, że manewrowanie w niesprzyjających warunkach otoczenia jest o wiele łatwiejsze. Warto wiedzieć, że w sprzedaży dostępne są górale z karbonową ramą, których waga nie przekracza 10 kg. Nie należą one jednak do tanich, a więc nie każdy może pozwolić sobie na taką inwestycję.
Od czego zależy waga roweru?
Rowerowa waga zależy od wielu różnych czynników. Jak już wspomniano, kluczowe jest tutaj przeznaczenia pojazdu. Jednoślady różnią się między sobą konstrukcją. Łatwo zauważyć, że model miejski wygląda zupełnie inaczej niż szosówka lub góral. Zastanawiasz się dlaczego waga rowerów holenderskich może przekroczyć nawet 25 kg? Przede wszystkim dlatego, że zostały one zaprojektowane z myślą o płaskich drogach. Ponadto, nikt nie przewidział ich wnoszenia na czwarte piętro. Miały zapewnić komfort i stabilność.
Waga roweru szosowego jest dość niska, ponieważ zwykle eksploatowany on jest na długich trasach. Nie musimy również borykać się z większymi przeszkodami terenu, co także stanowi zaletę. Waga roweru górskiego może być nawet dwa razy wyższa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że taki model jest eksploatowany zupełnie w innych warunkach. Musi być on mocny i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Należy wspomnieć, że inne wymagania posiadają mężczyźni, a inne kobiety. Panie zwykle posiadają mniej siły, a więc wybierają lżejsze pojazdy. Nie jest to jednak oczywiste!
Warto wspomnieć również o tym, że duże znaczenia ma materiał ramy. Mogłoby się wydawać, że stal zawsze jest najcięższa, jednak nie jest to prawdą. Bywa tak, że masa całkowita jest porównywalna z masą modelu z ramą aluminiową. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby podczas podejmowania decyzji zakupowej zawsze przeanalizować specyfikację interesujących nas jednośladów. Aluminium to tworzywo relatywnie lekkie, a zarazem trwałe. Aktualnie cieszy się ono ogromną popularnością, więc spotkamy się z nim dość często. Modele z najwyższej półki zwykle posiadają ramę karbonową, która jest bardzo lekka, a przy tym wytrzymała. Może jednak okazać się, że jest ona dość krucha.
O czym pamiętać podczas zakupu?
Wiesz już, ile waży rower górski, MTB, trekingowy, szosowy czy też miejski. Pamiętaj jednak o tym, że waga nie powinna być jedynym czynnikiem determinującym do podjęcia ostatecznej decyzji. Każdy doświadczony cyklista potwierdzi, że kilka kilogramów mniej nie robi różnicy, jeśli rama nie posiada właściwej geometrii lub jej rozmiar jest nieodpowiedni. Musimy zastanowić się, jakich parametrów jezdnych oczekujemy.
Wiadomym jest, że jednoślad powinien być przede wszystkim funkcjonalny, poręczny i wygodny. Powinien on również wykazywać wysoką odporność na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Czynnikiem determinującym do podjęcia decyzji nie powinien być również materiał ramy! Osoby bez dostatecznej wiedzy powinny poprosić o poradę obsługę sklepu rowerowego.