Odpowiednio dobrana odzież termiczna na rower zapewnia nie tylko komfort jazdy, ale też zabezpiecza i chroni rowerzystę przed czynnikami zewnętrznymi. Aby jednak spełniała swoje funkcje, przy jej wyborze warto zwrócić uwagę na kilka elementów. Co warto wiedzieć i czym kierować się podczas doboru odpowiedniego stroju na rower?
Świętująca swoje sukcesy w latach 90. odzież termoaktywna wykorzystywana jako strój do ćwiczeń fizycznych, powraca współcześnie jako podstawowy element ubioru każdego rowerzysty. Będąc w kręgu zainteresowań polskich, jak i światowych producentów odzieży sportowej, współczesna bielizna wyróżnia się nie tylko wyjątkowym kolorem, ale także ciekawym wzornictwem.
Czym jest bielizna termoaktywna na rower?
Zazwyczaj składająca się dwóch części (koszulki i spodenek) bielizna termoaktywna, to odzież wykonana z materiałów odprowadzających wilgoć. Dzięki temu nasza skóra, jak i odzież na dłużej pozostaną suche, a co za tym idzie, nie tylko zapewnią nam komfort jazdy, ale także uchronią przed ewentualnym przeziębieniem. Odzież ze względu na swoje właściwości wykonywana jest z szybkoschnących materiałów syntetycznych, takich jak: poliamid, nylon czy poliester. Coraz częściej jednak odzież na rower wykonywana jest również z wełny merino. Ten rodzaj materiału nie tylko izoluje organizm zarówno od ciepłego, jak i zimnego powietrza, ale także wchłania wilgoć, zapewniając nam komfort jazdy. Dużym atutem wełny jest jej działanie antybakteryjne. W przypadku minusów z kolei warto wspomnieć o wysokiej cenie i mniejszej w porównaniu do włókien sztucznych trwałości materiału.
Stylowa i wyrazista bielizna misbhv
Jedną z pierwszych firm zajmujących się projektowaniem odzieży termoaktywnej była polska marka modowa misbhv wprowadzając w 2019 roku kolekcje inspirowaną latami 90. Różnorodna pod względem kolorystycznym odzież uwypukla zarówno smukłość, jak i opływowość ciała. Co ciekawe, odzież marki misbhv może posłużyć nam zarówno podczas rowerowych wycieczek, jak i eleganckiej kolacji. Kolekcja polskiej projektantki zwraca uwagę swoją kolorystyką, wyrazistymi i opływowymi kształtami, jak również ciekawą estetyką. Jeśli szukasz do swojej garderoby odzieży wyjątkowej i unikalnej, z pewnością bielizna misbhv jest tą, na którą warto zwrócić uwagę.
Sportowa odzież termiczna czy termoochronna?
Choć obie nazwy występują często zamiennie, jak się okazuje, każda z nich odnosi się do innego zjawiska. Odzież termiczna ma przede wszystkim na celu utrzymanie blisko ciała ciepłego powietrza, izolując go jednocześnie od chłodu. Sprawdzi się doskonale podczas wędrówek i spacerów. Z kolei odzież termoochronna ma na celu przede wszystkim odprowadzenie wilgoci.
Odzież termoochronna – jak wybierać?
Podczas wyboru odpowiedniej bielizny termoochronnej na rower warto kierować się nie tylko kolorystyką wybranego ubrania, ale także podstawowymi elementami, dzięki którym zwiększy się komfort jazdy. Jakie to elementy?
- Odpowiednie dopasowanie
Ze względu na transport potu na zewnątrz, odzież termoochronna powinna ściśle przylegać do ciała. Niektóre z koszulek są dodatkowo wyposażone w ściągacze i taśmy mające na celu zabezpieczenie przed zsuwaniem się ubrania.
- Grubość materiału
Czy wiesz, że bielizna na rower można być wykonana z materiału o różnej grubości? Na rynku spotkać możemy zarówno odzież wykonaną z lekkich materiałów zapewniając nam dobre odprowadzanie wilgoci i uczucie lekkości. Jedynym mankamentem tego rodzaju ubrań jest niska ochrona termiczna. Z kolei średniej grubości ubranie zachowuje równowagę między izolacją termiczną a odprowadzaniem wilgoci. Ostatnim rodzajem ubrań jest odzień gruba. W tym przypadku bielizna termoochronna nie tylko odprowadza wilgoć, ale też chroni nas przez niższymi temperaturami.
- Dłuższe plecy
Ponieważ pochylona postawa rowerzysty podczas jazdy naraża go na brak ochrony pleców, większość odzieży termoaktywnej na rower posiada dłuższy tył koszulki. Takie rozwiązanie pozwala na pełną ochronę pleców rowerzysty i zwiększenie komfortu jazdy.