Trasy rowerowe w Poznaniu – gdzie warto się wybrać?

Wyprawy rowerowe obecnie cieszą się bardzo dużą popularnością i trudno się temu dziwić, gdyż jest do doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu w aktywny sposób. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu rower był traktowany przede wszystkim jako środek transportu, dziś sytuacja nieco się zmieniła. Najwięksi miłośnicy jednośladów potrafią przemierzać  rowerem setki kilometrów, takie podróże są niezapomniane i stanowią świetną przygodę.

Przygotowując się do swojej pierwszej dłuższej wyprawy rowerowej, trzeba oczywiście odpowiednio się przygotować. Bardzo ważnym elementem jest rower, który musi być dostosowany do nawierzchni, po której będziemy się poruszać. Gdy zależy nam na uniwersalnym jednośladzie, którym będzie można komfortowo jeździć zarówno po asfalcie, jak i drodze gruntowej, dobrym wyborem będzie model crossowy. Jeżeli planujemy wycieczki wyłącznie po terenie nieutwardzonym, można wybierać spośród rowerów trekkingowych lub górskich. Obecnie możliwości jest naprawdę wiele, co więcej można zdecydować się na rower składany, który będzie idealne dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Trasy rowerowe w Poznaniu

Poznań jest jednym z większych miast w Polsce i ma naprawdę bardzo wiele do zaoferowania. Miasto rozwija się kulturowo, jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, co więcej jest chętnie odwiedzane przez turystów. Choć mogłoby się wydawać, że nie ma ono wiele do zaoferowania pod względem podróży rowerowych, można się miło zaskoczyć. Miasto stawia na ochronę środowiska, angażuje się w propagowanie bardziej ekologicznego stylu życia, dlatego w ostatnich latach powstało bardzo wiele ścieżek rowerowych. Obecnie Poznań jest bardziej przychylny dla rowerzystów, co pozytywnie wpływa na ilość samochodów na drogach.

Trasy rowerowe w Poznaniu są różne, dlatego warto zaplanować taki wypad wcześniej. Dobrym pomysłem jest również wybranie się na wycieczkę rowerową poza miasto. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie trasa rowerowa wzdłuż rzeki Warty, która ma 13 km i rozpoczyna się od mostu Lecha, aż do mostu Przemysła. Po drodze można eksplorować naturę oraz chłonąć atmosferę miasta, można także zatrzymać się w przydrożnej kawiarni albo barze, punktów gastronomiczny na trasie jest całkiem sporo. Wybierając się na wycieczkę rowerową Wartostradą będzie można podziwiać także wiele ciekawych zabytków, na przykład Katedrę na Ostrowie Tumskim czy most św. Jordana. Warto zahaczyć także o nowoczesne muzeum miasta Bramy ICHOT.

Dla początkującego rowerzysty trasa wprawdzie może wydawać się dość długa, jednak tak naprawdę w ogóle nie odczuwa się tych odległości. Jazda na rowerze po mieście jest zupełnie inna, niż wyprawa ścieżkami leśnymi.

Chociaż wycieczki rowerowe większości z nas kojarzą się z przemierzaniem tras przyrodniczych, warto zwiedzić również miasto, szczególnie Poznań, który ma wiele do zaoferowania. Przemierzanie miejskich ulic na jednośladzie może okazać się naprawdę bardzo ciekawą przygodą. Zobaczenie najbardziej reprezentatywnych części miasta z perspektywy rowerzysty, to całkowicie inne doznania, niż spacer, czy przemieszczanie się za pomocą środków komunikacji miejskiej.  Rowerem można wjechać na rynek, Plac Wolności, odwiedzić ulicę św. Marcina. Taką wyprawę najlepiej zaplanować wiosną lub latem, kiedy pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu. Eksplorowanie miasta, jego zapachów, dźwięków, może być równie ciekawe, co eksplorowanie natury. Jeżeli nigdy nie mieliśmy okazji zwiedzić dużego miasta rowerem, warto się przekonać do takiej formy podróży.

Znajdzie się też dużo atrakcyjnych propozycji dla miłośników historii, bo można zatrzymać się i wejść do Muzeum Archeologicznego, Muzeum Narodowego, warto odwiedzić również Farę Poznańską, gdzie można podziwiać słynne organy, a nawet usłyszeć ich dźwięk. Na Starym Rynku natomiast warto coś zjeść i napić się kawy, co z pewnością będzie stanowić bardzo miłą formę wypoczynku przed ruszeniem w dalszą trasę. Co ciekawe, w obrębie centrum miasta znajdziemy wiele ścieżek dedykowanych rowerzystom, ruch samochodowy jest tam ograniczony, choć nie jest wyeliminowany całkowicie. Przemierzając Poznań, należy zwrócić uwagę na skrzyżowanie ul. Ratajczaka i ul. 27 grudnia, które jest dość niebezpieczne. Ruszając dalej w kierunku Kaponiery, będziemy mijać Centrum Kultury Zamek, gdzie można zażyć dużą dawkę kultury. Mijając go, dotrzemy do pięknego placu Mickiewicza.

Chcąc podróżować rowerem po Poznaniu, koniecznie trzeba wziąć pod uwagę także trasę wokół jeziora Maltańskiego, które jest położone na prawym brzegu Warty. Jest to sztuczny zbiornik wodny, który powstał 1952 roku. Chociaż sama trasa ma zaledwie 5 km, to droga jest niezwykle malownicza, co więcej wokół jeziora znajduje się sporo atrakcji. Między innymi można podziwiać Kopiec Wolności, Fontannę, niedaleko znajdują się też Termy Maltańskie, z których można skorzystać za drobną opłatą. Dostępny jest też mini pole golfowe, a także górska kolejka. Widoki są bardzo malownicze, nad jeziorem można wypocząć i zebrać siły przed dalszą wyprawą.

Wycieczki wokół Poznania

Jeżeli jesteśmy spragnieni ciszy i natury, wówczas dobrym pomysłem będzie wyjazd poza miasto. Wokół Poznania jest bardzo dużo ciekawych tras rowerowych godnych uwagi. W przypadku, gdy szykujemy się na nieco dłuższą przejażdżkę rowerową 20-40 km, dobrym pomysłem będzie przebycie trasy nad rozlewiskiem Cybiny. Trasa prowadzi praktycznie cały czas nad wodą, więc jest przepięknie. Do przejechania jest około 19 km, oczywiście trasę można wydłużyć, na przykład do Jeziora Maltańskiego. Kolejną propozycją jest trasa wśród lasów w okolicy Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Należy wyruszyć z Krajkowa i ruszyć dalej w stronę Jaszkowa i pętlą wrócić do punktu startu. Nie ma sensu wybierać tras, które będą wymagać od nas powrotu tą samą drogą, taka wycieczka będzie po prostu nudna i monotonna, warto robić pętle, dzięki temu będzie można odkryć nowe, ciekawe miejsca. Następna ciekawa trasa wiedzie przez szlak Kościołów Drewnianych, podróż można zacząć od Uzarzewia, przez Park Krajobrazowy w Promnie. Taka wyprawa liczy około 30 km, jednak warto zdecydować się, pojechać tym szlakiem, gdyż widoki są niesamowite.

Interesująca może okazać się także trasa wzdłuż rzeki Wełny, szczególnie gdy lubimy podróżować przez las. Ścieżki są mocno ubite, więc jazda rowerem jest płynna, warto odwiedzić punkt widokowy, gdzie można chwilę odpocząć albo zrobić piknik.

Trasa rowerowa Słonawy Stobnica na skraju Puszczy Noteckiej także będzie dobrym wyborem. Jest krótsza, bo liczy sobie około 12 km w jedną stronę. Po drodze można podziwiać zabytkową zabudowę kolejową, most kolejowy, jest dużo zieleni, można zatrzymać się na odpoczynek na lody lub przekąskę. Trasa kończy się w Stobnicy.

Następna trasa wiedzie przez lasy i jeziora wielkopolskie, mowa tu o szlaku „Doliną Bogdanki”, która jest 13 km odcinkiem. Podróż należy rozpocząć od Parku Sołackiego znajdującego się nieopodal centrum Poznania. Trasa jest wyznaczona za pomocą czarnego szlaku, więc nie sposób zboczyć z drogi. Wiedzie ona przez miejscowość Psarskie do Pawłowic. Podczas podróży można podziwiać naturę, gdyż piaszczysta ścieżka prowadzi przez bardzo malownicze okolice, nieopodal rzeki Bogdanka. Dla miłośników natury bez wątpienia będzie to nie lada gratka. Podczas takiej podróży można naprawdę wypocząć, gdyż trasa nie jest trudna, nie napotkamy na niej żadnych trudności, droga jest płaska i nie wymaga specjalnego przygotowania. Można wsiąść na rower i jechać, przy czym warto zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia.

Dla osób, które są żądne większych przygód, to znaczy interesują ich bardziej wymagające trasy, dobrą propozycją będzie ta Suchy Las- Biedrusko, która liczy 26 km. Droga jest dość zróżnicowana, będziemy musieli przejechać przez liczne wzniesienia. W tym wypadku konieczne jest posiadanie roweru górskiego lub crossowego, czyli dostosowanego do jazdy po trudniejszym, nieutwardzonym terenie.

Dużo do zaoferowania ma także trasa przez Puszczę Zielonkę. Ścieżki są dość piaszczyste, wiodą przez las. Decydując się na taką przejażdżkę, warto dobrze zaplanować trasę, gdyż nie jest ona dostatecznie dobrze oznaczona, co może spowodować, że zabłądzimy.

Czy warto wybrać się na wycieczkę rowerową po Poznaniu?

Mimo że początkujący rowerzyści mogą mieć problem z wyborem odpowiednich ścieżek oraz tras, wycieczki rowerowe po mieście są godne rozważenia. Choć może się wydawać, że podróż rowerem po dużej aglomeracji nie do końca ma sens, prawda jest taka, że miasto również ma całkiem sporo do zaoferowania i warto dać mu szansę. Zwiedzanie Poznania z perspektywy rowerzysty ma zupełnie inny wymiar. W tym wypadku bowiem zauważamy znacznie więcej detali, zawsze możemy się zatrzymać i podziwiać zabytki, architekturę, wejść do muzeum, czy po prostu odpocząć na ławce, albo zjeść dobry obiad. Miasto potrafi wciągnąć i dać równie dużo, co obcowanie z naturą. To, dlatego bez wątpienia warto je poznać właśnie z tej perspektywy. To idealna propozycja szczególnie dla osób wrażliwych, które chłoną atmosferę, piękne otoczenie, są ciekawe nowych smaków i zapachów.

Poznań jest miastem bardzo dobrze dostosowanym do potrzeb rowerzystów. Ścieżki rowerowe są wszędzie, nawet w centrum miasta, dzięki temu można czuć się dość bezpiecznie i pewnie. Podróżowanie rowerem po mieście ma sens, także ze względów etycznych. Tak dużo mówi się w dzisiejszych czasach o wysokim stopniu zanieczyszczenia powietrza, smog w dużej mierze powstaje przez spaliny samochodowe, dlatego jeżeli mamy możliwość podróżowania rowerem, to warto to zrobić dla swojej planety. Nie można zapominać również o kwestiach zdrowotnych. Obecnie większość z nas ma pracę biurową, co oznacza, że w ciągu dnia nie mamy zbyt wiele ruchu. Dlatego aktywność fizyczna jest tak ważna w naszym życiu. Wolne chwile warto spędzić w aktywny sposób, aktywny wypoczynek przynosi bowiem wiele korzyści, gdyż pozytywnie wpływa zarówno na ciało, jak i umysł. Jesteśmy też bardziej zadowoleni ze swojego dnia. Nie ma nic gorszego, niż spędzenie weekendu na kanapie przed telewizorem, szczególnie gdy za oknem jest piękną wiosenną lub letnia pogoda.

O czym pamiętać planując podróż rowerem?

Trasy rowerowe Poznań są bardzo zróżnicowane, bo można zdecydować się na wyruszenie w miasto, jak i poza miasto. Podróż musi być zaplanowana z uwzględnieniem swoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Najlepiej wybrać się na wyprawę rowerową we dwoje szczególnie, jak to nasza pierwsza dłuższa podróż jednośladem. Dzięki temu będzie nam raźniej, co więcej w razie problemów z rowerem, będziemy mieć wsparcie, powiedzenie “co dwie głowy to nie jedna” w tym wypadku bardzo dobrze się sprawdza. Wycieczki rowerowe miejskie mają jedną bardzo ważną zaletę, a mianowicie w przypadku awarii roweru, można bez większych problemów skorzystać z usługi serwisu rowerowego albo sklepu rowerowego. W takich miejscach można kupić części zamienne, dokonać naprawy, wymiany dętki, opony, szprychy. Podróżując po mieście pomoc techniczną mamy na wyciągnięcie ręki, co jest bardzo dużym udogodnieniem.

Wyprawy rowerowe w ostatnich latach zyskują na popularności. Wiele osób decyduje się na taką formę wypoczynku, jest to sposób na oszczędność, ale także poprawę swojej kondycji fizycznej, co pozytywnie wpływa na zdrowie. Nie można jednak tak po prostu wsiąść na rower i pojechać w siną dal. Do takiego przedsięwzięcia trzeba bardzo dobrze się przygotować, inaczej wyprawa może zakończyć się fiaskiem. Pierwszym etapem powinien być wybór miejsca, do jakiego chcemy się udać. Dzięki temu będziemy w stanie wyznaczyć optymalną trasę, sprawdzić jakość dróg oraz oszacować dzienną liczbę kilometrów do przejechania. Podróżowanie drogami asfaltowymi jest bez wątpienia wygodniejsze, jednak nie zawsze pozwala na eksplorowanie natury, co więcej niekiedy może okazać się dość niebezpieczne. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest wybranie mniej uczęszczanych dróg, w tym wypadku jest także większa szansa na znalezienie dogodnego miejsca, na przykład na rozbicie namiotu, jeśli chcemy spać w plenerze. Warto bardzo dobrze rozważyć wszystkie za i przeciw i wybrać najciekawszą, ale niekoniecznie najkrótszą trasę. Dobrym pomysłem jest wybranie ścieżek, które będą prowadziły przez ciekawe zabytki, punkty widokowe, czy polecane restauracje ze smacznym jedzeniem. Można oczywiście również szukać noclegów w hotelach, w tym wypadku warto wcześniej zarezerwować miejsce, aby nie zostać na “lodzie”.

Odpowiedni rower i nie tylko

Najważniejsze jest to, aby rower, którym mamy zamiar wyruszyć w podróży, był dostosowany do nawierzchni, po której mamy zamiar się poruszać. O ile w przypadku krótkich wypraw 15-30 km można przymknąć na to oko, tak wybierając się w dłuższą trasę, odpowiedni rower to absolutna podstawa. Dlaczego jest to tak ważne? Rower miejski nie będzie przystosowany do poruszania się po nieutwardzanych, leśnych ścieżkach i odwrotnie, bo ciężko będzie nam jeździć po mieście na góralu czy modelu treningowym. Gdy zależy nam na tym, aby jednoślad był na tyle uniwersalny, aby można było pojechać nim zarówno do lasu, jak i na wycieczkę po centrum Poznania, wówczas najlepiej wybrać model crossowy. To rower, który jest dostosowany do różnego rodzaju nawierzchni, więc bez problemu da radę w mieście, jak i na drodze gruntowej. Ważny jest oczywiście także komfort jazdy, dlatego jednoślad, powinien być dopasowany do naszej budowy ciała, wagi, płci oraz wzrostu, ale także indywidualny potrzeb.

Oprócz roweru dostosowanego do nawierzchni oraz indywidualnych preferencji bardzo istotną kwestią jest także spakowanie odpowiedniego wyposażenia. W podróż rowerową po mieście, jak i za miasto, powinniśmy wziąć ze sobą podstawowe narzędzia na wypadek awarii roweru. Niezbędna jest także pompka, zapasowa dętka, zestaw do łatania dętek, przydadzą się również sakwy rowerowe i apteczka. Nie można zapomnieć również o odpowiedniej odzieży rowerowej, która będzie zapewniała odpowiedni komfort, wygodę, będzie chroniła przed przegrzaniem, wyziębienie ciała oraz otarciami. Najlepiej zaopatrzyć się w takie ubrania w profesjonalnym sklepie sportowym. Na pewno przyda się także czapka z daszkiem lub kapelusz, który będzie chronił przed słońcem oraz okulary przeciwsłoneczne. Dobrym pomysłem będzie także zabranie ze sobą kremu z filtrem oraz ręcznika. Rodzaj wyposażenia zależy oczywiście od tego, jak i gdzie zorganizujemy sobie nocleg.

Poznań – czy warto wybrać się tam w podróż rowerem?

Poznań jest dużym miastem, które jest przyjazne dla rowerzystów, dlatego bez wątpienia jest to dobry kierunek podróży. Poza tym w okolicy również jest wiele tras rowerowych, które będą idealną opcją dla osób chcących spędzić czas blisko natury. Na pewno nie będziemy żałować czasu spędzonego w tym mieście i jego okolicach.

Dodaj komentarz