Zastanawiasz się nad zakupem markowego roweru, jednak Twój budżet jest mocno ograniczony? Jednym z rozwiązań może być zakup używanego roweru. Jednak takie rozwiązanie niesie za sobą dość spore ryzyko, dlatego też zanim przystąpisz do zakupu warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Sprawdź, jak bezpiecznie kupić używany rower i na co zwracać uwagę przy jego wyborze.
Rowery używane – wady i zalety
Rowery używane mają pewne plusy oraz dość długą listę minusów. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy opłaca się je kupować. Z jednej strony możemy trafić na prawdziwe perełki, z drugiej strony ryzyko nietrafionego zakupu jest dość duże. Na pewno należy wybierać świadomie oraz uważać na „zbyt atrakcyjne” oferty, ponieważ bardzo często można na nich dużo stracić. Kiedy kupujemy nowy rower zyskujemy pewność, że jest on w 100 proc. sprawny. Jeśli coś się w nim zepsuje, mamy gwarancję, która zapewnia nam darmowe serwisowanie. Takim rowerem możemy wyruszać w dalekie trasy zaraz po wyjściu ze sklepu. Niestety, w przypadku rowerów używanych nie zyskamy tej pewności. Rowery używane mogły być np. uszkodzone na trasie czy w wypadku, mogą posiadać wady ukryte, których nie sposób zauważyć podczas jednorazowej wizyty. Oprócz tego stan techniczny roweru może być zupełnie inny, niż ten opisany w ogłoszeniu, np. posiada inne części.
Oprócz tego trzeba pamiętać o tym, że rowery używane mogą pochodzić z kradzieży. Osoba, która wystawia ogłoszenie wcale nie musi być właścicielem sprzętu. W chwili zakupu nie będziemy mieć praktycznie żadnych szans, żeby tę informację rzetelnie sprawdzić. Jednak w czasie kontroli drogowej, może zdarzyć się tak, że policja sprawdzi czy rower, na którym się poruszamy pochodzi z legalnego źródła. Jeśli tak, wówczas możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami.
Oczywiście niejakim rozwiązaniem jest poproszenie, aby sprzedający przedstawił oryginalne poświadczenie zakupu. Jednak, jeśli rower nie jest stosunkowo młody rzadko, który właściciel będzie przechowywał takie rzeczy. Najczęściej pozbywamy się dowodu zakupu z chwilą, kiedy przestaje obowiązywać gwarancja. Oczywiście to, że używany rower nie posiada już gwarancji jest także jego dużą wadą. Choć oferta rowerów używanych jest dosyć szeroka, to jednak nigdy nie będzie ona tak bogata, jak oferta nowych sprzętów. Mówiąc wprost w większości sytuacji musimy zadowolić się tym, co oferuje nam sprzedawca. Nie mamy możliwości wyboru np. innego koloru. Jeśli mamy określone preferencje, co do roweru i chcemy znaleźć model, który jak najdokładniej odzwierciedla nasze potrzeby, musimy uzbroić się w niemałą cierpliwość.
Na pewno używane rowery nie będą interesującym sprzętem dla miłośników nowinek. Oczywiście mogą zdarzyć się wśród nich perełki, gdzie np. właściciel po jednym sezonie zdecydował się na sprzedaż roweru, ale takie sytuacje należą do rzadkich. Oprócz tego oczywistym jest, że nowe rowery prezentują się po prostu lepiej. Nie mają rys i zadrapań, ich lakier jest błyszczący, nie znajdziemy na nich rdzy ani innych zniszczeń.
Kupno roweru używanego ma jednak także pewne zalety. Na pewno należy do nich niższa cena zakupu. Jednak w tym przypadku trzeba zachować pewną czujność. Bardzo tanie rowery używane, zwłaszcza te w dobrym stanie technicznym, które pochodzą od renomowanych producentów, mogą być albo kradzione, albo posiadać wady ukryte. Przede wszystkim rzadko, kto zdecyduje się sprzedać dobry i solidny sprzęt poniżej jego wartości. Dlatego takie oferty warto jest szczególnie dobrze zweryfikować, ponieważ możemy na nich więcej stracić, niż zyskać.
Rowerowy rynek wtórny może być także dość bogaty, zwłaszcza wtedy, jeśli korzystamy z komisów rowerowych. W takich miejscach także oferowane są najczęściej markowe, solidne rowery, które przed sprzedażą przechodzą serwis techniczny. Dzięki temu unikniemy ryzyka zakupu tzw. bubla. Oczywiście ich cena będzie nieco wyższa, niż np. cena roweru zakupionego od osoby prywatnej. Ale ryzyko jest także znacznie mniejsze. W takich miejscach można czasem znaleźć także interesujące modele rowerów, które zadowolą nawet koneserów.
Używane rowery – które z nich warto kupić
Na pewno kwestią dyskusyjną jest zakup używanego roweru górskiego. Przede wszystkim, jeśli kupujemy profesjonalny, markowy rower, jest także duża szansa na to, że poruszał się na nim profesjonalista. A w przypadku rowerów górskich oznacza to tyle, że rower przebył już długie i wymagające trasy, jest porządnie wyeksploatowany, a swoje najlepsze czasy ma już za sobą. Oczywiście w większości właściciele rowerów używanych zapewniają, że ich rower był używany sporadycznie. Jednak w przypadku rowerów do jazdy ekstremalnej musimy mieć na uwadze to, że w większości są kupowane właśnie po to, aby właściciel mógł je „docisnąć”. Uszkodzenia, które są niewidoczne gołym okiem mogą wpłynąć potem na bezpieczeństwo naszej jazdy w wymagających trasach. Natomiast dużo mniej ryzykowną opcją jest zakup używanych rowerów miejskich, holenderek czy sprzętów do jazdy rekreacyjnej. W większości przypadków takie rowery służą do spokojnej jazdy po mieście. Holenderki i rowery miejskie dobrych marek to zazwyczaj sprzęty bardzo trwałe i wytrzymałe. Oprócz tego ich design jest bardzo uniwersalny, nie musimy mieć roweru z najnowszej kolekcji, żeby prezentował się on fajnie podczas jazdy.
Co sprawdzić przed zakupem roweru używanego?
Przede wszystkim ważny jest stan techniczny używanego roweru. Na zdjęciu rower może prezentować się doskonale, jednak nie oznacza to, że będzie równie dobrze jeździł. Dlatego też zawsze należy dobrze sprawdzić rower, który kupujemy. Jeśli mamy problem z samodzielną oceną stanu roweru, możemy np. udać się do serwisu i poprosić serwisanta, aby dokonał przeglądu technicznego roweru. Należy unikać oceny technicznego stanu roweru tylko na podstawie treści ogłoszenia czy zamieszczonych na nim zdjęć. Oczywiście podstawą przy zakupie są sprawne hamulce, amortyzatory, płynna zmiana biegów. Oprócz tego warto przyjrzeć się także ramie roweru oraz jej powierzchni. Pęcherzyki pod farbą mogą być np. są oznaką korozji. Warto także zwrócić uwagę czy nie ma na niej żadnych wgniecie, ile jest zadrapań i wygięć. Warto też sprawdzić czy nie ma korozji i rdzy na pozostałych elementach roweru. Oprócz tego dobrze jest przyjrzeć się kołom w rowerze. W tym przypadku istotne będą wszelkie wklęsłe lub wypukłe miejsca. Mogą one świadczyć o deformacji lub też są po prostu nadmiernie wyeksploatowane. Oczywiście przed zakupem najlepiej jest wsiąść na rower i się po prostu nim przejechać. Kupowanie używanych rowerów na odległość, bez osobistej jazdy próbnej jest bardzo ryzykowne. Oprócz ogólnego stanu technicznego, warto pamiętać jest o tym, że rama roweru powinna mieć właściwy rozmiar, który pozwoli nam na komfortową jazdę. Nie ma sensu kupować roweru, który nie pasuje do naszej anatomicznej budowy nawet, jeśli jest on w atrakcyjnej cenie.
Oczywiście można także sprawdzić historię roweru oraz to czy pochodzi on z legalnego źródła. Natomiast jedynym sposobem, żeby to zrobić jest po prostu kontakt z policyjnym komisariatem. Wówczas wystarczy podać policji numery ramy. Jeśli ktoś zgłaszał kradzieży tego modelu, powinniśmy zostać o tym poinformowani. Warto zastanowić się także nad spisaniem umowy ze sprzedawcą. Jest to doskonałe zabezpieczenie na wypadek oszustwa. Taka umowa pozwala na dochodzenie praw na drodze sądowej, a jednocześnie dzięki niej będziemy w stanie udokumentować, skąd pochodzi rower.
Gdzie szukać rowerów używanych?
Gdzie kupić używany rower? Możliwości jest naprawdę wiele. Przede wszystkim można do tego celu wykorzystać popularne serwisy ogłoszeniowe, typu OLX, allegro czy sprzedajemy. Należy oczywiście korzystać z wiarygodnych ofert, które nie przedstawią krzykliwych okazji. Na lokalnych serwisach ogłoszeniowych możemy przetestować rower osobiście. W przypadku zakupu na allegro, najczęściej nie będziemy mieć tej możliwości. Pomijając stan techniczny roweru, warto pamiętać o tym, że jego wielkość powinna zapewniać nam komfortową jazdę. Dlatego też ryzykowne jest kupowanie roweru, którym nie mieliśmy okazji jeździć. Dobrym rozwiązaniem może być zakup roweru w specjalnych sklepach, które sprzedają markowy używany sprzęt. Te rowery przechodzą wcześniejszy przegląd techniczny oraz w razie potrzeby są serwisowane. Najczęściej będą to rowery znanych marek i producentów. W takich miejscach możemy także dokonać jazdy próbnej oraz mamy większy wybór.
Rowery używane – jakich ofert unikać?
Przede wszystkim warto jest unikać szumnych, krzykliwych ogłoszeń, które już na pierwszy rzut oka wydają się niewiarygodne. Oprócz tego najlepiej jest unikać ofert, w których sprzedający wywiera na nas jakąkolwiek presję. Może zdarzyć się tak, że podkreśla on, że oferta traci ważność lub też ma kolejnych kupców. Jeśli stawia Cię przed wyborem – teraz albo nigdy, najczęściej nie jest to dobry znak. Jeśli oferta jest atrakcyjna, a sprzedawca rzeczywiście ma innych potencjalnych klientów, nie będzie przymuszał Cię do zakupu, ponieważ wie, że za chwilę znajdzie innego kupca.