Berlin rowerem – czyli najlepsze szlaki rowerowe w Niemczech

Zwiedzanie Berlina na dwóch kółkach wydaje się być sporym wyzwaniem. Jest to fantastyczna opcja dla tych, którzy stawiają na nutkę szaleństwa! Odkrywanie nowych miejsc to prawdziwa przyjemność, której trudno się oprzeć. Ważne jest jednak to, aby wyprawa została zaplanowana w sposób kompleksowy. Warto bazować na doświadczeniu osób, którym udało się zrealizować plany. Trzeba podkreślić, że przemieszczając się na jednośladzie można dotrzeć do każdego zakamarka miasta. Jest to rozwiązanie wygodne, a zarazem tanie. Nie trzeba tracić gotówkę na benzynę, taksówki, czy też komunikację publiczną. Plusem jest również brak ograniczeń, jakie narzucają piesze wędrówki. Planujesz odwiedzić stolicę Niemiec? Jeśli poszukujesz praktycznych wskazówek, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Berlin rowerem – argumenty „za”

Zwiedzanie Berlina rowerem nie jest tak ryzykowne, jak mogłoby się wydawać. Faktem jest, że stolica Niemiec jest wyjątkowo urokliwa, a zarazem ciekawa. Nie ma tutaj miejsca na nudę! Wysoka różnorodność sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nie ma więc znaczenia, czy preferujemy obiekty historyczne, czy interesuje nas wizyta w klimatycznych restauracjach lub klubach nocnych. Nie bez znaczenia jest również tolerancyjność lokalnej społeczności. Panuje tutaj pełna swoboda, która sprawia, że każdy może poczuć się „jak u siebie”. Bez większego wysiłku można przełamać również bariery językowe, co z pewnością zadowoli tych, którzy nie radzą sobie zbyt dobrze z niemieckim. Jest to fantastyczne miejsce dla tych, którzy pragną zdobywać nowe doświadczenia. Nie można również pominąć zmodernizowanych ścieżek rowerowych, dzięki którym przemierzanie kolejnych kilometrów stanie się przyjemniejsze, a zarazem bezpieczniejsze. Łączna ich długość to aż 620 km!

Wystarczy zajrzeć do statystyk, aby dowiedzieć się, że w Berlinie można liczyć nawet na 1625 słonecznych godzin w roku. Wiadomym jest, że jazda na rowerze zapewnia większą frajdę w pogodny dzień. Nie trzeba jednak obawiać się niepogody! Deszcz nie stanowi żadnej przeszkody, ponieważ w omawianej miejscowości funkcjonuje 180 muzeów, 130 kin i 440 galerii ze sztuką. Na specjalną uwagę zasługują również klimatyczne knajpki oraz bary, gdzie można delektować się lokalnymi specjałami. Niemcy słyną z zamiłowania do piwa, jednak trzeba pamiętać, aby po alkoholu nie siadać na pojazd. Warto jednak wiedzieć, że dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi wynosi aż 1,6 promila. Dopiero po przekroczeniu tej wartości grożą nam konsekwencje prawne związane z prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości. Należy jednak uwzględnić, że przemierzanie ulic po trzech kuflach piwa nie wydaje się być najrozsądniejszym pomysłem. Zdolność do trafnej oceny sytuacji na drodze ulega zmniejszeniu.

Jak pokonać trasę Warszawa-Berlin?

Podjąłeś decyzję o zwiedzaniu Berlina na jednośladzie? Pamiętaj o tym, że w pierwszej kolejności musisz zorganizować transport do Niemiec. Oczywistym jest, że nie dotrzemy tam na dwóch kółkach. Poniżej przedstawiono praktyczne porady dla tych, którzy startują z Warszawy. Prawdą jest, że miejsce początkowe nie ma większego znaczenia, gdyż każdy może dotrzeć do punktu docelowego na kilka różnych sposobów.

1. Najszybszym środkiem komunikacji jest oczywiście samolot. Mogłoby się wydawać, że omawiane rozwiązanie wymaga posiadania ogromnego budżetu, jednak nie jest to prawdą. Należy jednak wykazać się odrobiną sprytu, aby upolować najlepsze okazje. Bardzo często najtańsze bilety można zakupić na dwa-trzy dni przed wylotem, a nie każdy może pozwolić sobie na taką spontaniczność. Oczywiście warto jest śledzić oferty pojawiające się na stronach. Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawią się te najlepsze! Nierzadko bardziej opłaca się odwołać lot planowany za kilka tygodni, aby zarezerwować bilet „last minute”. Wiadomy jest, że wszystko zależy od regulaminu oferty, a więc należy dokładnie ją przeanalizować. W dobie pandemii loty samolotem przebiegają nieco inaczej. Restrykcje dynamicznie się zmieniają, o czym wiele osób zapomina. Przez dokonaniem rezerwacji dobrze sprawdzić, czy wymagane jest posiadanie negatywnego wyniku testu na covid-19.

2. Pociąg wydaje się być znakomitą propozycją dla tych, którzy chcą zabrać ze sobą swój rower. Wiadomym jest, że w przypadku podróży samolotem nie ma takiej możliwości, co dla wielu cyklistów stanowi znaczące utrudnienie. Najrozsądniej rezerwować bilety z odpowiednim wyprzedzeniem – to właśnie w ten sposób można upolować najkorzystniejsze ceny. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że przeciętny czas trwania podróży wynosi 6-8 godzin. Nie można również wykluczyć opóźnień, które mogą stanowić skutek wypadku komunikacyjnego lub niesprzyjających warunków atmosferycznych. Bilet można zakupić drogą internetową. Konieczne jest zapoznanie się z regulaminem, gdyż istnieje duże prawdopodobieństwo, że zostanie on przesłany w formie papierowej pod wskazany adres. Nie jest to satysfakcjonująca opcja dla tych, którzy chcieliby wyruszyć w drogę „z dnia na dzień”. Najczęściej na dostarczenie biletu oczekuje się kilka dni roboczych.

3. Podróż samochodem wybierana jest przez osoby, które cenią sobie swobodę oraz komfort. Brak ograniczeń związanych z bagażem stanowi ogromny plus. Zazwyczaj można dotrzeć na miejsce w około 5-6 godzin. Wiadomym jest, że osoby mieszkające przy zachodniej granicy dotrą do Berlina w ekspresowym tempie. Dla kierowcy pokonanie kilkuset kilometrów bywa sporym wyzwanie – jest to szczególny problem, jeśli pozostałe osoby nie posiadają prawa jazdy lub z innych powodów nie chcą zasiąść za kierownicą. Nie można również nie wspomnieć o kosztach, które są relatywnie wysokie. Wiele zależy od poziomu spalania silnika. Nie wszystkie auta są ekonomiczne i tanie w eksploatacji. Dzięki nowoczesnym uchwytom możliwe jest przetransportowanie nawet kilku rowerów. Wiele osób zapomina o opłatach za autostrady. Ponadto, kolejki do punktu poboru opłat mogą generować spore opóźnienia. Z tego względu lepiej unikać podróży w godzinach szczytu.

4. Autobus z Warszawy do Berlina jedzie około 9-10 godzin. Jest to opcja dla tych, którzy mogą poświęcić sporą ilość czasu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na nocna podróż, którą można niemal w całości przespać. Dotyczy to jednak tych, którzy są przyzwyczajeni do specyficznych warunków otoczenia i nie straszne im niedogodności. Atutem omawianego rozwiązania jest możliwość zaoszczędzenia gotówki – bilet autobusowy jest zdecydowanie najtańszy. Zazwyczaj pasażerowie mają dostęp do gniazdek elektrycznych umożliwiających ładowanie laptopa, czy też smartfona. Jeśli chodzi o przewożenie roweru, to wszystko zależy od przewoźnika. Czasami możliwe jest wykupienie przestrzeni bagażowej, która pomieści pojazd, jednak nie jest to standardem. Stawiając na podróż busem można liczyć na większą różnorodność ofert. Łatwiej jest znaleźć firmę, która zgodzi się na przewiezienie dwóch kółek.

Nie każdy wie, że na wymianie walut można sporo stracić. Jak tego uniknąć? Dobrą opcją wydaje się być karta Revolut, która z pewnością przyda się również podczas innych wyjazdów. Trudno wyobrazić sobie pobyt za granicą bez gotówki!

Jak znaleźć nocleg w Berlinie?

Kolejną ważną kwestią jest zarezerwowanie noclegu. Wiadomym jest, że nie ma sensu jechać do stolicy Niemiec na kilka godzin. W dobie pandemii znalezienie zakwaterowania jest trudniejsze, jednak nadal możliwe. Warto również uwzględnić, że obostrzenia nie będą trwać wiecznie, a więc poniższe propozycje mogą przydać się w przyszłości. Oczywistym jest, że wiele osób dąży do zminimalizowania kosztów. Prawdziwym strzałem w dziesiątkę wydaje się być AirBnb – ogromna liczba ofert ułatwia znalezienie wariantu odpowiedniego dla siebie. Ograniczony budżet nie stanowi żadnej przeszkody. Kwatery i mieszkania prywatne wydają się być szczególnie opłacalne dla tych, którzy podróżują w grupie. W zdecydowanej większości przypadków hotele proponują o wiele wyższe stawki. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja obiektu noclegowego. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka będzie najlepsza, gdyż wszystko zależy od zaplanowanej trasy zwiedzania.

1. 25h Hotel – to znakomita opcja dla tych, którzy nie chcą rezygnować z komfortu. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że na ostatnim piętrze funkcjonuje luksusowa restauracja z pięknym widokiem na panoramę miasta. Ceny znajdują się jednak na umiarkowanym poziomie, a więc nie trzeba się obawiać. Omawiany obiekt działa także jako klub, który w weekendy jest mocno oblegany. Oczywiście goście hotelowi maja pierwszeństwo, więc nie muszą stać w długiej kolejce do wejścia. W niedalekiej odległości znajduje się centrum handlowe, a nawet kino. Sporym udogodnieniem jest także możliwość wynajęcia wysokiej klasy jednośladów.

2. Casa Camper Berlin – opisywany hotel spełni wymagania tych, którzy stawiają na dogodną lokalizację. Wybierając opisywane miejsce noclegowe można bez większych trudności zaplanować zwiedzanie miasta. Na samej górze znajduje się bar, który zapewnia nieprzeciętny relaks. Warto udać się do niego w porze wieczorowej. Uczciwe ceny zachęcają do rezerwacji.

3. Orania.Berlin – jest to miejsce zlokalizowane nieco na uboczu, jednak ma to swoje zalety. Przede wszystkim można odciąć się od miejsc obleganych przez turystów. Takie położenie hotelu zachwyci tych, którzy pragną spokoju i ciszy. Na uwagę zasługuje ponadprzeciętny standard obiektu. Malownicza okolica sprawia, że na rower wsiada się z wielką przyjemnością.

4. Cosmo Hotel Berlin – hotel zapewnia nie tylko doskonałą lokalizację oraz dogodne warunki pobytu, ale również znakomite wyżywienie. Nie od dziś wiadomo, że smaczne, a zarazem pożywne śniadanie to absolutna podstawa! Optymalne ceny sprawiają, że nie trzeba martwić się o przesadne obciążenie finansowe. Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy rozsądnie inwestują gotówkę.

Gdzie wynająć rower w Berlinie?

Jak już wspomniano, nie zawsze podróż z rowerem jest możliwa, co stanowi sporą niedogodność. W takiej sytuacji należy zdecydować się na wynajem jednośladu. Wiadomym jest, że w stolicy Niemiec funkcjonuje wiele wypożyczalni, a więc znalezienie odpowiedniej oferty, to tylko kwestia czasu. Nikt nie lubi przepłacać, jednak jakość pojazdu ma znaczenie. Nie zapominajmy, że jest to nasz główny środek transportu. Rower musi zagwarantować komfort oraz bezpieczeństwo. Ważne, aby był on trafnie dopasowany do indywidualnych preferencji.

Na specjalną uwagę zasługuje sieć miejska Nextbike, która funkcjonuje również w Polsce. Warto zaznaczyć, że w samym Berlinie znajduje się około 5000 jednośladów. Trzeba jednak zastanowić się, czy jest to rozwiązanie ekonomiczne. Oczywiście marki konkurencyjne również posiadają interesujące oferty. Możliwość „porzucenia” roweru w wyznaczonych obszarach miasta sprawia, że podróżowanie stanie się prostsze. Nie trzeba ponosić kosztów wynajmu, jeśli przez trzy godziny będziemy znajdować się w klubie. Konieczne jest jedynie posiadanie aplikacji mobilnej, która umożliwia zrealizowanie transakcji. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby mieć przy sobie alternatywne źródło energii np. powerbank. Niespodziewane rozładowanie smartfona może stanowić ogromny problem.

Bywa tak, że wyżej opisane rozwiązanie nie jest opłacalne. Ponadto, nie wszystkie osoby posiadają niezbędną wiedzę na temat nowoczesnych technologii. Wielu turystów stawia na klasyczne oferty wypożyczalni, jednak pierwszym krokiem jest znalezienie odpowiedniej firmy. Pamiętajmy, że ponosimy pełną odpowiedzialność za jednoślad. Musimy również zabezpieczyć go przed potencjalną kradzieżą, gdyż w innym przypadku narazimy się na wysokie kary finansowe. Zazwyczaj im dłuższym okres wynajmu, tym korzystniejsze stawki. Wypożyczalnie prywatne cieszące się sporym zainteresowaniem, to m.in. Take a Bike, Fahrradstation oraz Rent a bike 44. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować pojazdy znajdujące się w ofercie, a także aktualnie obowiązujący cennik. Taniej nie zawsze znaczy lepiej! Rower musi być bezawaryjny, tak aby nie uległ awarii w najmniej spodziewanym momencie.

Jak spędzić weekend w Berlinie?

Berlin na rowerze to genialna opcja na ciepłe dni, kiedy z aktywności fizycznej można czerpać maksymalną radość. Stolica Niemiec oferuje wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Oczywiście wszystko zależy od osobistych upodobań. Wiadomym jest, że przez kilka dni nie można odwiedzić wszystkich godnych uwagi miejsc. Szlaki rowerowe w Niemczech zapewniają wyjątkowy komfort podróżowania, a więc nie trzeba obawiać się żadnych trudności. W opisywanym mieście jednoślady są popularne nie tylko wśród turystów. Ogromna część lokalnej społeczności posiada własne dwa kółka. Infrastruktura drogowa została zaplanowana z najwyższą precyzją. Wszystko po to, aby uniknąć sytuacji, które mogłyby stanowić zagrożenie dla cyklistów oraz pozostałych uczestników ruchu drogowego. Sprawia to, że nawet poruszając się po zatłoczonych i ciasnych uliczkach można czuć się spokojnie. Nieco inaczej jest w Warszawie, gdzie rowerzyści często wzbudzają negatywne emocje wśród kierowców. W Niemczech nie spotkamy się z wrogim nastawieniem.

Niezwykle istotne jest to, aby podczas jazdy stosować się do znaków drogowych oraz sygnalizacji świetlnej. Niestety wielu młodym osobom brakuje odpowiedzialności, co może skończyć się tragedią. Nie można również zapomnieć o mandatach, które nie należą do niskich, zwłaszcza jeśli zarabiamy w złotówkach, a nie euro. Sporą uwagę należy poświęcić oświetleniu, które musi być w pełni sprawne. Berlin wydaje się być stworzony do jazdy rekreacyjnej oraz turystycznej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dominują tutaj płaskie tereny.

1, Zabytki oraz obiekty kulturowe – w stolicy Niemiec nie będziemy narzekać na ich brak! Ogromną popularnością cieszy się wyspa muzeów. Jest to prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą nie tylko kreatywnie spędzić czas, ale również rozszerzyć zakres posiadanej wiedzy. Nie można również nie wspomnieć o wystawach i galeriach sztuki. Docenią je miłośnicy kultury, ale nie tylko.

2. Parki oraz teren zielone – marzy Ci się spokój i cisza? W Berlinie nie brakuje parków oraz innych miejsc, które zapewniają nieograniczony kontakt z naturą. Oczywiście nie znajdują się one w centrum miasta, jednak warto trochę się wysilić, aby do nich dotrzeć. To sprawdzony sposób na to, aby naładować baterie oraz zapomnieć o obowiązkach dnia codziennego.

3. Sklepy i galerie handlowe – faktem jest, że wiele osób nie wyobraża sobie wizyty w Berlinie bez zakupów! W galeriach handlowych znajdziemy wiele sklepów kultowych marek, które są niedostępne w Polsce. Niejeden turysta decyduje się zakupić kilkumiesięczny zapas chemii oraz środków czystości.

4. Restauracje, kawiarnie, kluby nocne – stolica Niemiec tętni życiem przez całą dobę! Warto więc zajrzeć do klimatycznych obiektów gastronomicznych. Wiadomym jest, że wielogodzinne pedałowanie wymaga uzupełnienia energii.

5. Wydarzenia sezonowe – mowa tutaj o rozmaitych jarmarkach oraz zlotach. Przed wyruszeniem w drogę nie zaszkodzi zapoznać się z kalendarzem lokalnych imprez.

Dodaj komentarz