Jak przechowywać rower w mieszkaniu? Praktyczne porady

Z pewnością niejedna osoba zastanawia się, jak przechowywać rower w mieszkaniu. Do dyspozycji mamy różnorodne uchwyty, które ułatwiają to zadanie. Warto wiedzieć, że istnieją na świecie budynki przystosowane do rzeczywistych potrzeb miłośników „dwóch kółek”! Wbrew pozorom takie obiekty nie znajdują się wyłącznie w Amsterdamie, czy też Kopenhadze. Faktem jest, że tylko nieliczny projektanci obiektów mieszkaniowych oraz użytkowych uwzględniają wymagania cyklistów. Poniżej przedstawiono popularne rowerowe domy, które cieszą się ogromną popularnością.

1. Cykelhuset Ohboy w Malmo

Cykelhuset Ohboy to budynek mieszkalny znajdujący się w Malmo, który zachwyciłby każdego cyklistę. Na każdym piętrze znajduje się amfilada, gdzie można przechowywać pojazdy. Należy zaznaczyć, że w Polsce wybudowanie takiego domu nie jest możliwe ze względu na aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Trzeba dodać, że w omawianym obiekcie nie uwzględniono garażów, czy też miejsc rowerowych. Plusem amfilady jest fakt, że zapewnia ona skuteczną ochroną przed czynnikami zewnętrznymi. Jest to szczególnie ważne w chłodne miesiące, ale nie tylko. Nie można zapomnieć o tym, że promieniowanie słoneczne również negatywnie wpływa na stan konstrukcji. Kolejną kwestią, o której warto wspomnieć jest osłona przed zabrudzeniami. Utrzymanie jednośladu w czystości nie stanowi wyzwania. Rower w mieszkaniu mógłby zabrudzić ściany, a ponadto odbiera on cenną przestrzeń.

2. Bike City w Wiedniu

Bike City to wiedeński kompleks mieszkaniowy, który powstał w 2008 roku. Zgodnie z prognozami do 2025 roku ma tutaj zamieszkać ponad 10 000 osób. Miasto położyło ogromny nacisk na racjonalne planowanie przestrzenne oraz ograniczenie potrzebnych miejsc parkingowych. Oczywiście zmiany wdrażane są stopniowo. Osiedle przypominające part jest w pełni przyjazne cyklistom. Mieszkania posiadają podobne udogodnienia, co w poprzednim przypadku. Dzięki temu nie trzeba zastanawiać się, gdzie bezpiecznie przechowywać „dwa kółka”.

3. Velo-d(r)om z Singapurze

Velo-d(r)om to inwestycja zrealizowana w Singapurze, która natychmiast okazała się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Wszystkie mieszkania zostały sprzedane w ekspresowym tempie. Niewątpliwym plusem jest fakt, że można tutaj znaleźć szereg udogodnień dla cyklistów. Na specjalną uwagę zasługuje profesjonalny tor kolarski, z którego mogą korzystać wyłącznie mieszkańcy omawianego kompleksu mieszkaniowego. W pobliżu znajdują się rozbudowane trasy rowerowe. Warto wiedzieć, że w tym przypadku stworzenie „rowerowego raju” było sposobem na rozsławienie przedsięwzięcia. Marketingowa strategia przyniosła efekty zgodne z oczekiwaniami. Velo-d(r)om znacząco wyróżnia się na tle innych osiedli.

Rower w mieszkaniu – jak go przechowywać?

Zdecydowana większość cyklistów nie może liczyć na udogodnienia związane z przechowywaniem jednośladu. Trzymanie „dwóch kółek” w mieszkaniu jest konieczne w przypadku braku garażu lub piwnicy. Doskonałą opcją są uchwyty oraz wieszaki. Dzięki nim możliwe jest utrzymanie pojazdu w dogodnym położeniu. Nie kosztują one majątku, więc osoby z ograniczonym budżetem również mogą pozwolić sobie na zakup. Ponadto, wybór akcesoriów jest ogromny, więc znalezienie odpowiedniego wariantu nie powinno stanowić wyzwania. Poniżej zaprezentowano podstawowe rodzaje konstrukcji.

1. Wieszak rowerowy – hak

Jest to najlepsza opcja dla tych, którzy nie posiadają dużego budżety. Hak jest tani, a także powszechnie dostępny. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć go samodzielnie. Podstawą jest to, aby zaopatrzyć się w dwie sztuki, które zostaną w pełni dopasowane do specyfiki ramy. Zakup nowego jednośladu jest równoznaczny z przebudową konstrukcji, co może okazać się problematyczne. Nie można również zapomnieć o nakładkach ochronnych na haki, które obniżają ryzyko zarysowania ramy. Omawiane elementy mogą zostać zamontowane zarówno na ścianie, jak i suficie. Dostępne są także haki na koło.

2. Wieszak sufitowy

Wieszak sufitowy wydaje się być wyśmienitą propozycją dla tych, którzy chcą zaoszczędzić sporą ilość wolnej przestrzeni. Nie zawsze jednak jego montaż jest możliwy – konieczne jest uwzględnienie wytrzymałości sufitu, a także wagi jednośladu. Niektóre uchwyty wyposażone są w stelaż podnoszony na bloczkach i linach. Znacząco podnosi on komfort codziennego użytkowania. Zawieszenie roweru to kwestia kilku minut. Maksymalne obciążenie nie powinno jednak przekraczać około 25 kg (przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikacją produktu).

3. Wieszak ścienny

Wieszak ścienny może występować zarówno w klasycznej wersji, jak i w formie półki. Wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji. Należy jednak uwzględnić, że tak zawieszony pojazd zajmuje sporą ilość wolnej przestrzeni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rower pełnił funkcję dekoracji. Nie zaleca się montażu zabrudzonej konstrukcji, ponieważ może ona spowodować nieestetyczne ślady trudne w usunięciu. Warto wiedzieć, że w sprzedaży znajdują się wieszaki ścienne, które pozwalają umieścić jednoślad zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej.

Dodaj komentarz