Jaki wieszak na rower do mieszkania? Najważniejsze informacje

Zastanawiasz się, jaki wieszak na rower do mieszkania wybrać? Wielu miłośników jednośladów ma podobny dylemat. Wiadomym jest, że nie każdy dysponuje piwnicą lub garażem. Niektórzy są zmuszeni trzymać pojazd w domu – w takiej sytuacji pełni on rolę oryginalnej dekoracji. Oczywiście priorytetem jest to, aby zadbać o bezpieczeństwo oraz komfort osób znajdujących się w pomieszczeniu. Duże znaczenie ma także to, aby ograniczyć ryzyko przypadkowego uszkodzenia konstrukcji. Jest ona narażona na szereg negatywnych czynników. Jeśli nie wiesz, jaką decyzję podjąć, to koniecznie sprawdź poniższe wskazówki, które z pewnością okażą się pomocne.

Kiedy zainwestować w wieszak rowerowy?

Wieszak na rower jest niezbędny do tego, aby przechowywać jednoślad w dogodnych warunkach. Oczywiście dość rzadko korzysta się z niego w sezonie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że pojazd przed wniesieniem do mieszkania powinien zostać dokładnie oczyszczony. W innej sytuacji może on zabrudzić ściany, a remont pomieszczenia z pewnością nie będzie tani. Większość osób decyduje się na zawieszeniu jednośladu na uchwyt dopiero po zakończeniu sezonu rowerowego. Najczęściej znajduje się on w mieszkaniu aż do następnego sezonu, czyli do wiosny.

Uchwyt ścienny na rower wydaje się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę dla tych, którzy nie wiedzą, gdzie przechowywać jednoślad. Niektórzy uważają, że może on „przezimować” na balkonie. Nie jest to prawdą! Osprzęt narażony na wilgoć znacznie szybciej ulegnie awarii. Niesprzyjające warunki atmosferyczne sprawią, że żywotność konstrukcji znacznie się zmniejszy. Równie dobrze można przechowywać pojazd na zewnątrz pod plandeką.

Nowoczesne uchwyty ścienne na wieszak nie zajmują zbyt dużej ilości miejsca, a więc nie trzeba obawiać się, że odbiorą cenną przestrzeń. Pod tym względem znacząco przewyższają tradycyjne stojaki, które umieszczane są na podłodze. Oczywiście należy zainwestować w solidne akcesorium o znakomitych parametrach użytkowych. Oszczędzanie na jakości nie jest najlepszym pomysłem. Lepiej zainwestować gotówkę raz, a porządnie. Wymiana wieszaka co sezon stanowi spore obciążenie finansowe.

Zastanawiasz się, jaki wieszak na rower warto zakupić? Na początku warto jest ustalić preferowaną pozycję. Jednoślad może zostać zawieszony na ścianie pionowo lub poziomo. Trzeba także zdecydować, za jaki element (np. kierownicę, ramę, koło, siodełko) zostanie przymocowany pojazd. Wybór akcesoriów rowerowych jest ogromny, a więc znalezienie odpowiedniego wariantu to tylko kwestia czasu. Osoby niedoświadczone powinny skorzystać z pomocy obsługi sklepu. Warto także zajrzeć na fora tematyczne, które zrzeszają miłośników dwóch kółek. Być może polecą oni konkretne modele, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej.

Hak na rower

Nie masz pojęcia, jak powiesić rower na ścianie? Najtańszym rozwiązaniem jest klasyczny hak. Oczywiście omawiany wariant nie przypadnie do gustu każdemu. Chcąc stworzyć prowizoryczny uchwyt należy połączyć dwa haki. Bardzo ważne jest to, aby zostały one właściwie rozmieszczone, gdyż w innym przypadku nie utrzymają one pojazdu w pożądanej pozycji. Hak dostosowywany jest do specyfiki ramy roweru. Jeśli mamy w planach wymianę pojazdu, to musimy zaopatrzyć się także w nową „konstrukcję” do jego przechowywania. Najlepiej, jeśli haki posiadają specjalne nakładki ograniczające zarysowania ramy. Warto wspomnieć, że mogą być one zamieszczone zarówno na ścianie, jak i suficie, więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Uchwyt sufitowy

Atutem uchwytu sufitowego jest fakt, że pozwala on zaoszczędzić spora ilość miejsca. Podstawa jest jednak prawidłowy montaż, gdyż w innych przypadku konstrukcja wraz z pojazdem po prostu odpadnie. Może to stanowić realne zagrożenie dla osób znajdujących się w pomieszczeniu. Omawiana konstrukcja umożliwia wieszanie roweru za koło. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy sprawdzić dopuszczalne obciążenie – nie należy przekraczać maksymalnej wartości wskazanej przez producenta! Prezentowany uchwyt znakomicie sprawdzi się w małym mieszkaniu, gdzie liczy się każdy skrawek wolnej przestrzeni.

Wieszak na rower w formie półki

To rozwiązanie niezwykle praktyczne, a zarazem nowatorskie. Wyeksponowany jednoślad będzie pełnił role dekoracyjną, a więc nikt nie przejdzie obok obojętnie. Tego rodzaju wieszaki najczęściej wykonywane są z drewna. Niezaprzeczalnym atutem jest wysoka różnorodność, która ułatwia dopasowanie półki do pozostałych elementów wyposażenia. Ma to szczególne znaczenie dla tych, którzy pragną uzyskać spójną całość.

Wieszak na kilka rowerów

Czasami klasyczny wieszak na jeden rower to za mało. W takim przypadku dobrze jest bliżej przyjrzeć się wieszakom na kilka pojazdów. Oczywiście montaż musi zostać dokładnie przemyślany. Na początku należy sprawdzić, czy uchwyt wraz z rowerami nie będzie stanowił zbyt dużego obciążenia dla ściany. Ponadto, zamocowanie takiej konstrukcji to zadanie dla doświadczonych profesjonalistów. Jeśli zostanie ono wykonane nieprawidłowo, to wieszak odpadnie pod wpływem ciężaru zawartości. Wiadomym jest, że taka sytuacja stanowi spore zagrożenie dla otoczenia. Istnieje również duże prawdopodobieństwo przypadkowego uszkodzenia pojazdów, co nierzadko generuje ogromne straty finansowe.

Stojak na rower

Jeśli marzy Ci się wieszak na rower bez wiercenia, to weź pod uwagę tradycyjny stojak, który umieszczany jest na podłodze. Osoby, które mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu bardzo często nie mogą samodzielnie montować niczego na ścianach lub sufitach, co stanowi spory problem. Stojak podłogowy wydaje się być najlepszą opcją. Oczywiście zajmuje on sporo miejsca, jednak zapewnia nieprzeciętną stabilność. To również prawdziwa gratka dla tych, którzy każdego dnia korzystają z jednośladu i nie chcą wieszać go na ścianie. Dobrej jakości stojak wcale nie musi być drogi, co przypadnie do gustu osobom z ograniczonym budżetem.

Dodaj komentarz