Jeśli jesteś posiadaczem jednośladu, to koniecznie musisz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć rower na zimę. Warunki przechowywania odgrywają bardzo ważną rolę! W dużej mierze to właśnie one wpływają na żywotność konstrukcji. Nie dla każdego cyklisty sezon rowerowy trwa cały rok. Istotne jest to, aby wybrać właściwe miejsce składowania pojazdów. Nie zawsze jest to oczywiste! Trzeba także wspomnieć o konserwacji.
Wybór odpowiedniego miejsca
Jak już wspomniano, miejsca przechowywania dwóch kółek ma ogromne znaczenie. Ważne jest, aby pojazd znajdował się w suchym, a zarazem chłodnym miejscu. Ci, którzy dysponują piwnicą lub garażem mają ułatwione zadanie. Niektórzy są zmuszeni do trzymania jednośladu w mieszkaniu, co nie zawsze jest komfortowe. Bywa tak, że rower trzymany jest na zewnątrz – w takiej sytuacji konieczne jest umieszczenie go w specjalnym pokrowcu. Niestety nie daje ono stuprocentowej ochrony przed wilgocią lub niskimi temperaturami. Pokrowiec na rower na zimę na szczęście nie jest zbyt drogi. Nie można zapomnieć również o złodziejach, którzy mogą przywłaszczyć sobie pojazd. Właśnie dlatego trzymanie go „pod chmurką” to ostateczność, której lepiej unikać.
Jak przechowywać rower? Jeśli chcemy zaoszczędzić przestrzeń, to powinniśmy zaopatrzyć się w wieszaki. Nie kosztują one majątku, a mogą znacząco ułatwić życie. Ponadto, uchwyt zmniejsza ryzyko uszkodzenia mechanicznego pojazdu. Znajduje się on w stabilnym położeniu, co stanowi niewątpliwą zaletę. Nie każdy wie o istnieniu obiektów do przechowywania rowerów. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, jednak jest to najlepszy sposób na zabezpieczenie dwóch kółek przed niesprzyjającymi warunkami otoczenia. Bardzo często istnieje możliwość wykupienia serwisu, dzięki czemu rower zostanie kompleksowo przygotowany do nowego sezonu. W dużych miastach znajdziemy wiele takich miejsc.
Konserwacja roweru przed zimą
Przechowywanie roweru musi odbywać się w dogodnych warunkach. Przed odstawieniem jednośladu na kilka miesięcy należy jednak zadbać o jego konserwację. Przede wszystkim warto jest zdemontować wszelkie akcesoria, które służyły nam podczas jazdy. Ponadto, należy wyjąć bateria znajdujące się w lampkach, czy też licznikach. Trzeba mieć świadomość, że mogą one ulec wylaniu. Kolejną kwestią jest wyczyszczenie oraz naoliwienie łańcucha. Warto także rozpiąć przerzutki oraz linki hamulcowe. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko ich rozciągnięcia.
Przechowywanie rowerów wymaga także ustawienia przerzutek na najniższej zębatce. Priorytetem jest to, aby była ona możliwie najmniej napięta. Doświadczenie cykliści polecają również przesmarować wszystkie łożyska. Jeśli mamy do czynienia z łożyskami mechanicznymi, to należy zweryfikować, czy nie posiadają one luzów. Ciekawym jest, że powinniśmy napompować koła, gdyż zmniejsza to prawdopodobieństwo odkształcenia się gumy. Nie zaszkodzi również umyć jednoślad, także pozbyć się wszelkich wyraźnych śladów użytkowania. Tak przygotowany pojazd nie będzie wymagał dużej pracy wiosną.
Wieszaki na rowery
Nie wiesz, jak przechowywać rowery? Zainwestuj w wieszaki rowerowe, które występują w wielu różnych wariantach. Ich montaż jest prosty, a zarazem szybki, więc każdy poradzi sobie z tym zadaniem. Można wyróżnić modele sufitowe, ścienne, sufitowe typu winda, tupu Clug. Jest w czym wybierać! Wiele zależy od tego, czy potrzebny na wieszak ja jedn, czy kilka rowerów. Właśnie dlatego nie można jednoznacznie powiedzieć, który wariant sprawdzi się najlepiej. Należy także zwrócić uwagę, z jakiego materiału została wykonana konstrukcja. Powinna ona cechować się optymalną wytrzymałością, tak aby nie uległa przedwczesnemu zniszczeniu. Nie ma sensu inwestować gotówki na jeden lub dwa sezony.
W przypadku bardzo wysokich pomieszczeń rekomendowane są wieszaki sufitowe. To prosty sposób na to, aby zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni. Ponadto, jednoślad jest mniej narażony na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Niższe pomieszczenia oferują mniejszy zakres możliwości. Największym zainteresowaniem cieszą się oczywiście wieszaki ścienne, które występują zarówno w wersji poziomej, jak i pionowej. Minusem jest jednak ryzyko pobrudzenia ścian.
Uchwyty podłogowe na rower
Jak przechowywać rower w garażu? Alternatywą dla wieszaków są uchwyty podłogowe, które również znakomicie spełniają swoje zadanie. Konstrukcje może utrzymywać w górze jedno lub dwa koła, a więc wszystko zależy od tego, jaki wariant nas interesuje. Trzeba jednak podkreślić, że tego typu uchwyty to przede wszystkim stojaki serwisowe. Mogą jednak się sprawdzić, jeśli nie mamy możliwości skorzystania z innych rozwiązań.
Uchwyty na ścianę typu Clug
Uchwyt na ścianę typu Clug jest rekomendowany przede wszystkim tym, którzy planują przechowywać pojazd w mieszkaniu. Dzięki temu będzie znajdować się on na ścianie – można powiedzieć, że jest to forma dekoracji. Niewielkie rozmiary sprawiają, że jest to opcja również do wnętrz o małym metrażu. Sam uchwyt jest niemal niewidoczny, a montaż nie wymaga specjalnych umiejętności. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta.
Ciężko znaleźć jest jednak odpowiednie miejsce montażu uchwytu typu Clug. Trzeba wziąć pod uwagę obszary pojazdu, które będą ostawać do ściany. Ponadto, tego typu uchwyty są nieco droższe od standardowych, co dla wielu osób może stanowić wadę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest przeanalizować nie tylko zalety, ale również wady