Jak znaleźć dobry i tani rower?

Na rynku rowerowym znajdziemy wiele propozycji, które różnią się między innymi jakością, przeznaczeniem, osprzętem, wyposażeniem, geometrią ramy, designem oraz ceną. Nie sposób jednoznacznie określić, co znaczy „tani rower”. Każdy rowerzysta inaczej to zinterpretuje i dla każdego z nich będzie oznaczało to inną kwotę. Na pewno nawet z niskim budżetem można wybrać kilka praktycznych, przyzwoitych rowerów. Sprawdź zatem, jak znaleźć tani i dobry rower.

Dla kogo tani rower?

Tanie rowery mają swoich zwolenników. Na pewno nie jest to rozwiązanie, z którego skorzystają profesjonalni rowerzyści, niemniej jednak na potrzeby niektórych użytkowników, można znaleźć dobry sprzęt w niezbyt wygórowanym budżecie. Oczywiście należy liczyć się z tym, że jakość komponentów jak i osprzętu nie będzie taka, jak w droższych rowerach. Choć tanie rowery wyróżniają się mniejszą wytrzymałością, to jednak nie każdy poszukuje roweru do zadań specjalnych. W wielu codziennych sytuacjach, doskonale sprawdzają się także tańsze rowery. Będą one dobrą propozycją np. dla nastolatków na przyjacielskie wycieczki dojazdy do szkoły. Z tanich rowerów chętnie korzystają także seniorzy, ponieważ w większości przypadków i tak nie są w stanie wykorzystać funkcjonalności droższych modeli.

Tanie rowery to także dobra propozycja dla studentów, którzy chcą znaleźć ekonomiczny środek lokomocji do przemieszczania się po mieście. Sprawdzają się one również u osób, które korzystają z rowerów incydentalnie oraz niezbyt mocno je eksploatują. Sprawdzą się także w większości codziennych, niezbyt wymagających sytuacji – dojazd do sklepu, wycieczka krajoznawcza, dojazd do pracy, czy rekreacyjna wyprawa.
Czy można znaleźć tani dobry rower dla doświadczonego rowerzysty? Będzie zależało to głównie od jego oczekiwań, rodzaju i długości pokonywanych tras oraz tego, jak dana osoba rozumie pojęcie „tani rower”. Na pewno niejakim rozwiązaniem mogą być także rowery używane.

Niski budżet a zakup roweru – co jest ważne?

Zanim zdecydujemy się na zakup roweru, ważne jest, żeby zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim nawet przy niewielkim budżecie, nie należy zapominać o tym, żeby wybrać np. odpowiednią ramę. Zarówno jej rozmiar, jak i rodzaj powinny odpowiadać naszym codziennym potrzebom. Należy pamiętać, że geometria ramy musi odpowiadać naszym preferencjom. Panie, które często podróżują w spódnicy czy sukience, powinny zastanowić się nad zakupem damki. W niskim budżecie najczęściej spotkamy się z ramami, które zostały wykonane z aluminium. Bardzo istotnym komponentem rowerów są oczywiście koła. Warto pamiętać o tym, że nawet tanie rowery powinny być wyposażone w dobre koła. Oczywiście będą się one różniły np. za względu na typ obręczy, rozmiar czy też materiał wykonania. Najczęściej można spotkać koła rowerowe wykonane ze stali lub aluminium. Koła wykonane z karbonu to rozwiązanie, z którym raczej nie spotkamy się w tanich rowerach. Oczywiście kluczowe będą także hamulce w rowerze. To one w głównej mierze będą decydowały o tym, czy jazda tanim rowerem będzie bezpieczna. Na pewno w niskim budżecie wybór hamulców jest dość mocno ograniczony. Oczywiście powinny mieć one wystarczająco dużo mocy, żeby w razie konieczności zatrzymać rower.

Czy warto kupować tani rower z marketu?

Jest wiele powodów, dla których nie warto kupować marketowych rowerów. Nawet przy niskim budżecie, lepiej jest poszukać innej alternatywy, niż zaopatrywać się w sprzęt pochodzący z marketu. W większości takie rowery pochodzą od nieznanych producentów. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, oprócz tego charakteryzują się kiepskim osprzętem oraz niedostateczną jakością innych komponentów. Takim rowerem nie pojeździmy ani długo, ani komfortowo, ani intensywnie. Najtańsze rowery z marketu to absolutna ostateczność i zawsze ta opcja powinna znaleźć się na końcu listy. Warto pamiętać o tym, że nawet tani rower kupiony jest do tego, abyśmy mogli się na nim komfortowo poruszać. Nikt nie kupuje roweru, żeby stał on miesiącami w garażu czy na strychu. Dlatego też nie warto inwestować w kiepskie sprzęty, tani rower nie musi oznaczać od razu najgorszej jakości. Rower z marketu niejednokrotnie mają źle spasowane części oprócz tego odpowiednia regulacja niektórych elementów jest trudna lub niemożliwa. Niska jakość osprzętu powoduje to, że rowery te są zarówno bardzo awaryjne, jak i niekomfortowe – pracują głośniej i ciężej, niż markowe rowery.

Tanie rowery – jak je wyposażyć?

Oprócz jakości komponentów i osprzętu ważne jest także dodatkowe wyposażenie roweru. Przede wszystkim nawet tanie rowery, które zostaną odpowiednio wyposażone, mogą zapewnić dobry komfort jazdy. Oczywiście do podstaw należy oświetlenie i dzwonek. A co poza tym?
Warto pomyśleć o innych, wygodnych akcesoriach, które trochę uatrakcyjnią tani sprzęt. Może to być np. bagażnik, który sprawdza się świetnie zarówno w codziennych trasach, jak i w czasie pozamiejskich wycieczek. Dzięki niemu można swobodnie przewozić pakunki, zakupy, plecak czy inne niezbędne rzeczy. Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup roweru miejskiego, warto pomyśleć o koszyku rowerowym. Na pewno na liście rowerowych akcesoriów powinien znaleźć się uchwyt na bidon, licznik i nawigacja. Dużą popularnością cieszą się także specjalne torby i sakwy rowerowe. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem będą także uniwersalne uchwyty i adaptery rowerowe, dzięki którym można komfortowo zamocować na rowerze prawie wszystko. Warto także pomyśleć nad specjalnymi uchwytami na urządzenie mobilne, zwłaszcza jeśli planujemy pokonywać dłuższe trasy.

Tani dobry rower – gdzie go znaleźć?

Jeśli mamy ograniczony budżet, a planujemy zakup w miarę przyzwoitego roweru, który wydajnie posłużył jak najdłużej, warto jest uzbroić się w cierpliwość. Warto wiedzieć o tym, że często profesjonalne sklepy rowerowe oferują posezonową wyprzedaż markowych rowerów. Czasem takie obniżki sięgają nawet 20-30%. Oczywiście wiąże się to z tym, że rower kupimy dopiero po sezonie. Oprócz tego może zdarzyć się tak, że upatrzony model będzie po prostu niedostępny. Natomiast, jeśli mamy trochę więcej czasu i nie planujemy zakupu roweru natychmiast, możemy śledzić aktualne ceny rowerów i dokonać zakupu, kiedy cena będzie najbardziej korzystna. Pewną alternatywą może być także zakup używanego roweru. Jednak w tym p[przypadku trzeba być bardzo ostrożnym i kupować używany sprzęt tylko z zaufanego źródła. Często zdarza się bowiem tak, że na serwisach ogłoszeniowych pojawiają się oferty rowerów skradzionych, które pochodzą z nielegalnych źródeł. Pomijając aspekty etyczne, warto pamiętać o tym, że policja coraz częściej sprawdza legalność naszych jednośladów. Dlatego też lepiej zawczasu uniknąć takich nieprzyjemności. Oprócz tego właściciele często przekłamują na temat stanu technicznego roweru lub ukrywają jego wady, których nie można zauważyć na pierwszy rzut oka. Jeśli zdecydujemy się na zakup roweru używanego pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest oczywiście porządny przegląd. Będzie to miało szczególnie duże znaczenie zwłaszcza wtedy, kiedy planujemy wyruszać nim w długie oraz wymagające trasy oraz kilkudniowe wycieczki.

Dodaj komentarz