Wymiana kół w jednośladzie to najlepszy i najprostszy sposób na to, aby uzyskać lepsze osiągi. Obecnie na rynku można znaleźć wiele firm specjalizujących się w produkcji kół rowerowych, dlatego wybór nie jest taki łatwym, jak może się wydawać. Koła rowerowe można znaleźć w różnych przedziałach cenowych, jednak nie warto sugerować się wyłącznie ceną, aczkolwiek przede wszystkim ich jakością. Dobrym rozwiązaniem będą koła systemowe posiadające optymalne właściwości. Jakie wybrać?
Czym są koła systemowe?
Zacznijmy od tego, czym w ogóle są koła systemowe. Klasyczne koła rowerowe składają się ze szprych, piast oraz obręczy. Ich elementy mogą być wymieniane na inne kompatybilne części. Natomiast koła systemowe są wykonane z dopasowanych do siebie elementów, co sprawia, że wygoda i komfort jazdy są większe. Mimo, że przez dziesiątki lat koła były wykonywane w ten sam sposób, koła systemowe zrewolucjonizowały rynek rowerowy, pierwsze modele zaczęły pojawiać się w latach osiemdziesiątych, dziś cieszą się ogromny zainteresowaniem wśród miłośników jednośadów. Obecnie można je spotkać w rowerach profesjonalnych, sportowych, ale nie tylko.
Kiedy warto zdecydować się na zakup kół systemowych?
Ponieważ koła systemowe są dopracowane, zaprojektowane z dbałością o najmniejsze detale, to wszystkie elementy składowe bardzo dobrze ze sobą współpracują. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest także to, że koła są atrakcyjniejsze pod względem wyglądu. Niestety nie są pozbawione wad, bo gdy przychodzi do wymiany szprych albo obręczy, konieczne będzie szukanie poszczególnych elementów u źródła, czyli producenta. Niestety w pierwszym lepszym sklepie rowerowym może nam się to nie udać. Dlaczego? Koła systemowe zazwyczaj są złożone z części pochodzących od jednego producenta, więc w razie awarii niezbędne będzie udanie się do serwisu producenta. Poza tym warto zdawać sobie sprawę z tego, że poszczególne modele kół, będą wymagały zastosowania specjalnych kluczy, aby ich przegląd był w ogóle możliwy. Mimo to tego typu gotowe koła rowerowe to bez wątpienia dobry wybór, gdyż dają naprawdę doskonałe odczucia podczas jazdy. Bez wątpienia warto się na nie zdecydować, jeśli poruszamy się jednośladem przede wszystkim po miejskich, utwardzanych drogach. Nie warto wybierać ich, jeżeli jeździmy w dłuższe trasy z dala od metropolii, gdyż w razie awarii koła, po prostu może okazać się, że nie będziemy w stanie usunąć usterki. Upewnijmy się, że samodzielna wymiana szprychy w trasie nie będzie stanowić problemu.
Dlaczego Shimano?
Shimano jest największym producentem części rowerowych na świecie, oferuje komponenty do wszystkich typów jednośladów. Koła Shimano bardzo często są montowane w rowerach z wyższej półki cenowej i trudno się temu dziwić, gdyż to elementy bardzo dobrej jakości. Wybierając koła do rowerów warto mieć na uwagę ich wagę oraz parametry piastów, które muszą być pełni kompatybilne z innymi elementami osprzętu. Do rowerów szosowych i przełajowych doskonale sprawdzą się na przykład koła Shimano WH-R501. Dlaczego warto? Bo koła są bardzo wytrzymałe, niemalże pancerne i sprawdzą się w każdych warunkach. Koła Shimano to bez wątpienia bardzo dobry wybór, w tym wypadku mamy do czynienia ze sprzętem najwyższej jakości, przy czym warto pamiętać, że dużo będzie także zależeć od dobrania solidnych opon.
Wady i zalety kół systemowych
Koła systemowe to doskonałe rozwiązanie dla każdego, komu zależy na uniwersalnych rozwiązaniach w przystępnej cenie. Oczywiście koła systemowe nie są idealne, dlatego przed ich zakupem warto zapoznać się ze wszystkimi za i przeciw.
Do zalet kół systemowych bez wątpienia należy doskonałe zgranie wszystkich komponentów. Decydując się na takie rozwiązanie, można mieć pewność, że koła będą wytrzymałe, lekkie, sztywne, jednocześnie bardzo uniwersalne. To dobry wybór w przypadku osób, które cenią sobie komfort jazdy.
Do wad kół systemowych bez wątpienia trzeba zaliczyć to, że dostępność części zamiennych jest bardzo ograniczona. Niestety może okazać się, że nie będziemy w stanie ich dostać od ręki, co więcej w przypadku bardzo rzadkich modeli, może okazać się to niemożliwe. Zazwyczaj w przypadku wymiany szprychy czy łożyska, będziemy musieli kupić konkretny model części dopasowany do danego modelu koła. Niestety bardzo często, takie części muszą być sprowadzone zza granicy, tak więc okres oczekiwania na komponenty może być bardzo długi.
Podsumowując, koła systemowe idealnie sprawdzą się w przypadku poruszania się po drogach miejskich. Na pewno będą w stanie zadowolić mniej wymagających rowerzystów, którzy na pierwszym miejscu stawiają uniwersalność. Wybierając koła systemowe, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na marki takie jak Shimano, Bontrager oraz DT Swiss, one sprawdzą się najlepiej, gdyż są bardzo dobrej jakości. Wybór części do roweru musi być decyzją przemyślaną, dzięki temu bez wątpienia nasz jednoślad będzie nam służył przez długie lata.