Jak dobrać rozmiar kół w rowerze?

Pewnie wiele osób, które zaczynają przygodę z rowerem, zadaje sobie pytanie: Jaki powinien być rozmiar kół w rowerze? I czy to naprawdę ma takie znacznie. Postaramy się rozwiać Wasze wątpliwości i w możliwie jak najprostszy sposób omówić odpowiednie rozmiary król rowerowych.

Rozmiar kół rowerowych – dlaczego to takie ważne?

Wynalezienie koła stało się przełomowym momentem dla ludzkości i od niego zaczął się cywilizacyjny rozwój. W ostatnich latach branża rowerowa przeprowadziła sporo eksperymentów i testów, by rozmiar kół rowerowych dla każdego użytkownika jednośladu wybierany był w możliwie optymalny sposób. Do najpopularniejszych rozmiarów (wyłączając rowery dziecięce) należą koła 26”, 27,5”, 28” oraz 29”. Jest to spora różnorodność, która dla sporej części użytkowników rowerów tak naprawdę niewiele mówi. Podobnie jak rozmiar ramy. By rower był idealnie dopasowany, należy odpowiednio wybrać wszystkie elementy składowe roweru. Dlatego tak ważne jest również takie zagadnienie jak rozmiar kół rowerowych a wzrost.

Rozmiar kół rowerowych

Podane cale kół odpowiadają konkretnym rozmiarom obręczy. Poniżej zamieszczamy tabelkę z dokładną rozpiską wielkości w calach i przeliczeniu tego na średnicę obręczy. Jednak w praktyce nie jest to tak oczywiste. Średnica obręczy to nie wszystko. Ważna jest także jej szerokość, profil oraz sposób zaplotu. Różne opony będą do różnych rowerów, w tym także inny rozmiar kół w rowerze.

Wielkość w calach

Średnica obręczy

26”

27,5”

28”

29”

559 mm

585 mm

622 mm

622 mm

Ale skupmy się na innym aspekcie, mniej technicznym.

Rozmiar kół rowerowych a wzrost, czyli jaki rozmiar kół do wzrostu?

I znowu mamy indywidualne podejście, a brak jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy jeździć rowerem – czy będzie to las, ulica czy teren mieszany. No i oczywiście sporo zależy od indywidualnych cech rowerzysty oraz ceny, którą możemy przeznaczyć na rower. Spore ułatwienie mamy, gdy decydujemy się na rower na zamówienie. Wtedy możemy wszystko idealnie dopasować. Niestety często zdarza się tak, że w ofercie konkretnego producenta brakuje poszukiwanego rozmiaru kół, który spełniałby nasze oczekiwania dla konkretnej ramy. Jednak najpopularniejsze rozmiary, czyli koła 26 cali i koła 28 cali nie powinny stanowić problemu podczas zakupów.

Jakie koła roweru do wzrostu? I jakie opony do roweru?

Od lat dziewięćdziesiątych królują dwa najpopularniejsze rozmiary: koła 26 cali i koła 28 cali. Jednak koła 26 cali są coraz rzadziej spotykane w rowerach dla dorosłych. Praktycznie nie znajdziecie ich w gotowych rowerach w sklepach. Coraz częściej koła 26 cali stosowane są w rowerach dziecięcych z niższa ramą. Dorośli mają więc wybór w innych wariantach. Pierwszym, dość częstym wyborem są koła 28 cali. Przeznaczone są one dla osób, które lubią szybką jazdą po twardej nawierzchni. Zatem koła 28 cali z pewnością znajdziemy w rowerach szosowych oraz rowerach trekkingowych. Koła 27,5 cali i 29 cali dedykowane są dla rowerów górskich. Zdecydowanie lepiej radzą sobie z nierównościami. Uwierzycie, że pierwotnie ten typ rowerów miał koła 26 cali? Naprawdę! Jednak aktualnie wybierając koła dla roweru górskiego pojawia się niemały problem. Wszystko zależy od terenu, po którym będziemy się poruszać, wziąć pod uwagę kąt natarcia, ewentualne przeszkody, preferencje zachowania pędu czy lepszą wydajność jazdy. I tu spieszymy z podpowiedzią – większe koła tracą mniej prędkości podczas pokonywania przeszkód, a także szybciej odzyskują kontakt z podłożem.

Rozmiar kół rowerowych – na co zwrócić uwagę?

Są dwie szkoły, które mówią o kontroli roweru przy odpowiednim wyborze kół. Jedna z nich mówi, ze kół 27,5 cali zapewniają lepszą kontrolę, a wszystko za sprawą zwiększonej sztywności i lepszej geometrii ramy. Druga szkoła uważa, że za kontrolę jazdy odpowiedzialna jest większa strefa kontaktu opony z podłożą. Wtedy z kolei występuje zwiększenie stabilności roweru an podjazdach i skrętach.

Jaki rozmiar kół do wzrostu? Jakie koła roweru do wzrostu?

Dla osoby o dość drobnej posturze polecamy koła 27,5 cali. Dla niezbyt wysokich osób koła o większym rozmiarze będą bardziej przeszkadzać niż zapewnią przyjemność z jazdy rowerem. A jak wiadomo – jazda rowerem powinna wyzwalać w nas endorfiny, a nie męczyć (oczywiście w negatywnym tego słowa znaczeniu). Zatem tak naprawdę dla większości osób – zarówno amatorów jak i zawodników – koła 27,5” są dobrym wyborem.

Jakie koła roweru do wzrostu proponuje Antymateria?

Kwestia wyboru wielkości kół jest dość skomplikowana i nie ma na to jasnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, do czego ma być przeznaczony rower, jakie mamy względem niego oczekiwania i jakie są nasze preferencje. Warto pamiętać o tym, by skorzystać z możliwości testowania roweru, jeżeli sklep lub serwis oferuje taką opcję. Najważniejsze, żeby na rowerze czuć się komfortowo i mieć pewność, że w pełni spełnia on nasze oczekiwania i sprosta wszystkim stawianym mu wymaganiom. W naszym sklepie znajdziecie koła 28 cali. Takie rozwiązanie proponujemy wszystkim i we wszystkich modelach. Jeśli nam zaufacie, zobaczycie, że mieliśmy rację.

Dodaj komentarz