Rowery do jazdy miejskiej są niezwykle popularne zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Są one wygodne i komfortowe, pozwalają na stosunkowo szybką i sprawną jazdę po mieście. Oczywiście ich jakość zależy od wielu rzeczy, takich jak np. osprzęt czy inne komponenty. Natomiast większość rowerów miejskich dla mężczyzn ma podobną geometrię, czyli ramę z wysoko umiejscowioną rurą podsiodłową. Sprawdź, jak wybrać najlepszy rower męski do jazdy po mieście.
Męski rower miejski – krótka charakterystyka
Rowery miejskie to najlepszy wybór dla panów, którzy planują jeździć głównie po dobrze utwardzonym podłożu. Czyli takie rowery świetnie sprawdzą się na ulicach wielkich i małych miast oraz drogach rowerowych. Dobre rowery miejskie cieszą się bardzo dużą popularnością, ponieważ są zarówno wygodne, jak i uniwersalne. Sprawdzają się zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, na uczelnię, jak i weekendowych wypadów ze znajomymi. Natomiast zanim zdecydujemy, jaki rower miejski męski kupić warto jest zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na wielkość roweru. Producenci oferują szeroki wybór wielkości kół – najczęściej od 26 do 29 cali. Na pewno większe koła pozwolą osiągnąć większe prędkości oraz lepiej utrzymać je w trasie. Jednak ich rozmiar powinien być zawsze dobrany do preferencji rowerzysty, jak i do jego sylwetki.
Przy zakupie roweru miejskiego warto też zwrócić uwagę na rozmiar ramy. Zarówno zbyt duża, jak i mała rama nie pozwolą na komfortową jazdę. Dlatego też najlepiej jest po prostu przymierzyć się do roweru i wykonać jazdę próbną przed zakupem. Można także poprosić wykwalifikowany personel sklepu, aby pomógł wybrać najlepszą ramę. Rama rowerowa to zarówno jeden z najważniejszych elementów roweru. Oprócz jej rozmiaru i geometrii, ważne będzie także to, z jakich materiałów została wykonana. Najbardziej popularne będą oczywiście ramy wykonane z aluminium. Materiał ten jest dużo lżejszy od tradycyjnych ram ze stali. Ramy aluminiowe są dosyć sztywne. Ma to zarówno swoje słabe, jak i mocne strony. W takich rowerach czuć będzie nierówności terenu chyba, że rower wyposażony jest np. w widelec amortyzowany. Stosunkowo niska waga aluminiowych ram daje wiele udogodnień. Przede wszystkim świetnie sprawdzi się dla osób, które muszą od czasu do czasu wnieść rower np. po schodach. Nieco droższe miejskie rowery męskie będą wyposażone w ramę z karbonu. Takie ramy zapewniają bardzo duży komfort w czasie jazdy rowerem. Przede wszystkim są bardzo lekkie, doskonale tłumią drgania oraz są w 100 proc. odporne na korozję. Wadą będzie na pewno dość wysoka cena w porównaniu do ram wykonanych z aluminium. Jeśli jednak budżet nas nie ogranicza, warto zastanowić się właśnie nad kupnem takiej ramy. Oczywiście dobrą opcją są także ramy tytanowe. Posiadają one wiele zalet oraz jedną, najważniejszą wadę. Są po prostu bardzo drogie, a to głównie z uwagi na fakt, że tytan jest materiałem dosyć ciężkim w obróbce. Ramy tytanowe natomiast doskonale tłumią drgania, są bardzo odporne i wytrzymałe, a do tego wyróżniają się niską wagą. Rower miejski męski najczęściej będzie wyposażony w kierownicę typu jaskółka. Jest ona bardzo wygodna, wymusza wyprostowaną postawę, zapewnia komfortowy chwyt i dogodne ułożenie nadgarstków.
Biegi oraz hamulce w rowerach miejskich
Biegi oraz hamulce to jedne z najważniejszych elementów w rowerach miejskich. Jednym z najczęstszych rozwiązań, z jakimi można spotkać się w rowerach miejskich będą są proste hamulce typu v-break. Jest to typ hamulca mechanicznego, który posiada kilka dość istotnych zalet. Przede wszystkim wyróżnia się niezbyt dużą masą oraz prostą budową. Poza tym jest łatwy w serwisowaniu czy regulacji.
Jeśli chodzi o ilość przełożeń, to najlepiej dopasować ją oczywiście do indywidualnych potrzeb. Można spotkać rowery miejskie męskie, które w ogóle nie mają zainstalowanych przerzutek. Takie rozwiązanie jest dobre wtedy, gdy jeździmy głównie po płaskim podłożu. Natomiast nie zapewni komfortowego podjazdu nawet pod niewielkie górki i wzniesienia. Na pewno warto rozważyć, chociaż wyposażenie w 3 biegi, które pozwolą na komfortową jazdę oraz swobodne podjazdy pod wzniesienia.
Wygląd roweru miejskiego
Na pewno rowery miejskie to rowery bardzo stylowe. Miejski rower miejski to doskonała propozycja dla panów, którzy oprócz komfortu poszukują w rowerach także ciekawego designu, który nie koniecznie będzie miał sportowy charakter. Producenci rowerów miejskich często inspirują się klasycznymi rowerami miejskimi czy holenderkami. Takie sprzęty wyróżniają się bardzo dużą oryginalnością na tle innych rowerów. Ich elegancki charakter nie wymusza zakładania sportowego stroju, dzięki temu świetnie sprawdza się np. do codziennej jazdy do pracy, na campus, do szkoły czy podczas wypadów ze znajomymi. Rower miejski męski po prostu świetnie się prezentuje w większości sytuacji.
Wyposażenie roweru miejskiego
Żeby miejski rower męski mógł zapewnić nam maksymalny komfort, konieczne będzie także dobre wyposażenie. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że do jazdy po mieście przydadzą się błotniki. Oczywiście kwestia ich posiadania jest dyskusyjna – dla jednych są one niezbędne, dla innych to fanaberia. Na pewno ich zadaniem jest zabezpieczenie rowerzysty przed zabrudzeniami. Chronią w czasie deszczu oraz jazdy po kałużach i zabłoconych drogach. Są one montowane w większości rowerów miejskich. Można spotkać zarówno błotniki pełne, jak i błotniki tymczasowe, tzw. krótkie. Warto także zwrócić uwagę na osłonę łańcucha. Ona także ochroni nasze ubranie przed zabrudzeniem. Oprócz tego chroni przed wkręceniu w łańcuch np. materiału od spodni, czy też sznurówek.
Na komfort jazdy będzie miało wpływ także siodełko. Warto wybierać nieco szersze i miękkie modele, które zapewniają komfortową jazdę nawet na długich trasach. Najważniejsze jest jednak to, aby było one odpowiednio dobrane do anatomii użytkownika. Dlatego też dobrą praktyką jest po prostu sprawdzenie go, np. wykonanie jazdy testowej po sklepie. Warto pamiętać o tym, że nie każde siodełko zapewnia taki sam komfort wszystkim użytkownikom. Dlatego też w tej kwestii należy kierować się głównie własną wygodą. W większości rowerów miejskich na wyposażeniu roweru spotkamy się także z bagażnikiem. Tu sytuacja wygląda podobnie, jak w przypadku rowerowych błotników. Dla jednych użytkowników będzie to konieczność, dla innych niepotrzebna fanaberia. Na pewno sprawdzi się podczas zakupów, przewożenia drobnych towarów i przedmiotów. Oprócz tego bagażniki przydają się także w czasie dłuższych tras.
Miejski rower męski – akcesoria i gadżety
Większość panów lubi, kiedy rowery są dobrze wyposażone. Zarówno w potrzebne, jak i mniej konieczne akcesoria i gadżety. Wśród nich możemy wyróżnić:
- uchwyty na telefon – uniwersalne uchwyty umożliwiają komfortowe mocowanie smartfona tak, aby jego ekran mieć cały czas w zasięgu wzroku podczas jazdy rowerem. Mogą mieć one np. silikonową konstrukcję, dzięki czemu wyróżniać się będą dużą elastycznością i uniwersalnością przy montażu
- świecące wentyle – nie tylko zwiększają widoczność roweru z boku, ale także tworzą ciekawy efekt świetlny. Świecące wentyle wyposażone są w diodę LED, która świeci w wybranym kolorze
- kierunkowskazy rowerowe – będzie to interesująca propozycja zwłaszcza dla osób, które poruszają się rowerem głównie po ulicy. Są one proste w obsłudze, ich światło sygnalizujące skręt
- zestaw kluczy i narzędzi rowerowych – przydatny dla każdego pana, zarówno w dalekich, jak i mniej odległych trasach
- pokrowiec na rower – chroni rower nie tylko przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, grad czy śnieg. Można go także z powodzeniem wykorzystywać np. w garażu czy na strychu. Dzięki temu na rowerze miejskim męskim nie będzie osadzał się kurz i brud
- licznik rowerowy – obecnie można znaleźć ciekawe wielofunkcyjne liczniki rowerowe, które posiadają także funkcję nawigacji
- zapięcia rowerowe – dobre zapięcie jest niezbędne do jazdy po mieście. Wybór w tym zakresie jest naprawdę szeroki, dlatego też każdy znajdzie coś dla siebie. Warto zwrócić jednak uwagę na rozmiar zapięcia, niektóre z nich pozwolą przypiąć nawet dwa rowery do większych elementów