Pedały SPD i buty rowerowe SPD – czy warto?

SPD nie jest rozwiązaniem dla każdego. Na samym początku należy określić częstotliwość, a także warunki jazdy. Miejsce użytkowania jednośladu ma znaczenie! Ponadto, każdy cyklista posiada zupełnie inne potrzeby i wymagania. Wiadomym jest, że na samym początku najlepszą opcją są zwykle pedały (ewentualnie z noskami lub strapami). Dopiero po pewnym czasie można zrezygnować z klasyki na rzecz pedałów zatrzaskowych. Umiejętności mają znaczenie! W innym przypadku można doprowadzić do bolesnej kontuzji. Zmiana opisywanego elementu wymaga również zakupu specjalnego obuwia, co stanowi dodatkowe obciążenie finansowe.

Wybór producenta

System SPD, czyli Shimano Pedaling Dynamics nie jest jedynym wariantem dostępnym na rynku, o czym wiele osób zapomina. Wszystko zależy od tego, jaki producent nas interesuje. Do popularnych systemów można zaliczyć m.in. Crank Brothers, Time, Look. Wybór wcale nie jest oczywisty! Znalezienie odpowiedniego modelu bywa czasochłonne, jednak nie warto inwestować gotówki „w ciemno”. W Polsce najbardziej znany jest system SPD, ponieważ jest on relatywni tani, a zarazem łatwo dostępny. Pojawienie się graveli sprawiło, że jego popularność znacząco wzrosła. Pedały SPD oraz buty SPD znakomicie sprawdzają się podczas długich wypraw w niesprzyjających warunkach.

Do najlepszych pedałów SPD zalicz się m.in. M520, M530 lub M540. Doświadczeni cykliści uważają, że po pewnym czasie każdy model będzie spisywał się świetnie. Ogromną rolę odgrywa praktyka, ponieważ do nowych pedałów trzeba się przyzwyczaić, szczególnie jeśli wcześniej mieliśmy do czynieni wyłącznie z tradycyjnym systemem. Małe bloki w pedałach SPD sprawiają, że ich wpięcie/wypięcie jest o wiele łatwiejsze.

Mechanizm działania SPD

Można spotkać się z opinią, że system SPD stanowi ogromne wsparcie dla cyklisty. Czy jest to prawdą? Odpowiedź zależy od wielu czynników. Z pewnością nie jest to opcja dla początkujących. Do opisywanego rozwiązania łatwo się zniechęcić. Na start polecane są zwykłe platformy, które cechują się uniwersalnością. Zapewniają one również wysokie poczucie bezpieczeństwa. Optymalna przyczepność sprawia, że stopa nie przesuwa się podczas użytkowania.

Zadajesz sobie pytanie – pedały SPD czy warto? Faktem jest, że mogą one okazać się dobrym wyborem na dłuższe wyprawy. Jeśli chodzi o buty SPD, to lepiej nie zakładać ich na wycieczki, na których mamy zamiar nie tylko pedałować, ale również spacerować. SPD przytrzymuje stopę na pedałach, a więc na początku może skończyć się to kilkoma upadkami. Z czasem jednak może poczuć różnicę. Noga nie tylko pcha pedał, ale również ciągnie go ku górze. Atutem jest wzrost kontroli nad jednośladem. Kierowanie pojazdem staje się przyjemniejsze! Ważne jest jednak to, aby dać sobie dostateczną ilość czasu na zmianę nawyków.

Buty rowerowe SPD

Decydując się na pedały SPD należy pamiętać o konieczności zakupu nowego obuwia. Wybór jest ogromny, a więc każdy znajdzie coś dla siebie! Istotne jest to, aby zapoznać się z przeznaczeniem danego modelu. Innego obuwia potrzebujemy na rower MTB, a innego na szosowy. Osoby początkujące powinny postawić na model z elastyczną podeszwą. Tylko zaawansowani poradzą sobie ze sztywną podeszwą, która wymaga odpowiedniej techniki jazdy. Wyjątek stanowią modele szosowe, które z założenia są dość sztywne. Trzeba także pamiętać, aby w butach SPD starać się nie chodzić. Przede wszystkim nie są one zbyt wygodne, a ponadto ulegną przedwczesnemu zniszczeniu.

Wiedząc, jakie pedały SPD wybrać można przejść do doboru obuwia. Z wiadomym względów oba elementy muszą być ze sobą kompatybilne. Przed przymierzeniem obuwia warto jest założyć grube skarpety. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po wielu godzinach pedałowania stopy mogą spuchnąć. Nie można również zapomnieć, że niemal każdy producent posiada własną numerację. Najprościej jest zapoznać się z tabelą wymiarową danego modelu, tak aby uniknąć wyrzucenia gotówki w błoto.

Istota bloków SPD

Kolejną kwestią, którą warto poruszyć są bloki SPD. Są one mocowane do spodniej części obuwia. Priorytetem jest to, aby dokonać ich regulacji. Czasami kilka milimetrów ma znaczenie! Źle ustawione bloki mogą wywołać dyskomfort, a nawet bóle kończyn, a więc lepiej nie ryzykować. Na początku dobrze jest odrobinę poluzować sprężynę SPD, gdyż dzięki temu w nagłej sytuacji można bez trudu wypiąć buta. Dopiero po czasie warto jest skręcić sprężynę – jest to opcja dla zaawansowanych technicznie, którzy posiadają już pełną kontrolę nad rowerem.

Co dają pedały SPD? Przede wszystkim ułatwiają pedałowanie, co ma znaczenie na długich trasach. Dzięki omawianemu systemowi prościej jest nie tylko popychać, ale również ciągnąć do góry pedały. Minusem omawianego rozwiązania jest fakt, że dość ciężko się do niego przyzwyczaić. Początki zwykle nie są łatwe, a więc w sytuacji awaryjnych należy spodziewać się upadków. Wraz z upływem czasu można jednak szlifować technikę. Cykliści, którzy przyzwyczaili się do systemu SPD zwykle nie wyobrażają sobie powrotu do klasycznych platform.

Dodaj komentarz