W dobie koronawirusa coraz więcej osób przerzuciło się na dwa kółka. Dotyczy to w szczególności tych, którzy na co dzień przemieszczają się komunikacją miejską. W autobusach i tramwajach spotykamy się z wieloma różnymi osobami, co zwiększa ryzyko zakażenia. Bardzo często w publicznych pojazdach nie są przestrzegane rygorystyczne zasady dotyczące higieny. Nie mamy żadnego wpływu na to, czy pozostali pasażerowie zechcą założyć maseczkę lub zachować dystans społeczny. Rower może zapewnić nam upragniony spokój oraz poczucie bezpieczeństwa. Sprawdź poniższe informacje, jeśli chcesz zagłębić się w tym temacie! Warto wziąć pod uwagę, że wpis został utworzony w oparciu o aktualnie dostępne informacje. Sytuacja epidemiologiczna dynamicznie się zmienia.
1. Czy w czasach covid-19 można przemieszczać się rowerem?
Tak, nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących przemieszczania się jednośladem. Na rowerze mogą podróżować zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, więc wiek nie odgrywa tutaj żadnego znaczenia. Należy jednak stosować się do ogólnie przyjętych zasad. W niektórych dniach (np. sylwestra 2020) rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczaniu się. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, czy znajdujemy się w aucie, czy na rowerze. Możemy zostać ukarani wysoką grzywną, a więc lepiej nie ryzykować, szczególnie jeśli wolimy unikać nieprzyjemnych sytuacji. W dni wolne od ograniczeń możemy bez obaw wsiąść na rower, a długość pokonywanej trasy jest bez znaczenia. Jeśli nie wiesz jaki rower wybrać, to warto zajrzeć na ranking rowerów.
2. Czy długie wycieczki rowerowe są wskazane?
Mogłoby się wydawać, że długa wyprawa rowerowa w czasach pandemii nie jest dobrym pomysłem. Weźmy jednak pod uwagę, że ryzyko zakażenia się wirusem jest w tym przypadku bardzo małe! Jesteśmy znacznie bardziej narażeni w metrze czy też samolocie. Właśnie dlatego wycieczki na dwóch kółkach w celach sportowych oraz turystycznych nie są zabronione. Musimy jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami, czyli zamkniętymi obiektami noclegowymi. Restauracje mogą wydawać posiłki wyłącznie na wynos, a więc nie możemy cieszyć się pysznym daniem w dogodnych warunkach.
3. Czy rowerzyści muszą posiadać maseczkę?
Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej dotyczy również rowerzystów. Do dyspozycji mamy nie tylko maseczkę, ale również przyłbicę. Oczywiście bywa tak, że ze względów zdrowotnych musimy posiadać odsłoniętą twarz. Należy jednak posiadać stosowane zaświadczenie lub opinię lekarska. Z opisywanego obowiązku zwolnieni są również profesjonalni sportowcy, którzy uczestniczą w treningu.
4. Czy mogę jeździć na rowerze, jeśli domownik jest objęty kwarantanną?
Domownik może zostać objęty kwarantanną w momencie, gdy miał on kontakt z osobą zakażoną. Jeśli nie wykazuje on żadnych objawów, to najprawdopodobniej nie zostanie on skierowany na test. W takiej sytuacji kwarantanna nie obowiązuje pozostałych osób zamieszkujących domostwo. Mogą one swobodnie wychodzić, a więc jazda na rowerze nie jest zabroniona. Pamiętajmy jednak o tym, że rozsądnie jest w takim czasie ograniczyć niepotrzebne wyjścia. Jeśli domownik będący na kwarantannie posiada wynik pozytywny, to pozostałe osoby z nim zamieszkujące również muszą zostać w domu. Automatycznie trafiają one na kwarantanne.
5. Czy można jeździć na rowerze z gorączką?
Gorączka jest częstym objawem koronawirusa. Teoretycznie nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, aby przemieszczać się na rowerze, jednak jest to nieodpowiedzialne! Dotyczy to również innych objawów m.in. kaszlu, bólów mięśni, utraty węchu i smaku.
6. Czy osoby w grupie szczególnego ryzyka zakażenia wirusem mogą jeździć na rowerze?
Tak, o ile wybiorą miejsca nieuczęszczane przez dużą ilość osób. W niektórych przypadkach lepiej zrezygnować z wycieczek na jednośladzie. Mamy do wyboru wiele form aktywności na świeżym powietrzu.
7. Czy sklepy i serwisy rowerowe są otwarte?
Tak, o ile nie są zlokalizowane w galerii handlowej. Czasami jednak lepiej zostać w domu i postawić na zakupy online!