Jak wymienić dętkę w rowerze? Od czego zacząć?
Zastanawiasz się, jak wymienić dętkę w rowerze? Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś, to warto poprosić o pomoc kogoś, kto posiada praktykę. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W takiej sytuacji zastosuj się do trzech kroków opisanych poniżej.
- Określ rodzaj zaworu – na samym początku należy ustalić, z jakim typem zaworu mamy do czynienia. Wentyl dunlopa zwany po prostu rowerowym jest powszechnie znany przez większość użytkowników jednośladów. Występował on przede wszystkim w pojazdach starszego typu tzw. składakach. W rowerach szosowych oraz sportowych znajduje się najczęściej wentyl typu presta. Istnieje także wentyl samochodowy, który nosi nazwę schrader. W sieci w ciągu kilku sekund można znaleźć zdjęcia poglądowe omawianych zaworów, co zmniejsza ryzyko pomyłki.
- Sprawdź rozmiar opony – kolejnym krokiem jest sprawdzenie rozmiaru opony. W zdecydowanej większości przypadkach nie musimy sięgać do specyfikacji pojazdu. Na oponie powinny znajdować się cyfry oznaczające wielkość (w calach lub milimetrach). Umożliwia do dobór pasującej dętki. Niektóre osoby wykonują fotografię omawianego oznaczenia, a następnie pokazują ją sprzedawcy w sklepie rowerowym. Jest to świetna opcja dla laików.
- Zdemontuj koło – nie ma innego sposobu na wymianę dętki. Może okazać się to trudne, szczególnie jeśli mamy do czynienia z kołem tylnym wyposażonym w przerzutkę zewnętrzną. Cały proces jest dość skomplikowany, a więc należy zastanowić się, czy nie warto skorzystać ze wsparcia fachowca.
Jak zdjąć koło w rowerze?
Wszystko zależy od tego, z jakim kołem mamy do czynienia. Skupmy się na trudniejszym wariancie, czyli jednośladzie z przerzutkami w piaście. Ważne jest to, aby przerzutkę ustawić na najmniejszej zębatce. Jest to sposób na to, aby nieco ułatwić sobie przebieg prac. Hamulce v-brake wymagają delikatnego odchylenia. W tym celu należy wysunąć „fajkę” z ramienia hamulca. Jeśli okazało się to trudne, to konieczne jest odkręcenie śruby, która przytrzymuje linkę hamulcową. Zweryfikujmy przy okazji jej stan techniczny – jeśli widoczne są wyraźne ślady zużycia, to dobrze jest dokonać wymiany opisywanego elementu. Osoby, które posiadają rower z hamulcami tarczowymi mogą przejść do kolejnego etapu.
Pojazd powinien znajdować się w pozycji kołami do góry. W przypadku szybkozamykacza należy go odchylić, a następnie odkręcić. Nakrętkę należy przytrzymać z drugiej strony. Koło przykręcone za pomocą klasycznych śrub wymaga jedynie doboru klucza w odpowiednim rozmiarze. Ściągając koło należy odchylić przerzutkę do tyłu i lekko ciągnąć za obręcz. Zbyt gwałtowne ruchy nie są wskazane, gdyż mogą doprowadzić do uszkodzenia delikatnych komponentów.
Jak zdemontować oponę i starą dętkę?
Niejeden cyklista nie ma pojęcia, jak zmienić dętkę w rowerze. Faktem jest, że bywa to czasochłonne, a zarazem kłopotliwe. Konieczne jest zdjęcie opony z obręczy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będziemy potrzebować do tego specjalnych kluczy. Warto jest wykorzystać profesjonalne łyżki do opon, które nie są drogie w zakupie. Z pewnością należy odpuścić stosowania śrubokrętów i innych ostrych narzędzi. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie przyjrzeć się oponie. Może okazać się, że jest ona bezużyteczna, szczególnie jeśli jej powierzchnia uległa starciu. Podobnie jest w przypadku, gdy znajdziemy ślad po przebiciu. Nierzadko wskazana jest wymiana opony na nową.
Po umiejscowieniu opony na obręczy jedną krawędzią możemy przystąpić do montażu nowej dętki. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby lekko ją napompować, gdyż w ten sposób ułatwimy sobie zadanie. Wciskamy dętkę w szczelinę pomiędzy oponą, a obręczą. Po jej właściwym ułożeniu możemy założyć na obręcz drugą krawędź opony. Omawiane czynności można wykonać własnoręcznie lub przy użyciu wyżej wspomnianych łyżek. Musimy wykazać się nie lada ostrożnością i dokładnością, tak aby przypadkowo nie przyszczypnąć dętki.
Jak przygotować nową dętkę do użytku?
Wymiana dętki składa się z kilku etapów. Po umieszczeniu jej w oponie należy stopniowo ją pompować. Kręcimy kołem, tak aby przekonać się, czy wszystko jest w porządku. Jeśli zauważyliśmy nieprawidłowości już podczas pompowania dętki, to należy spuścić powietrze, aby nie dopuścić do jej przedwczesnego uszkodzenia.
Ostatnim krokiem jest montaż koła. Wcześniej zdemontowane elementy musimy zamocować. Bywa tak, że hamulce lub napęd wymagają regulacji. Nie można wykluczyć, że podczas przykręcania koła zostanie ono nieco inaczej osadzone. Jest to jednak zupełnie normalne zjawisko, którym nie należy się przejmować. Jeśli oprócz wymiany dętki zastanawiasz się jak wymienić łańcuch w rowerze, to koniecznie zapoznaj się z wpisem na blogu.