Wypadek na rowerze – jak postępować?

Wypadek na rowerze może przydarzyć się każdemu. Nawet doświadczony cyklista jest narażony na wiele niebezpiecznych zjawisk. Wiadomym jest, że nie możemy przewidzieć zachowania pozostałych uczestników ruchu drogowego, co również stanowi znaczące utrudnienie. W Polsce rowerzyści często traktowani są bez należytego szacunku. Wielu kierowców samochodów nie zachowuje optymalnego dystansu podczas wyprzedzania jednośladu, a nawet zajeżdża mu drogę lub zmusza do całkowitego zatrzymania się. Nie każda osoba poruszająca się rowerem zna przepisy prawa drogowego, co także stanowi problem.

Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem na rowerze?

Wypadki na rowerze to codzienność – w wielu miejscach brakuje tras rowerowych, a nawet wydzielonych pasów dla jednośladów, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń. Nierzadko winne okazują się czynniki atmosferyczne, takie jak mgła, deszcz, czy też śnieg. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do wypadku. Jest to sytuacja nagła, która zwykle kończy się obrażeniami ciała cyklisty. Nie można również wykluczyć zgonu. Nawet, jeśli prędkość samochodu nie była zbyt duża, to siła uderzenia może okazać się zabójcza.

Wypadki rowerowe wymagają od świadków zdarzenia udzielenia pierwszej pomocy. Trzeba mieć świadomość, że w wielu przypadkach kilka pierwszym minut po wypadku jest kluczowych. Udzielając pomocy ofiarom możemy uratować im życie. Oczywiście istotne jest również wezwanie pomocy medycznej. Zastanawiasz się, jak powinien postępować świadek lub uczestnik wypadku na rowerze? Koniecznie sprawdź dalszą część wpisu, gdzie umieszczono szereg praktycznych wskazówek.

Wezwanie pomocy medycznej

Wypadek rowerowy wymaga wezwania pomocy medycznej. Jest to absolutna podstawa, a więc już na początku należy poinformować o zdarzeniu odpowiednie służby. Wiadomym jest, że nawet świadek może ogromnie się denerwować, co znacząco utrudnia kontakt z dyspozytorem medycznym. Na samym początku rozmowy należy się przedstawić. Następnie przestawiamy opis zdarzenia wypadku na rowerze. Oczywiście zazwyczaj czas odgrywa bardzo ważną rolę, a więc możemy przedstawić ogólny zarys sytuacji. Na szczegółowy opis upadku z roweru przyjdzie jeszcze czas.

Istotne jest także to, aby poinformować dyspozytora o tym, kim jest osoba poszkodowana. Największe znaczenie ma tutaj wiek. Wiadomym jest, że osoby starsze oraz dzieci znajdują się w gronie szczególnego zagrożenia. Ponadto, konieczne jest przedstawienie skutków wypadku. Bardzo często dyspozytor medyczny tłumaczy, jak należy postąpić podczas udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście każdy obywatel powinien posiadać wiedzę na ten temat, jednak w sytuacjach stresowych ciężko jest sobie przypomnieć właściwy tok postępowania.

Udzielenie pierwszej pomocy

Pierwsza pomoc jest szczególnie ważna, jeśli poszkodowany jest nieprzytomny lub nie oddycha. Oczywiście najpierw należy to sprawdzić. Najlepiej przyłożyć ucho do ust ofiary wypadku drogowego, gdyż umożliwia to wykrycie oddechu. Oprócz tego należy obserwować klatkę piersiową – jeśli podnosi się ona do góry oraz do dołu, to poszkodowany oddycha. W przypadku, gdy dana osoba nie oddycha należy wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową (nie należy przestawać aż do przyjazdu karetki pogotowia).

Niestety resuscytacja krążeniowo-oddechowa jest dość wymagająca fizycznie. Jeśli istnieje taka możliwość, to należy wykonywać ją na zmianę. W ten sposób można uniknąć skrajnego wyczerpania. Jeśli mamy do czynienia z dorosłym poszkodowanym, to należy stosować się do zasady – trzydzieści uciśnięć na dwa wdechy. Uciskamy klatkę piersiową na wysokości mostka dwoma skrzyżowanymi rękami. Tak samo postępujemy w sytuacji, gdy ofiarą zdarzenia drogowego jest dziecko powyżej 1 roku życia. Jeśli mamy podejrzenia, że dziecko jest młodsze, to uciśnięcia wykonujemy dwoma palcami jednej ręki. Drugą ręką podtrzymujemy głowę w celu jej stabilizacji.

Utrzymanie drożności dróg oddechowych

Jeśli ofiara wypadku drogowego na rowerze oddycha, to należy zadbać o utrzymanie drożności dróg oddechowych. Zalecana jest pozycja boczna ustalona. Ważne jest, aby podczas udzielania pierwszej pomocy postępować zdecydowanie, a jednocześnie delikatnie. Nie należy wykonywać zbyt gwałtownych ruchów, gdyż może to nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji dla poszkodowanego. Trzeba również wziąć pod uwagę, że ofiara zdarzenia potrzebuje dostępu do świeżego powietrza. Nie można dopuścić do sytuacji, gdy wokół niej zgromadziła się duża ilość gapiów.

Udzielając pierwszej pomocy trzeba także pamiętać o zabezpieczeniu własnego życia oraz zdrowia. Z pewnością nie należy się narażać! Jest to szczególnie istotne na intensywnie uczęszczanych drogach. Miejsce zdarzenia należy odpowiednio zabezpieczyć. Nocą może być ono słabo widoczne dla nadjeżdżających pojazdów. Zasada jest prosta – podczas udzielania pierwszej pomocy nie możemy doprowadzić do kolejnych niebezpiecznych zdarzeń, gdyż ofiar będzie więcej.

Rower po wypadku

W przypadku wypadku drogowego nie powinniśmy usuwać roweru z drogi aż do przyjazdu służb. Może on okazać się niezbędny do ustalenia przebiegu zdarzeń. Warto podkreślić, że wersja kierowcy samochodu oraz świadka może znacząco się od siebie różni. Zadaniem policji jest ustalenie faktów w oparciu o ślady pozostawione na drodze, a także stan obu pojazdów. Niestety wielu kierowców samochodów próbuje przerzucić winę na rowerzystę, nawet jeśli poruszał się on w pełni poprawnie i nie stwarzał żadnego zagrożenia.

Dodaj komentarz