Jazda rowerem po chodniku wciąż budzi sporo emocji, szczególnie wśród pieszych, którzy bardzo często zarzucają cyklistom brawurę oraz nieodpowiedzialność. Rzeczywiście chodniki są przeznaczone głównie dla pieszych, jednak prawda jest taka, że jazda rowerem po chodniku, w niektórych przypadkach jest dużo bezpieczniejsza, niż drogą. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przepisy dość jasno określają, w jakich przypadkach rowerzysta może korzystać z chodnika, niemniej jednak kluczowa jest również kultura jazdy.
Kiedy można jeździć rowerem po chodniku?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy można jeździć rowerem po chodniku i jest to całkowicie zrozumiałe. Jeżeli wcześniej nie jeździliśmy rowerem, warto na początku poznać zasady na drodze. Otóż prawo wyraźnie mówi, że chodnik jest przeznaczony, zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów, co oznacza, że można korzystać z chodnika, poruszając się jednośladem. Oczywiście każdy powinien zachować ostrożność, pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie, ale także bezpieczeństwie pozostałych użytkowników chodnika – pieszych, a także innych rowerzystów. Co mówią przepisy? Jazda rowerem po chodniku może odbywać się legalnie w przypadku, gdy nie ma on mniej, niż 2 metry szerokości. Co więcej, musi znajdować się przy drodze, gdzie dopuszczalna prędkość wynosi powyżej 50 km/h. Dzięki temu rowerzysta może czuć się dużo bezpieczniej. Nikt nie lubi poruszać się jednośladem po drodze, gdzie można spotkać rozpędzone samochody osobowe albo co gorsze ciężarówki. Jak widać, niekiedy jazda rowerem po chodniku to konieczność, jeżeli zależy nam na zwiększeniu swojego bezpieczeństwa podczas podróży.
Jazda po chodniku rowerem jest dopuszczalna także w przypadku, gdy poruszamy się po nim z dzieckiem, które nie ukończyło 10 roku życia. Co ciekawe, można jechać w tym wypadku rowerem po chodniku, również, gdy obok znajduje się ścieżka rowerowa. Dzięki temu dziecko jest bezpieczniejsze, gdyż nie ma ryzyka, że zderzy się z innym użytkownikiem ścieżki.
Pieszy ma zawsze pierwszeństwo
Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że chodnik jest przeznaczony przede wszystkim dla pieszego. To, dlatego jazda po chodniku powinna odbywać się z zachowaniem dużej ostrożności, nie należy rozwijać dużych prędkości, gdyż może skończyć się to potrąceniem pieszego. Na drodze i na chodniku, trzeba mieć ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Poza tym należy realnie ocenić zagrożenie, bo jeżeli są złe warunki pogodowe, na przykład jest mgła, pada deszcz, ograniczona widoczność na drodze, wówczas jechał rowerem po chodniku bez wątpienia będzie dużo bezpieczniejsze.
W przypadku jazdy na rowerze, po prostu trzeba zachować zdrowy rozsądek, zadbać przede wszystkim o siebie, ale także innych uczestników ruchu, niezależnie czy będziemy korzystać z chodnika, czy z drogi.
Gdy poruszamy się po chodniku niezgodnie z przepisami ruchu drogowego, wówczas możemy otrzymać mandat w wysokości 50 złotych. Większe mandaty są przewidziane dla rowerzystów, którzy przejeżdżają przez przejście dla pieszych. Oczywiście nie zawsze łamiąc przepisy, narazimy się na pościg policyjny, niekiedy policjanci potrafią być dość wyrozumiali.
Zasady jazdy rowerem po chodniku
Gdy mamy możliwość bezpiecznego poruszania się po drodze, nie korzystajmy z chodników. Jeżeli jednak czujemy się bezpieczniej na chodniku, zachowajmy szczególną ostrożność. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że pieszy idący chodnikiem, nie jest w stanie zauważyć nadjeżdżającego z tyłu roweru, dlatego to rowerzysta ma obowiązek dostosowania się do pieszego. Szybka, brawurowa jazda nie jest w tym wypadku wskazana, nie należy też poganiać pieszych za pomocą dzwonka rowerowego, aby zeszli nam z drogi. Oczywiście warto zasygnalizować spacerującym, że za nimi jedziemy i mamy zamiar ich wyprzedzić, w końcu trudno jest przewidzieć, czy użytkownik chodnika, nie wykona nagłego manewru i nie skręci lub się nie zatrzyma, w takich sytuacjach o wypadek nie jest trudno.
Czego nie robić? Nie można jeździć z dużą prędkością w małej odległości od pieszego. W sytuacji, gdy brakuje nam miejsca na chodniku do kontynuowania jazdy, skorzystajmy z drogi lub poczekajmy, aż ruch pieszych zrobi się mniejszy.
Niestety nierzadko zdarzają się potrącenia pieszych przez rowerzystów, niektóre obrażenia są bardzo poważne, dlatego warto zastosować się do zasad obowiązujących na chodniku. Dzięki temu można uniknąć wielu nieprzyjemności.
O czym jeszcze pamiętać?
Przemieszczanie się jednośladem może dawać naprawdę bardzo wiele przyjemności i satysfakcji, w końcu dzięki temu dbamy o swoje zdrowie oraz samopoczucie, co więcej jesteśmy w stanie zadbać o środowisko naturalne.
Najbardziej wymagająca jest jazda rowerem w mieście, gdzie trzeba uważać zarówno na samochody, jak i na pieszych, których w godzinach szczytu może być dość sporo. Poruszanie się rowerem po zatłoczonym mieście wymaga dużego skupienia uwagi, pamiętajmy, aby zawsze kierować się zdrowy rozsądkiem. Jazda na rowerze po chodniku niekiedy pozwala zwiększyć bezpieczeństwo, wtedy warto zdecydować się na wybranie takiego rozwiązania.