Wybierając się na wycieczkę rowerową po mieście, a tym bardziej w daleką podróż za miasto, warto zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Niektóre z nich trzeba wziąć obowiązkowo. Jak przygotować się do tej wyprawy? Podpowiadamy!
Wycieczka rowerowa – kilka istotnych ustaleń
Niektórzy dość pochopnie decydują się na daleką podróż rowerem i to zupełnie bez specjalnego przygotowania. Taka wyprawa rowerowa nie zawsze kończy się dobrze. Zwykle pojawiają się liczne komplikacje, a brak odpowiedniego bagażu zdecydowanie utrudnia pokonanie tych trudności. Dlatego lepiej się przygotować, a w ramach tych przygotowań, ustalić kilka ważnych kwestii.
Po pierwsze należy określić, gdzie zamierza się jechać i co jest celem tej wyprawy, a także ile ta wycieczka potrwa. Dzień, dwa, trzy, a może dłużej. Dzięki temu będzie wiadomo, co ze sobą zabrać, a przede wszystkim, jak duży plecak przygotować. I czy na przykład przyda się również namiot, czy może organizacja noclegu w plenerze nie będzie konieczna.
Kolejna sprawa to termin wyjazdu. Wiadomo, że bagaż może różnić się zależnie od pory roku. Innych rzeczy będzie potrzebował rowerzysta, wybierający się na wycieczkę wiosną, a innych w upalne lato. Jeśli ktoś planuje wyjazd na dniach, powinien również sprawdzić prognozę pogody, aby zorientować się, co konkretnie będzie potrzebne. Czy na przykład trzeba ubrać się na tak zwaną cebulkę, czy zabrać wyłącznie letnie ubrania.
Dobrze jest wcześniej wiedzieć, kto będzie brał udział w tej wyprawie. Czy ma to być wyjazd w pojedynkę, czy może z osobą towarzyszącą albo z grupą konkretnych osób. Planując samodzielną wycieczkę, nie trzeba myśleć o możliwościach i ograniczeniach pozostałych uczestników. Wyjeżdżając w towarzystwie, należy uwzględnić potrzeby i realne siły pozostałych rowerzystów. W końcu wyprawa ma sprawiać przyjemność każdemu z nich, a nie tylko organizatorowi.
I jeszcze jedna kwestia – wyżywienie oraz nocleg. Rowerzysta musi ustalić, co będzie jadł i pił, czy ma zabrać żywność ze sobą, czy może kupi ją po drodze. Powinien też określić miejsce noclegu, jeśli wyprawa ta będzie trwała na przykład kilka dni. Może prześpi się w namiocie, a może zarezerwuje pokój w hotelu. Wiele zależy od zaplanowanej trasy i tego, co rowerzysta zastanie po drodze. Jeśli nocleg będzie miał miejsce w hotelu, to dobrze jest wcześniej go zarezerwować.
Co zabrać na wycieczkę rowerową za miasto?
Ustalając powyższe kwestie, łatwiej będzie zaplanować wyjazd. W takim razie co zabrać na wycieczkę rowerową? Są rzeczy, które zawsze trzeba mieć przy sobie. Na pewno jest to zestaw do pierwszej pomocy. Przydać się może także zapasowa dętka, zestaw podstawowych narzędzi rowerowych, pompka i oświetlenie. Nie zaszkodzi też mieć pod ręką płaszcz czy pelerynę przeciwdeszczową. Obowiązkowo w bagażu musi znaleźć się woda, a dodatkowo niech pojawi się w nim również gorzka czekolada, bogata w węglowodany, magnez i żelazo.
Planując kilkudniową wyprawę rowerem, trzeba spakować ubrania i zapasowe buty. Przydadzą się także środki i akcesoria do codziennej higieny.
Należy pamiętać, że im mniejszy jest bagaż, tym łatwiej jest się przemieszczać. Wówczas jazda rowerem jest dużo bardziej komfortowa i swobodna. Warto więc ograniczyć go do niezbędnych rzeczy, a to, co można kupić na trasie, po prostu kupić już w czasie wyprawy. W końcu jazda powinna sprawiać przyjemność i dawać satysfakcję. Nie może polegać wyłącznie na samej chęci dotarcia do wyznaczonego celu, ponieważ z czasem stanie się zbyt uciążliwa i zniechęcająca.
Dobrze przygotowanego rowerzysty nic nie zaskoczy. Dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na przemyślenia, ustalenia, planowanie i pakowanie do podróży.
Oczywiście trzeba dobrze ustalić, co zabrać na taki wyjazd, ale należy jednocześnie pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach. O tym już jednak poniżej.
Planowanie wycieczki rowerowej – o czym jeszcze pamiętać?
Każda wycieczka rowerowa musi być dobrze przemyślana. O czym jeszcze warto pamiętać? Przede wszystkim o przeglądzie technicznym roweru. Przed dłuższą jazdą dobrze jest wybrać się do serwisu, w którym fachowcy ocenią stan techniczny pojazdu i w odpowiedni sposób go przygotują. W ogóle najlepiej robić to wczesną wiosną, w ramach przygotowania do sezonu, ale jeśli ktoś przespał ten moment, a obecnie planuje dłuższą przejażdżkę, może nawet prawdziwą wyprawę, to musi koniecznie sprawdzić, czy jego pojazd jest na to gotowy.
Dobrze jest również uważnie prześledzić trasę, sprawdzić przejezdność dróg, aby później nie było nieprzyjemnych niespodzianek. Trzeba też spakować mapę, która pomoże w dotarciu do zamierzonego celu. Dzięki niej będzie można zaplanować nową alternatywną trasę, jeśli nadarzy się taka konieczność. Pomoże w tym nawigacja w smartfonie, o ile będzie obecna podczas tego wyjazdu. Warto dodatkowo pamiętać o powerbanku, a może nawet o kilku. Wszystko zależy od tego, jak szybko rozładowuje się telefon i czy będzie gdzie go naładować.
Planowanie wycieczki rowerowej nie sprowadza się tylko do przygotowania bagażu, wyboru trasy i serwisu roweru. Należy przede wszystkim zacząć od ustalenia, czy rower poradzi sobie na zaplanowanej trasie. Są przecież różne rowery – miejskie, szosowe, górskie oraz inne. Każdy z nich został stworzony do jazdy po konkretnym terenie. Jeśli okaże się, że osoba planująca wycieczkę nie posiada odpowiedniego jednośladu, ma dwa wyjścia. Zakup właściwego roweru albo zmianę trasy. Ważne jest jednak to, aby dokonać tu właściwych wyborów. W przeciwnym razie podróż będzie zbyt uciążliwa, a może nawet całkiem niemożliwa do zrealizowania.
Wiedząc już, co zabrać na wycieczkę rowerową, nie pozostaje nic innego, jak tylko przygotować się do tej wyprawy. Warto poświęcić chwilę na wybór trasy, celu podróży. Najfajniej podróżuje się z rodziną lub znajomymi. Wspólne wyjazdy są dużo ciekawsze i przyjemniejsze. Ciągle coś się dzieje, jest wesoło, jest rywalizacja i zarazem wzajemne wsparcie. A tego bardzo potrzeba na trasie, szczególnie gdy pojawiają się jakieś komplikacje, gdy wkrada się bezsilność i chęć powrotu do domu.