Choć jazda rowerem zawsze była popularna, to w ostatnim czasie jeszcze więcej osób przesiadło się z komunikacji miejskiej i prywatnych samochodów właśnie na rowery. Niestety rowerzyści podobnie jak inni uczestnicy ruchu narażeni są na różnego rodzaju kolizje. Plagą są również kradzieże rowerów. Mawia się jednak, że przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego wsiadając na rower, warto w kieszeni trzymać odpowiednią polisę.
Czym jest ubezpieczenie rowerzysty?
Ubezpieczenie OC rowerzysty to zabezpieczenie, które może pozwolić każdemu użytkownikowi jednośladów czuć się bezpiecznie na drodze. OC na rower zdejmuje bowiem obowiązek pokrycia kosztów związanych z “zawinionym” zachowaniem rowerzysty na drodze. Na skutek nieuwagi osób poruszających się rowerem po parkingach i wśród aut dochodzi bardzo często do zarysowania karoserii samochodów, czy wybicia lusterek bocznych. Rowerzyści bez ubezpieczenia OC zostają zobowiązani są do naprawy szkody z własnej kieszeni. Natomiast Ci użytkownicy rowerów, którzy zdecydowali się na zawarcie umowy ubezpieczeniowej mogą spać spokojnie – odpowiedzialność za wypłatę odszkodowania spada na ubezpieczyciela.
Dodać należy, że z OC pokrywane mogą być również koszty leczenia poszkodowanego. Dlatego, jeśli na skutek “kraksy” rowerowej uczestnik zdarzenia (pieszy lub inny rowerzysta) dozna obrażeń ciała to ubezpieczyciel wypłaci mu zarówno odszkodowanie, jak i zadośćuczynienie oraz pokryje koszty związane z leczeniem.
Dla podsumowania można napisać, że OC rowerzysty może uchronić go przed takimi zdarzeniami jak:
- potrącenie pieszego
- zderzenie z innym rowerzystą
- uszkodzenie samochodu.
Ubezpieczenie rowerowe – na co zwrócić uwagę?
Wykup OC dla rowerzysty ma więc sens. Niemniej jednak choć ubezpieczenia dla rowerzystów nie są reklamowane to oferta firm ubezpieczeniowych jest dość szeroka. Wybór odpowiedniego wariantu może okazać się dość skomplikowany. Zazwyczaj wiążącą wydaje się być wysokość składki. Skupiając się jednak wyłącznie na materialnym aspekcie, można w późniejszym czasie poczuć się “oszukanym” przez firmę ubezpieczeniową. Dlatego przed zawarciem umowy OC na rower, należy przeanalizować ofertę poszczególnych firm ubezpieczeniowych, biorąc pod uwagę m.in.:
- zakres ochrony – zawsze należy prosić o udostępnienie dokumentu w postaci OWU. W treści OWU znaleźć można informacje na temat zdarzeń objętych ubezpieczeniem. Dopiero po poznaniu szczegółów oferty można podjąć decyzję o wyborze konkretnej polisy
- sumę odszkodowania – nie każde ubezpieczenie gwarantuje wypłatę odszkodowania w kwocie adekwatnej do poniesionej szkody
- sposób określenia uszczerbku na zdrowiu na skutek wypadku – większość firm ubezpieczeniowych posiada własne table
- okres ubezpieczenia – w ofercie wielu firm ubezpieczeniowych występują polisy sezonowe i krótkoterminowe np. letnie, czy miesięczne. Są to znakomite rozwiązania dla osób, które korzystają z roweru jedynie w wybranym czasie np. podczas wakacyjnego wyjazdu. Natomiast miłośnicy dwóch kółek, mogą korzystać z ochrony całorocznej – jest to najbardziej korzystna oferta, bowiem wysokość składki za cały rok, często jest niewiele wyższa niż składek sezonowych.
Dodatkowo ubezpieczenie całoroczne pozwala uzyskać odszkodowanie za kradzież. Należy pamiętać, że do większości kradzieży dochodzi podczas przechowywania roweru w piwnicy, czy garażu.
Ile kosztuje ubezpieczenie roweru?
Ubezpieczenie roweru nie jest obowiązkowe, przez co jeszcze niewielu rowerzystów decyduje się na objęcie roweru ubezpieczeniem. W wielu przypadkach jednak chodzi o oszczędności. Portfele Polaków nie są nadal tak zasobne, jak naszych zachodnich sąsiadów. Niemniej jednak wyjaśnić trzeba, że ubezpieczenie roweru nie jest wcale tak dużym wydatkiem, jak można z góry zakładać. Przeglądając oferty konkurencyjnych firm ubezpieczeniowych, można odnieść wrażenie, że miesięczny koszt ubezpieczenia nie musi przekraczać ceny, jaką płacą palacze za jedną paczkę papierosów.
Zazwyczaj jednak do wyceny ubezpieczenia dochodzi indywidualnie. Koszt ubezpieczenia jest uzależniony od takich składowych jak:
- suma ubezpieczenia
- wartość roweru
- wiek roweru
- sposób użytkowania roweru
- miejsce użytkowania roweru (w Polsce, czy za granicą).
Cenę ubezpieczenia podnieść mogą dodatkowe usługi w postaci polisy osobowej, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie NNW, czy ubezpieczenie roweru od kradzieży. Większość firm ubezpieczeniowych oferuje również atrakcyjne pakiety łączące w sobie ubezpieczenie roweru z ubezpieczeniem domu, samochodu, sprzętu AGD. Jednakże, aby przybliżyć cenę za ubezpieczenie na rower, mogę napisać, że bez problemu można znaleźć pakiety OC, NNW, Casco i bagażu, w kwocie 200-250 zł rocznie.
Ubezpieczenie NNW rowerzysty – czy warto?
Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to dodatek do rowerowego OC z którego użytkownik może, ale nie musi skorzystać. Jednakże za wyborem pierwszej opcji przemawia zarówno wizja spokojnej jazdy na rowerze, jak i fakt, że zakup OC z NNW w pakiecie nie kosztuje znacznie więcej, niż samego ubezpieczenia OC.
Warto pamiętać, że ubezpieczenie NNW może okazać się niezwykle potrzebne – chroni rowerzystę przed dodatkowymi kosztami w przypadku potrącenia przez samochód, upadek z roweru, najechanie na krawężnik, czy korzeń drzewa wystający z ziemi. Dodać trzeba, że uszkodzenia ciała nawet, które z pozoru wydają się mało poważne np. skręcenie ręki czy nogi mogą wiązać się z dużymi wydatkami za leczenie. Nie można zapomnieć, że przy kraksach rowerowych często dochodzi do urazów głowy, złamań nosa oraz utraty zębów. Leczenie stomatologiczne również nie należy do najtańszych, tym bardziej kiedy w grę wchodzi potrzeba wstawienia implantów.
Posiadając dobre ubezpieczenie NNW można liczyć nie tylko na odszkodowanie w formie pieniężnej, ale również na możliwość odbycia konsultacji medycznych, zwrot wydatków za leki i opatrunki, transport, a nawet opiekę nad dziećmi.
Dla rozjaśnienia napiszę, że OC rowerowe w połączeniu z NNW może być gwarancją:
- zwrotu kosztów leczenia
- zwrotu kosztów rehabilitacji
- zwrotu kosztów dojazdu do lekarza
- świadczeń z tytułu pobytu w szpitalu
- zwrotu kosztów poniesionych na operację plastyczną (korekty nosa, zębów itp.).
Ubezpieczenie roweru od kradzieży – ile kosztuje i czy warto?
Jeśli mówimy o pakietach ubezpieczeniowych na rower, to nie mogę nie przybliżyć możliwości, jaką jest ubezpieczenie na wypadek kradzieży. Jest to opcja najchętniej wybierana przez użytkowników dwóch kółek. Fakt ten nie dziwi, bowiem widujemy rowery o wartości zbliżonej do ceny auta. Choć oczywiście nie tylko takie rowery padają łupem złodziei, to niestety ich strata jest najbardziej dotkliwa. Natomiast pakiet OC rowerowe plus ubezpieczenie od kradzieży, pozwala uzyskać odszkodowanie w kwocie równoznacznej z wartością skradzionego pojazdu.
Ubezpieczenie roweru Assistance, jako full opcja
Przebierając w pakietach ubezpieczeń na rower nie można pominąć assistance. Trzeba napisać, że jest to full opcja, w ramach której rowerzysta otrzymać może:
- dostęp do infolinii medycznej
- transport roweru w razie jego uszkodzenia
- rower zastępczy
- zwrot pieniędzy za naprawę.
Ubezpieczenie OC roweru – kiedy nie zadziała?
Nawet w przypadku posiadania pełnego pakietu ubezpieczeń poczynając od OC na rower, po NNW, ubezpieczenie przeciwko kradzieży i assistance większość firm ubezpieczeniowych odmówi wypłaty odszkodowania i zaspokojenia pozostałych roszczeń jeśli:
- ubezpieczony prowadził rower pod wpływem alkoholu, narkotyków lub środków odurzających
- ubezpieczony wyrządził szkodę umyślnie (rzucenie roweru, kopnięcie, przecięcie opon lub zniszczenie siodła)
- rower używany jest do jazdy wyczynowej i w warunkach ekstremalnych – ubezpieczyciel może zaoferować dodatkową opcję do swojego ubezpieczenia rowerzysty w postaci polisy dla sportowców
- szkoda powstała podczas pracy zawodowej lub w ramach działalności gospodarczej
- użytkownikiem roweru była osoba poniżej 18 roku życia i nie posiadała karty rowerowej
- szkodę wyrządziła osoba bliska
- dokonano kradzieży roweru bez rabunku.