Koła rowerowe 26 cali – na jaki wzrost?

Na wygodę jazdy na rowerze wpływa wiele różnych czynników. Nie istnieje jednoślad, który w każdym przypadku sprawdzi się tak samo dobrze. Ważny jest nie tylko rozmiar ramy, ale również kół. Różnorodność pojazdów sprawia, że znalezienie odpowiedniego wariantu bywa ogromnym wyzwaniem, szczególnie dla tych, którzy nie posiadają doświadczenia. Czasami warto jest skorzystać z pomocy profesjonalistów, dzięki którym można uniknąć pomyłki zakupowej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu koła w rozmiarze 26” cieszyły się największą popularnością. Obecnie są one dedykowane przede wszystkim dzieciom o wzroście 145-155 cm. Osoby dorosłe powinny celować w większe rozmiary.

Dobór rozmiaru kół – o czym pamiętać?

Rozmiar kół powinien zostać precyzyjnie dopasowany – w innym przypadku przemieszczanie się na jednośladzie nie będzie wygodne, ani bezpieczne. Wiadomym jest, że duże znaczenie ma rodzaj pojazdu. Liczy się również ukształtowanie terenu, ponieważ każdy cyklista preferuje inne trasy. Nie można także nie wspomnieć o budżecie. Już na samym początku należy ustalić, jaka maksymalna kwota może zostać przeznaczona na zakup roweru.

Koła w rozmiarze 26” królowały w latach 90-tych. W tamtym okresie były one uznawane za uniwersalne. Właśnie dlatego występowały w zdecydowanej większości rowerów. Obecnie nie jest to rozmiar spotykany w jednośladach dla osób dorosłych. Jest on uznawany za zbyt mały – z tego względu najczęściej występuje w pojazdach dla dzieci.

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki rozmiar kół rowerowych będzie idealny. Właśnie dlatego warto jest zdecydować się na przymiarki wielu różnych modeli. Najrozsądniejszą opcją jest wizyta w salonie stacjonarnym, który zapewnia szeroką ofertą. Koła powinny pasować do wzrostu, jednak nie każdy posiada proporcjonalną sylwetkę. W przypadku bardzo długich/krótkich nóg może okazać się, że zupełnie inny rozmiar będzie tym odpowiednim. Konieczne jest uwzględnienie budowy anatomicznej cyklisty.

Koła 26” – jaka średnica obręczy?

Koła w rozmiarze 26” posiadają średnicę obręczy 559 mm – właśnie dlatego są one przeznaczone do rowerków dziecięcych. W przypadku jednośladów dla najmłodszych należy pamiętać, że ich wzrost może dynamicznie się zmieniać. Z tego względu czasami lepiej jest postawić na lekko za duży model. Oczywiście nie można przesadzać w drugą stronę! Przemieszczanie się na zbyt dużym oraz ciężkim pojeździe nie jest komfortowe. Manewrowanie taką konstrukcją jest problematyczne, co zwiększa ryzyko bolesnych upadków.

Warto wspomnieć, że nie wszyscy producenci jednośladów posiadają w swojej ofercie koła 26”, co utrudnia znalezienie wymarzonego pojazdu. Niemal każda marka posiada inną rozmiarówkę. Dopasowanie rozmiaru kół to nie wszystko, ponieważ liczy się także prawidłowy dobór ramy. Istnieje możliwość regulacji poszczególnych elementów konstrukcji (m.in. siodełka), co pozwala nieco zwiększyć wygodę jazdy. Należy jednak podkreślić, że nie jest to skuteczny zabieg, jeśli wielkość rozmiaru nie jest adekwatna do gabarytów cyklisty.

Czy warto zakupić rower bez przymiarki?

Prawdą jest, że dobór rozmiaru kół nie jest prostym zadaniem. Ważne jest, aby ostateczna decyzja została dokładnie przemyślana. Nie każdy ma możliwość wizyty w stacjonarnym sklepie rowerowym. Ponadto, ceny w e-sklepach są o wiele korzystniejsze, co zachęca do złożenia zamówienia.

Lepiej unikać zakupu „dwóch kółek” bez wcześniejszych przymiarek. Jeśli jednak nie ma innej możliwości, to należy upewnić się, czy dany sprzedawca umożliwia niekłopotliwą wymianę lub zwrot. Niestety nie każdy sklep online jest uczciwy i godny zainteresowania. Dobrze jest także skontaktować się z konsultantem, który podpowie, jaki rower z kołami 26” będzie najlepiej dopasowany do osobistych wymagań.

Niektóre marki posiadają specyficzną rozmiarówkę, która nie pokrywa się z ogólnymi wartościami. Nie można więc powiedzieć, że każdy rower miejski z kołami 26” będzie odpowiedni! Na komfort jazdy wpływa wiele rozmaitych czynników. Oferta producentów jest różnorodna, tak aby maksymalne dopasowanie jednośladu nie stanowiło problemu.

Dodaj komentarz