Koła rowerowe 28 cali – na jaki wzrost?

Dopasowanie jednośladu do indywidualnych wymagań oraz preferencji bywa sporym wyzwaniem. Prawdą jest, że nie istnieje model, który będzie tak samo wygodny dla każdego cyklisty. Właśnie dlatego przed zakupem roweru należy zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników. Koła w rozmiarze 28” są odpowiednie dla osób o średnim wzroście (powyżej 175 cm). Wydają się być doskonałym wyborem dla tych, którzy nie są przekonani ani do rozmiaru 27,5”, ani 29”. Oczywiście na zakup nie należy decydować się bez wcześniejszych przymiarek. Najlepiej udać się do salonu stacjonarnego, w którym można przetestować kilka różnych modeli. Wymaga to poświęcenia sporej ilości czasu, jednak tylko w ten sposób można uchronić się przed nieudaną inwestycją.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kół rowerowych?

Zastanawiasz się, czy koła rowerowe 28” będą dobrym wyborem? Osoby bez doświadczenia powinny wiedzieć, że optymalna wielkość pojazdu jest uzależniona od wzrostu oraz budowy anatomicznej cyklisty. Nie zawsze ogólne dane pokrywają się z rzeczywistością. Bardzo długie lub krótkie nogi mogą sprawić, że zupełnie inny rozmiar kół będzie tym właściwym. Warto także wziąć pod uwagę, że na komfort oraz swobodę jazdy wpływa także rozmiar ramy.

Nie bez znaczenie jest także rodzaj pojazdu. Inne wymagania mają osoby poruszające się rowerem miejskim, a inne ci, którzy jeżdżą modelem MTB. Rozmiar kół powinien także zostać dopasowany do ukształtowania terenu. Muszą pamiętać o tym szczególnie cykliści, którzy preferują wyboiste oraz wymagające trasy. Szerokość obręczy bezpośrednio wpływa również na wygodę manewrowania jednośladem.

Niewłaściwe dobranie rozmiaru kół odbija się na dynamice jazdy. Prowadzenie takiego pojazdu jest męczące, co odczują przede wszystkim ci, którzy wybierają długie podróże na „dwóch kółkach”. Oczywiście nie oznacza to, że rower miejski może zostać wybrany bez zastanowienia. Czasami najlepszą opcją jest zwrócenie się o pomoc do doświadczonego sprzedawcy, który posiada niezbędną wiedzę oraz zna specyfikację jednośladów najpopularniejszych marek.

Koła w rozmiarze 28” – jaka średnica obręczy?

Koła w rozmiarze 28” nie są powszechnie spotykane, jednak nie oznacza to, że takie pojazdy nie są dostępne w sprzedaży. W omawianym przypadku średnica obręczy wynosi 622 mm. Jednośladu nie należy dobierać „na oko”, gdyż może to skutkować zmarnowaniem gotówki. Ponadto, podczas testów w sklepie rowerowym należy sprawdzić nie tylko kilka marek, ale również rozmiarów. Czasami okazuje się, że nawet niewielka różnica w wymiarach diametralnie zmienia odczucia podczas jazdy.

Należy podkreślić, że nie ma konieczności decydowania się na zakup w sklepie stacjonarnym. Jest to jednak okazja do tego, aby zorientować się, jak wygląda aktualna oferta rynkowa. Różnorodność godnych zainteresowania „dwóch kółek” jest ogromna, więc wybór najlepszego wariantu dla siebie to tylko kwestia czasu. W przypadku zakupu przez internet nie można mieć stuprocentowej pewności, czy dany model zapewni oczekiwaną wygodę.

Rower z kołami 28” jest chętnie wybierany przez cyklistów o wzroście w przedziale 175-180 cm. Niezbędne jest jednak uwzględnienie indywidualnych predyspozycji. Czasami już po kilku metrach można poczuć, że dany rozmiar nie jest właściwy. W przypadku wątpliwości należy szukać dalej! Dotyczy to nie tylko jednośladów z górnej półki cenowej.

Zakup roweru bez testowania?

Nie każdy może przetestować rower w punkcie stacjonarnym, co stanowi spore utrudnienie. Decydując się na zakup „w ciemno” dobrze jest sprawdzać gotowe tabele ułatwiające dopasowanie rozmiaru kół oraz ramy. W internecie dostępne są także bezpłatne kalkulatory, które wyliczają poszczególne wartości. Mogą one stanowić jedynie punkt odniesienia, ponieważ nie są zbyt precyzyjne.

Przed złożeniem zamówienia w internetowym sklepie rowerowym warto przeanalizować politykę wymiany oraz zwrotów. Zdarzają się sprzedawcy, którzy nie podchodzą uczciwie do klientów. Należy postawić na renomowany sklep, który posiada liczne pozytywne opinie. Nie zaszkodzi skontaktować się z konsultantem.

Dodaj komentarz