Damskie rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością. Stworzone z myślą o poruszaniu się po mieście, są dostosowane do codziennego użytkowania pod wieloma względami. Warto zamienić jazdę komunikacją miejską lub samochodem na rzecz roweru – dzięki niemu wielokrotnie będziemy w stanie szybciej dotrzeć na miejsce, niż usiłowalibyśmy tego dokonać jadąc zatłoczonym autobusem, który czasem nie ma możliwości ominięcia korków. Dodatkowo jazda rowerem dotlenia nas, poprawia kondycję, a także – o ile przejażdżka trwa co najmniej trzydzieści minut – pomaga spalać tkankę tłuszczową. Pojawia się zatem pytanie, jaki rower miejski wybrać, aby korzystanie z niego było komfortowe? Jakie są właściwie cechy damskiego roweru miejskiego? Co z kołami? Zdecydować się na 26 czy 28 cali? Zapraszamy do dalszej lektury.
Cechy roweru miejskiego
Ciekawą kwestią są koła w rowerze. Każdy rower miejski cechują duże koła (mające 26 lub nawet 28 cali średnicy). Gwarantują one wygodę poruszania się. Kierownica w tych rowerach jest nieco podniesiona i odpowiednio wyprofilowana, a rama wykonana ze stali. Układ budowy roweru jest taki, że rowerzysta może jeździć w pozycji wyprostowanej, a to zwiększa komfort jazdy. Cechą charakterystyczną dla damskich rowerów miejskich jest ich bogate wyposażenie. Najczęściej, oprócz typowej konstrukcji, mają mnóstwo dodatkowych elementów. Na przykład koszyk (często stanowiący punkt ozdobny pojazdu) przydaje się nie tylko jako pojemnik do przewożenia zakupów, ale także można do niego wrzucić małą torebkę lub telefon i nie martwić się, że wypadnie nam on z kieszeni gdzieś po drodze. Rowery miejskie często wyposażone są w bagażniki, błotniki, osłonę łańcucha, wygodne siodełko na sprężynach. Sam rower jest dosyć lekki (łatwo korzystać z niego nawet jeśli musielibyśmy znosić go po schodach z mieszkania ma trzecim piętrze). Dodatkową wagę mogą stanowić właśnie akcesoria, dlatego warto przemyśleć ich dobór.
Rower miejski damski – koła 26 czy 28 cali?
Wiele klientek stojących przed wyborem, zastanawia się, co kupić. Czy rower miejski damski (koła 26 czy 28)? A może model o mniejszym rozmiarze kół? Wybór nie jest łatwy, ale większość osób decyduje się na ten z większymi kołami, czyli o rozmiarze 28 cali. Już od ponad wieku ten właśnie rozmiar kół jest po prostu najpopularniejszy. Wybierany nie tylko do rowerów typowo damskich, ale też trekkingowych lub crossowych. Koła 28 cali doskonale radzą sobie z tak zwanym pochłanianiem nierówności podłoża. Wiadomo, że chodzi o niewielkie nierówności, ale jednak… Ułatwiają one także pokonywanie przeszkód, na przykład krawężnika. Niektóre koła o tym rozmiarze mogą nieco ograniczać zwrotność, ale przy spokojnej jeździe po mieście nie ma to wpływu na jakość podróży.
Wszystko zależy od zastosowania
Zastanawiając się, jakie koła w rowerze wybrać, 26 czy 28 cali, trzeba się zastanowić, do jakich celów chcemy go używać. Rozmiar 26 bardzo często wybierany jest dla nastolatków, którzy szukają roweru, będącego czymś pomiędzy ich dziecięcym rowerem (z kołami o średnicy 24 cale) a rowerem „dorosłym”. Do zalet rowerów o rozmiarze kół 26 należy fakt, że dzięki temu cały rower jest mniejszy i nadaje się dla osób o niższym wzroście. Jeśli jest mniejszy, to automatycznie staje się lżejszy, co stanowi kolejne udogodnienie dla kierującego. Wymagają mniejszych nakładów sił podczas jazdy, a więc podróżowanie nim jest mniej męczące. Minusem rowerów o kołach 26 jest to, że słabiej radzą sobie z wszelkimi nierównościami na powierzchni, po której się poruszają. I choć łatwiej wprawić je w ruch, tak utrzymanie jednostajnej prędkości bywa czasem męczące, stąd większa popularność kół o rozmiarze 28 cali.
Czy koła o rozmiarze 28 cali mają same zalety?
Zdawać by się mogło, że wybór kół o rozmiarze 28 cali to strzał w dziesiątkę. I poniekąd tak jest, ale kupując taki sprzęt, należy mieć na uwadze kilka aspektów, które mogą okazać się uciążliwe lub wręcz być uznane za wady. Pierwszą taką kwestią jest fakt, że aby rozpędzić rower o tej średnicy kół, wymagane jest włożenie w to dużo więcej energii niż przy mniejszych modelach. Równoznaczne z większymi kołami są… większe, a właściwie dłuższe szprychy. Im dłuższe, tym bardziej narażone na pękanie.
Który model kół ostatecznie wybrać?
Każdy rower miejski ma swoje wady i zalety. Koła w rowerze nie są bez znaczenia. Wybrać te o średnicy 26 czy 28 cali? Podsumowując wszelkie za i przeciw, plusy i minusy obu modeli, zdecydowanie lepiej jest wybrać rower z kołami o średnicy 28 cali. Przyczynia się on do lepszego komfortu jazdy, jest bardziej odporny na nierówności podczas jazdy, lepiej radzi sobie z przeszkodami i jest bardziej wytrzymały. Rowery o kołach w rozmiarze 28 pozwalają na dynamiczną jazdę, na której wielu z kierowców naprawdę zależy. Natomiast jeśli rowerzysta jest niskiego wzrostu, nie powinien męczyć się na zbyt dużym rowerze – takim osobom jak najbardziej zaleca się kopienie roweru o kołach w rozmiarze 26 cali. Komfort jest najważniejszy.