Rower damka – czym się kierować kupując damski rower miejski?

Zdrowy styl życia i aktywne spędzanie czasu wolnego mają coraz więcej zwolenników. Coraz częściej rezygnujemy z samochodów i autobusów na rzecz sportowych sprzętów, takich jak rowery, hulajnogi czy rolki. Dobry rower to najlepszy sposób na komfortowe i zdrowe przemieszczanie się po mieście. Do wyboru mamy nie tylko rowery męskie, ale także specjalne modele stworzone z myślą o kobietach. Dobry rower damski pozwoli Ci dotrzeć Ci zarówno na fitness, zakupy, jogę, jak i do pracy, szkoły i biblioteki. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź czym kierować się podczas zakupu.

Przeznaczenie roweru damskiego

Przy wyborze idealnego roweru miejskiego, warto wziąć pod uwagę typ pokonywanych tras i ich nawierzchnię.  Niestety, często nawet w mieście drogi nie mają jednolitej struktury. Pokonywane trasy będą różniły się między sobą, a każdy rowerzysta ma nieco inne potrzeby i możliwości.

Jaka damka będzie, zatem najlepsza do miasta? Przede wszystkim na początku warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą sprecyzować oczekiwania, potrzeby, ale także finansowe możliwości. Warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • długość i rodzaj pokonywanych tras – przed zakupem konkretnego modelu, warto przeanalizować, jakie konkretnie trasy zamierzasz pokonywać na rowerze. Czy będzie Ci on służył do codziennych dojazdów na uczelnię czy do pracy? Może planujesz pokonywać nim bardzo długie dystanse podczas wycieczek po mieście? A może poszukujesz sprzętu, z którego będziesz korzystać incydentalnie, np. tylko w weekendy? Dobrze jest także zastanowić się od razu nad tym, jak w większości będą wyglądały Twoje trasy. Czy będziesz poruszała się po ścieżkach rowerowych i równych nawierzchniach? A może wprost przeciwnie, trasy w Twojej okolicy są nierówne i często będą zdarzały Ci się większe podjazdy?
  • masa roweru – może zdarzyć się tak, że rower będzie wymagał częstego przenoszenia, np. po schodach w pracy. Jeśli mieszkasz w bloku bez winy i przechowujesz rower na piętrze, także musisz liczyć się z tym, że po każdej trasie będzie wymagał on wniesienia. W takich przypadkach waga roweru okazuje się niezwykle istotna i będzie decydowała o Twoim codziennym komforcie. Oczywiście im mniejsza masa roweru, tym będziemy zużywać mniej energii, a jazda będzie łatwiejsza i bardziej przyjemna
  • miejsce na zamontowanie fotelika – jeśli jesteś mamą maluch warto także przeanalizować tę kwestię. Rowery to bardzo wygodny środek transportu, z którego chętnie korzystają całe rodziny. Nawet, jeśli większość tras będziesz pokonywała samodzielnie, może zdarzyć się tak, że będziesz chciała raz na jakiś czas podróżować z dzieckiem. Dlatego warto jest już przed zakupem przeanalizować czy będziesz zamierzała zamontować na rowerze fotelik lub przyczepkę dziecięcą
  • przewożenie zakupów lub innych rzeczy – damski rower miejski jest często wykorzystywany do robienia zakupów. Nic dziwnego, nie trzeba nim stać w korkach, jazda sprawia większą przyjemność, niż zatłoczonym autobusem, a dodatkowo jest to zdrowa aktywność, która poprawia naszą formę i samopoczucie. Jeśli planujesz wykorzystywać rower do codziennych zakupów spożywczych, warto jest uwzględnić to przed zakupem. Niektóre modele są od razu wyposażone w wygodne koszyki, bagażniki
  • budżet – jest to jedna z najważniejszych kwestii. Warto na początku określić kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na wymarzony sprzęt. Oczywiście z reguły dobry rower damski ma być inwestycją na długi czas, dlatego też warto jest kupować sprzęty dobrej jakości, wytrzymałe, które będą niezawodnie spełniały nasze oczekiwania przez długie lata

Rower damka – budowa i komponenty

Typowa damka miejska to rower, z którego chętnie korzystają również mężczyźni, ponieważ są one bardzo wygodne i komfortowe. Ich krótsza rama umożliwia wygodną jazdę w wyprostowanej pozycji. Dzięki temu damskie rowery miejskie w jak najmniejszym stopniu obciążają kręgosłup. Obniżona górna rura zapewnia nie tylko wygodniejsze wsiadanie, ale także umożliwia swobodną jazdę w spódnicy czy sukience. Na typowe damki można z łatwością wsiąść, a dzięki swojej wygodnej konstrukcji nie męczą nawet w czasie długich podróży. Ramy rowerowe budowane są najczęściej ze stali, aluminium lub karbonu. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety. Ramy stalowe są najczęściej wykorzystywane w tanich rowerach. Choć dobrze tłumią wstrząsy, to jednak są bardziej podatne na korozję. Oprócz tego w tanich modelach ramy stalowe ważą naprawdę dużo, dlatego też mogą być one niewygodne, jeśli np. planujemy często wnosić rower po schodach.

Obecnie najpopularniejszym materiałem, z którego wykonywane są ramy w damskich rowerach miejskich jest aluminium. Takie ramy są zazwyczaj bardziej sztywne oraz dużo lżejsze do ram stalowych. Ramy karbonowe charakteryzują się jeszcze niższą masą niż aluminium. Oprócz tego doskonale tłumią drgania. Minusem ram z karbonu jest słaba sztywność boczna i dość wysoka cena. Dla większości osób poruszających się po mieście, dobrym rozwiązaniem będzie aluminium. Sprawdzi się ono najlepiej przy średnim i niskim budżecie. Tańsza rama aluminiowa w połączeniu z lepszym osprzętem zapewnia wystarczający komfort na miejskie warunki. Natomiast, jeśli nie mamy ograniczeń finansowych i zależy nam na bardzo niskiej wadze, warto rozważyć ramę karbonową.

Rowery miejskie wyposażone są także w specyficzną kierownicę, tak zwaną jaskółkę. Jest ona ustawiona nieco wyżej, niż np. w rowerach górskich. Posiada także inny, charakterystyczny kształt. Jest mocno wygięta oraz została wyprofilowana tak, aby dłonie układały się niemal równolegle do ramy. Taka konstrukcja kierownicy przekłada się na wygodną jazdę, zapewnia bowiem stabilną wyprostowaną pozycję ciała. Damki do jazdy po mieście zazwyczaj wyposażone są także w wygodne, szersze siodełka, które doskonale amortyzują i zapewniają maksymalne dopasowanie. Damskie siodełka są zazwyczaj trochę szersze niż siodełka w modelach męskich. Jeżeli planujemy pokonywać rowerem długie trasy najlepiej jest dopasować siodełko do indywidualnego rozstawu kości kulszowych.

Oczywiście, aby rower damski zapewniał jak optymalny komfort w czasie jazdy, powinien być dobrze dostosowany do wzrostu oraz sylwetki rowerzysty. Najbezpieczniej jest dobierać wielkość roweru do wewnętrznej długości nogi. Warto pamiętać jednak o tym, że poszczególni producenci tworzą rowery o nieco innej geometrii ramy. Dlatego też powinno kierować się tabelą rozmiarów konkretnego producenta. Oczywiście rowery najlepiej jest dobierać na miejscu, pod okiem doświadczonych pracowników sklepu, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości, a w razie potrzeby służą fachową radą. Wówczas mamy możliwość także wykonać jazdę próbną i sami ocenić jak dany sprzęt sprawdza się podczas jazdy.

Przerzutki w damskich rowerach miejskich

Damka z przerzutkami to jeden z najchętniej wybieranych rowerów miejskich przez kobiety. Zgodnie z zasadniczym podziałem przerzutki dzieli się na dwa typy – wewnętrzne i zewnętrzne. W tradycyjnych przerzutkach zewnętrznych zmiana przełożeń odbywa się poprzez przerzucanie łańcucha pomiędzy zębatkami. W przypadku przerzutek wewnętrznych (przerzutek planetarnych bądź w piaście) zmiana przełożeń odbywa się przy pomocy systemu kół zębatych, pierścieni i zapadek, czyli tzw. przekładni planetarnej.

W rowerach miejskich coraz częściej montowane przerzutki wewnętrzne. Ale oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady. Wybór najlepszej opcji uzależniony jest przede wszystkim od przeznaczenia roweru. Na pewno, jeśli zależy Ci na niewielkiej wadze, zwykłe przerzutki będą wyborem lepszym. Głównymi zaletami przerzutek zewnętrznych jest ich niewielki ciężar. Oprócz tego wyróżniają się prostą konstrukcją, która pozwala na łatwą konserwację i naprawę. Przerzutki zewnętrzne mają także zazwyczaj szeroki zakres przełożeń, który można dostosować do różnych warunków jazdy.

Z kolei przerzutki planetarne mogą okazać się wyborem bardziej praktycznym. Ich konstrukcja jest prosta, dzięki czemu obsługa także nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności. Biegi nie muszą być zmieniane podczas jazdy, można je wyregulować np. czekając na zmianę świateł. Cały system jest szczelnie zamknięty w obudowie. Przerzutki wewnętrzne są niemal bezawaryjne, wyróżnia je długa żywotność oraz łatwiej jest dzięki nim czyścić napęd.

Dodatkowe akcesoria w rowerach damskich

Niemal każdy rower miejski wymaga dobrania odpowiednich akcesoriów, które podniosą komfort jazdy. Wśród akcesoriów rowerowych znajdziemy takie, bez których nie powinniśmy wyruszać w żadną trasę, ich posiadanie jest regulowane przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Drugą grupę stanowią elementy wyposażenia dodatkowego, które nie zawsze są konieczne, ale wpływają znacząco na wygodne użytkowanie roweru. Do pierwszej grupy akcesoriów należeć będą:

  • światła – wymaga się, żeby każdy rower wyposażony był w co najmniej jedno światło przednie. Powinno być ono białego lub żółtego koloru i świecić ciągłym albo migającym światłem. Oprócz tego rower powinien posiadać co najmniej jedno odblaskowe światło tylne w kolorze czerwonym. Oprócz światła odblaskowego wymagane jest też jedno światło tylne świecące ciągłym lub migającym światłem w kolorze czerwonym
  • hamulec – każdy rower powinien być wyposażony przynajmniej w jeden sprawny hamulec. Hamulce są podstawowym wyposażeniem każdego jednośladu. Powinny być zawsze sprawne oraz regularnie serwisowane. Odpowiadają one za bezpieczeństwo podczas jazdy wymagających, miejskich warunkach. Najczęściej spotykane hamulce rowerowe to: tarczowe hamulce mechaniczne, tarczowe hamulce hydrauliczne, szosowe hamulce Dual Pivot, hamulce rolkowe, hamulce cantilever, hamulec torpedo, hamulce typu v-brake czy hamulce typu u-brake,
  • dzwonek – rowerzysta poruszający się po mieście powinien posiadać także dzwonek, albo dowolny inny sygnał ostrzegawczy. Dźwięk dzwonka powinien być wyraźnie słyszalny, jednak nieprzeraźliwy. Najlepiej, żeby został on zamontowany na kierownicy, ponieważ musi znajdować się w wygodnym oraz w łatwo dostępnym miejscu. Jednym z najpopularniejszych rodzajów dzwonka jest tzw. gong. Posiada on niewielki rozmiar, jest łatwy w montażu i tani. Jego wadą na pewno będzie krótki czas eksploatacji. Dobrze słyszalne są dzwonki z kołatką. Są one zazwyczaj trwałe i wytrzymałe. Można także zaopatrzyć się w dzwonek-klakson, czyli dzwonek z trąbką. Są one dosyć głośne, dobrze sprawdzą się podczas jazdy w głośniejszych dzielnicach miasta lub tuż obok ruchliwych tras. Coraz większą popularnością cieszą się także dzwonki elektryczne, które są bardzo wytrzymałe, a oprócz tego wydają różne rodzaje dźwięków
  • kierunkowskazy – są wymagane tylko w przypadku, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia sygnalizowanie zamiaru skrętu ręką

Zdecydowana większość damskich rowerów miejskich ma w swoim wariancie podstawowym część wyposażenia, która może przydać się w typowo miejskich trasach. Będą to np. błotniki, bagażnik, osłona łańcuch czy podpórka. Pozostałe akcesoria można dokupić samemu:

  • zapięcia rowerowe – jedno z podstawowych elementów wyposażenia rowerowego. Odpowiednie zabezpieczenie roweru w miejskich warunkach jest bardzo ważne. Dobre zapięcie przydaje się w zasadzie wszędzie – podczas wypadu na zakupy, dojazdu do pracy, na uczelnię, wypadu do parku czy na obiad. Na rynku dostępnych jest wiele rowerowych zapięć. Możemy wybierać pomiędzy zwykłymi linkami, po bardziej zaawansowane rozwiązania, takie jak u-locki, linki z tulejami, łańcuchy czy zamki płytowe. Jeśli często korzystamy z roweru, ważne jest przede wszystkim to, żeby zabezpieczenie spełniło swoją rolę, ale także nie było zbyt uciążliwe w obsłudze
  • koszyk na bidon – bez odpowiedniego nawodnienia jazda po mieście może być bardzo uciążliwa. Jeśli więc planujesz długie wycieczki, warto już na początku zaopatrzyć się w koszyk oraz bidon. Niektórzy producenci oferują bidony, które utrzymują długo temperaturę płynów. Takie rozwiązanie jest szczególnie dobre dla osób, które podróżują przy niższych temperaturach
  • licznik i nawigacja – są to niewielkie urządzenia elektroniczne, które dostarczają przydatnych informacji, np. prędkość, dystans, ilość spalonych kalorii. Proste liczniki rowerowe zazwyczaj posiadają tylko kilka funkcji, natomiast zaawansowane modele wyposażone są np. w nawigację, która jest niezwykle użyteczna zwłaszcza w czasie jazdy po dużych miastach
  • koszyk na zakupy – są one zarówno praktyczne, jak także stanowią element dekoracyjny damskiego roweru. Dla osób preferujących krótsze wypady z niewielkim bagażem damka z koszykiem zamontowanym na kierownicy to najlepszy wybór. Mogą być one wykonane z różnych materiałów, mają rozmaite kolory i różną estetykę. Jeśli podróżujesz ze swoim czworonogiem, możesz zaopatrzyć się w wielofunkcyjny kosz dla psów. Oprócz pupila w takim koszu możesz przewozić także zakupy czy np. damską torebkę
  • fotelik dziecięcy i przyczepki –mamy kilka możliwości podróżowania rowerem z dzieckiem. Możemy zamontować fotelik z przodu lub z tyłu roweru, na kierownicy, na ramie podsiodłowej lub bagażniku. Możemy także zdecydować się na zakup przyczepki rowerowej. Najbardziej popularne są foteliki mocowane za rowerzystą
  • lusterka – lusterka zamontowane na rowerze nie są dość popularne. Jednak zdecydowanie się na zakup lusterek znacznie zwiększa nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Pozwalają bezpiecznie wykonywać wiele, są przydatne zwłaszcza podczas jazdy po miejskich ścieżkach rowerowych
  • kufry, torby i sakwy – są to bardzo praktyczne akcesoria, zwłaszcza dla osób, które często poruszają się rowerem. Torby pozwalają na bezpieczne przewożenie np. narzędzi rowerowych czy innych drobnych przedmiotów. Sakwy mają większą pojemność, pozwalają swobodnie przewozić większe przedmioty
  • kask – groźne incydenty na rowerze mogą zdarzyć się wszędzie. W dużych miastach, gdzie często rowerzyści przejeżdżają przez jezdnię ochrona głowy jest szczególnie ważna. Kask na głowie rowerzysty to gwarancja bezpieczeństwa. Powinna z niego korzystać każda osoba, która wsiada na rower, niezależnie od tego, ile ma lat. Nawet wieloletnie doświadczenie w kolarstwie, nie jest gwarancją tego, że nie przydarzy nam się upadek w czasie jazdy po mieście. W takich sytuacjach ochrona głowy jest priorytetem

Design damskich rowerów miejskich

Nikogo chyba nie zdziwi to, że rower damski miejski ma być przede wszystkim ładny. W ostatnich latach rower przestał być traktowany tylko w sposób sportowy. Nie każda kobieta wsiadając na rower musi zakładać legginsy czy strój sportowy. Niektóre panie korzystają z rowerów, aby dojechać do pracy czy na uczelnię i nie chcą przy tym rezygnować ze swoich stylizacji. Dlatego też coraz częściej producenci rowerów proponują modele rowerów, które nie mają sportowego charakteru.

W ostatnim czasie bardzo popularne są np. modele retro w pięknych, kolorowych odsłonach. Pastelowe kolory, takie jak mięta, pistacja, fiolet czy pudrowy róż prezentują się pięknie w każdych okolicznościach. Niektóre z nich posiadają zdobione siodełka, czy staroświeckie akcesoria, które dodatkowo podkreślają ich stylowy look. Jeśli szukamy rowerowej elegancji, warto jest stawiać na klasyczne kolory i ponadczasowy design. Bardzo modne są w ostatnim czasie połączenia kremowej lub czarnej ramy z brązowymi akcesoriami – siodełkiem, rączkami i koszykiem. Takie rowery są nie tylko wygodne, ale także wyglądają przepięknie.

Dodaj komentarz