Choć wydawać by się mogło, że stalowe ramy rowerowe zupełnie wypadły z obiegu, to jednak praktyka pokazuje, że stal powraca do łask. Miłośnicy jazdy rowerem coraz chętniej wybierają ją zamiast ram wykonanych z aluminium, tytanu czy kompozytów włókna węglowego. Stalowe ramy rowerowe posiadają wiele zalet. Wbrew powszechnej opinii nie muszą być też wcale ciężkie. Jak to możliwe?
Ile ważą stalowe ramy rowerowe?
Dobrze wykonaną ramę rowerową nie sposób przecenić. Wiedzą o tym nie tylko zawodowi rowerzyści, coraz częściej dobrej jakości sprzętu poszukują też amatorzy sportów rowerowych oraz jazdy rekreacyjnej. W ostatnim czasie do łask powracają ramy, które wykonane są ze stali.
Stal kojarzy się przede wszystkim z pierwszymi, ciężkimi rowerami, których ramy ważyły bardzo dużo. Jednak z uwagi na dużą masę, rowery stalowe z biegiem czasu zaczęły być wypierane przez inne tworzywa, takie jak aluminium, karbon czy tytan. Stare ramy stalowe były czasem nawet kilkukrotnie cięższe niż ich aluminiowe odpowiedniki. Dlatego też z czasem zrezygnowano z nich prawie zupełnie.
W ostatnich latach sytuacja na rynku nieco się zmieniła. Dziś stalowe rowery coraz częściej pojawiają się w asortymentach dobrych sklepów rowerowych. Choć teoretycznie stal jest cięższym materiałem niż aluminium, to jednak nie zawsze przekłada się to na ostateczną masę roweru. Wiele zależy od tego, jaki osprzęt posiadają rowery.
Lekkie rowery mogą mieć także ramę wykonaną ze stali. Wszystko zależy od przekroju rur oraz cieniowania rurek. Te zabiegi pozwalają tworzyć stosunkowo lekkie ramy stalowe. Oczywiście stal ma swoją masę właściwą, więc nie zawsze będzie w stanie konkurować np. z masą ramy karbonowej. Niemniej jednak rama stalowa wcale nie musi być ciężka.
Czy waga roweru jest naprawdę aż tak istotna? To zależy od naszych potrzeb. Lekkie rowery to niewątpliwie wygoda. Zwłaszcza w sytuacji, gdy musimy je samodzielnie wnosić po schodach czy w czasie podjazdów pod górkę. Oprócz tego lekki rower jest łatwiejszy w prowadzeniu i lepiej przyspiesza. Dlatego też, jeśli budżet na to pozwala, warto wybierać ramy stalowe, które posiadają mniejsze przekroje rur oraz wykonane są z dobrego materiału.
Oczywiście na ostateczną wagę roweru będzie miało wpływ także wiele innych rzeczy. W dużej mierze będzie zależała ona także od tego, na jakim osprzęcie złożony jest rower stalowy. Jeśli rama stalowa ma być lekka, ważne jest, aby została wykonana z bardzo dobrego materiału. Pociąga to za sobą pewne koszty, ponieważ dobre ramy stalowe kosztują nie mało i wykorzystywane są do składania rowerów z wyższych półek cenowych. Stal jednak oferuje bardzo wiele zalet, których pozostałe ramy rowerowe nie zagwarantują.
Jakie zalety mają stalowe ramy?
Jedną z największych zalet stalowych ram rowerowych jest oczywiście ich bardzo duża i nieporównywalna wytrzymałość. Ramy wykonane ze stali pozwalają na stworzenie wszechstronnego, trwałego roweru, który posłuży bardzo, bardzo długo. Oprócz tego ramy stalowe są jednymi z najłatwiejszych w naprawie. Oczywiście ich awaryjność jest stosunkowo niewielka, jednak, jeśli coś takiego będzie miało miejsce, to przy pomocy narzędzi ślusarskich i spawarki można je samodzielnie naprawić. Jeśli już dojdzie do jakiegoś poważniejszego uszkodzenia, co zdarza się stosunkowo rzadko, to także bez problemu większość zakładów ślusarski będzie w sobie z tym poradzić.
Warto pamiętać o tym, że choć stalowe ramy rowerowe wyróżniają się bardzo dużą wytrzymałością, to jednak mają one także tendencję do rdzewienia. Dlatego też, żeby mogły służyć niezawodnie przez bardzo długie lata, muszą być odpowiednio chronione przed korozją. Inaczej nawet najdroższa rama stalowa może zostać zniszczona.
Co jeszcze wyróżnia stalowe ramy rowerowe? Są one bardzo wygodne, komfort, który zapewniają doceniają coraz częściej nawet zawodowi rowerzyści. Stalowa rama rowerowa idealnie rozprasza drgania i wibracje powstające w czasie jazdy po nierównej drodze. Na uwagę zasługuje także fakt, że dobrej jakości stalowe ramy nie są produktem masowym. Najczęściej powstają w niewielkich zakładach lub są tworzone na zamówienie. Dlatego też ich jakość jest nieporównywalna, np. z tanimi ramami z aluminium, produkowanymi na masową skalę.
Duża zaletą ram stalowych jest to, że mogą być one wyprodukowane w oparciu o indywidualne zalecenia. Prawdziwi amatorzy jazdy na rowerze, którzy doskonale znają się na rowerach, zlecają tworzenie ram stalowych w oparciu o indywidualne wytyczne. Wówczas każdy szczegół ramy jest dopracowywany pod kątem wskazówek ze strony klienta.
Czy opłaca się kupować ramy stalowe?
Na pewno jest to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na dużej wytrzymałości oraz wygodzie podczas jazdy rowerem. Warto pamiętać jednak o tym, że żeby rower spełniał nasze oczekiwania, rama stalowa powinna wyróżniać się odpowiednią jakością i parametrami.
Nie każda rama stalowa jest sobie równa, dlatego też przed zakupem warto jest zastanowić się, na jakich parametrach zależy nam najbardziej i jaki budżet planujemy przeznaczyć na rower.