Jaki gravel do 4000 zł wybrać?

Rowery typu gravel z roku na rok zyskują coraz szersze grono fanów. Dużą popularność zawdzięczają głównie swojej wszechstronności. Kupują je osoby, które pragnę podróżować po różnych terenach, zarówno po polnych i żwirowych drogach, lasach, jak i miejskim asfalcie. Z racji swojej uniwersalności rowery tego typu nie są sprzętem tanim, dlatego też znalezienie dobrego gravela do 4000 zł wymaga odpowiedniego rozeznania. Chcesz wiedzieć, czym kierować się przy poszukiwaniu dobrego gravela? Sprawdź to!

Dla kogo gravel do 4000 zł?

Gravel to rower wytrzymały i bardzo funkcjonalny. Z jego pomocą efektywnie pokonasz różnego rodzaju tereny, nadaje się zarówno do długich wypadów poza miasto, jazdy po lesie, jak również jazdy po szosie i asfalcie. Jeśli szukasz sprzętu, którym na co dzień dojedziesz do pracy czy zrobisz zakupy, a w weekend wyruszysz w dwudniową wycieczkę, ten rower jest dla Ciebie. Jest to rower, na którym można się dobrze bawić, zapewnia wiele możliwości, jest wygodny, a jednocześnie zachowuje terenowy charakter.

Choć 4000 zł to budżet dość spory w przypadku innych rowerów, to w przypadku gravel ta kwota jest niezbyt wygórowana. Pozwoli znaleźć sprzęt ze średniej półki cenowej, który sprawdzi się dobrze dla osób zaczynających swoją przygodę z tego typu rowerami albo dla średnio zaawansowanych rowerzystów, poszukujących np. alternatywy dla rowerów trekkingowych. Oczywiście w tym przedziale cenowym, można znaleźć już zadowalające modele, ale może zabraknąć pewnych elementów, takich jak np. hydraulicznych hamulców, które są montowane w droższych modelach.

Gravel do 4000 zł – na co zwracać uwagę w czasie zakupu?

Chcesz znaleźć dobry rower gravelowy do 4000 zł? Na początku warto jest określić rodzaj trasy, jaką będziesz na nim pokonywać. Choć teoretycznie gravel jest rowerem bardzo uniwersalnym, nadającym się na niemal wszystkie trasy, to jednak warto uściślić, po jakich terenach będziemy się nim głównie poruszać.

  • gravel na wyprawy – na pewno dobranie odpowiedniego modelu do rodzaju pokonywanych tras wpłynie znacząco na komfort jazdy, zwłaszcza podczas długich wycieczek krajoznawczych. Dlatego też, jeżeli szukasz roweru, którym będziesz mógł jeździć po terenach poza miastem, najlepszą propozycją będą rowery z dużym rozstawem osi. W przedziale cenowym do 4000 zł producenci często sięgają po dobre, nowoczesne szerokie felgi. Do tras po lasach, parkach, żwirach i wymagających terenach sprawdzą się rowery z dużym zapasem miejsca na szeroką oponę. Dobre opony przełożą się znacząco na komfort jazdy w terenie. Jeżeli poszukujesz roweru na długie trasy i weekendowe wycieczki warto jest zwrócić uwagę na pozycję ciała podczas jazdy. Powinna być ona jak najbardziej komfortowa i zrelaksowana, ponieważ będzie ona sprzyjała długim podróżom
  • gravel dla początkujących – osobom początkującym polecane są podobne parametry, jak parametry gravela na wyprawy poza miasto. Te rowery sprawdzą się także dobrze dla osób, które nie mają jeszcze sprecyzowanych oczekiwań. Przed zakupem warto jest sprawdzić czy rower wyposażony jest w otwory montażowe. Choć mogłoby się to wydawać dość błahą kwestią, praktyka pokazuje, że jest to bardzo ważna rzecz. Umożliwiają one wyposażenie roweru we wszelkie sakwy, bidony, czy błotniki. Te elementy nie tylko wpływają na komfort jazdy, ale w niektórych warunkach okazują się wręcz niezbędne. W ssawkach możemy przewozić narzędzia, które podczas długich tras mogą wybawić nas z niejednej opresji
  • gravel o charakterze sportowym – osoby, które cenią sobie bardziej sportowy charakter rowerów, powinny szukać modelu gravela o bardziej sportowej konstrukcji. Tego typu rowery charakteryzują się niższą główką i bardziej obniżoną pozycją. Tego typu gravel jest bardziej nastawiony na zwinny, sportowy charakter, niż terenowe wyprawy. Te rowery będą najczęściej miały dość krótki tył, stromawą główkę oraz stosunkowo nisko umieszczoną kierownicę

Jakie hamulce do gravela?

W nowoczesnych rowerach gravel najczęściej stosuje się hamulce tarczowe mechaniczne lub hydrauliczne. W budżecie do 4000 zł najczęściej spotkamy hamulce mechaniczne. Są one proste w budowie, łatwe w naprawie oraz w regulacji. Nie będą stanowiły problemu w terenie, nawet dla początkujących użytkowników. Są one dobrą propozycją, lecz wyróżniają się na pewno mniejszą siłą hamowania oraz gorszą modulacją, niż hamulce hydrauliczne.

Hamulce hydrauliczne są niezawodne nawet w najtrudniejszych warunkach. Ich moc, wydajność oraz ogólna sprawność zadowolą nawet najbardziej wymagających rowerzystów. Choć są to obecnie najbardziej pożądane hamulce w rowerach, mają także wady. Na pewno dużym problemem może być ich awaria w terenie, ich naprawa nie jest tak prosta jak w przypadku hamulców mechanicznych. Tego typu hamulce znajdziemy zazwyczaj w droższych modelach rowerów.

Rower gravel do 4000 zł – o czym pamiętać?

Żeby znaleźć dobrego gravela do 4000 zł koniecznie należy zwrócić uwagę na geometrię ramy. Tu podobnie jak wyżej, rama powinna być dobrana do przeznaczenia roweru. Na długie wyprawy i wycieczki krajoznawcze dobre będą rowery posiadające dłuższą bazę kół oraz wyposażone w bardziej płaski kąt główki ramy. Na wyprawy sportowe sprawdzi się krótszy rower, który doskonale radzi sobie zarówno podczas sportowych jazd treningowych, jak i codziennej jazdy po mieście. Sam ramy, tak jak w przypadku innych typów rowerów, musi być odpowiednio dopasowany do sylwetki i wzrostu użytkowania.

Jak wiadomo, najlepsze właściwości użytkowe będą miały ramy wykonane z karbonu, ponieważ jest on niezwykle lekki, a jednocześnie jest mocny i wytrzymały. Karbon nie wykazuje podatności na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Niestety rowery wyposażone w karbonowe ramy to często modele z wyższej półki cenowej, a więc nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki wydatek. W budżecie do 4000 zł może okazać się, że rama karbonowa nie będzie możliwa.

Dlatego dobrą dla nich alternatywą są ramy wykonane z aluminium, które wyróżniają się stosunkowo niewielką wagą. Aluminium jest materiałem, który dosyć dobrze znosi oddziaływanie wilgoci, dlatego też będzie dobrym wyborem na różne warunki atmosferyczne. W przypadku dalekich wypraw można natomiast odczuwać nieco ich sztywność. Rower gravelowy do 4000 zł może mieć także ramę stalową. Tego typu rozwiązanie nie są może tak popularne, jak dwa powyższe, natomiast mają zwoje zalety. Choć ważą one nieco więcej, to jednak stal zapewnia nieprzeciętną stabilność podczas jazdy.

Dodaj komentarz