Jaki gravel do 5000 zł wybrać?

Gravel to szczególny typ roweru na punkcie, którego oszaleli zapaleni rowerzyści. Czemu cieszy się tak dużą popularnością? Przede wszystkim z uwagi na swoją uniwersalność, doskonale radzi sobie w każdych terenach, ale najlepiej sprawdza się na zniszczonych asfaltach oraz szutrowych drogach. Możesz pokonywać na nim drogi polne, żwirowe, leśne czy asfaltowe. Dobrze sprawdza się też do jazdy po mieście. Gravel umożliwia jazdę na wymagających terenach. Szukasz dobrego gravela w określonym budżecie 5000 zł? Sprawdź, czym się kierować w czasie zakupu.

Dobry rower gravelowy – na jakie trasy

Wydawać by się mogło, że dysponując 5000 zł powinniśmy znaleźć bez problemu wysokiej jakości gravel z pełnym wyposażeniem. Oczywiście w tym przedziale cenowym, można znaleźć już zadowalające modele. Niemniej jednak w niektórych gravelach w tej cenie może brakować pewnych elementów, jak np. hydraulicznych hamulców.

Jak zatem znaleźć dobry gravel do 5000 zł, by cieszyć się jak najlepszym sprzętem? Przed rozpoczęciem poszukiwań warto jest zastanowić się nad przeznaczeniem roweru. Choć teoretycznie gravel jest rowerem bardzo uniwersalnym, nadającym się na niemal wszystkie trasy, to jednak warto uściślić po jakich terenach będziemy się nim głównie poruszać. Na pewno dobranie odpowiedniego modelu do rodzaju pokonywanych tras wpłynie znacząco na komfort jazdy, zwłaszcza podczas długich wycieczek krajoznawczych.

Jeśli poszukujesz dobrego gravela, którym będziesz mógł jeździ po lasach, parkach, polnych i żwirowych drogach oraz asfaltach to najlepszą propozycją będą rowery z dużym rozstawem osi. W tym przedziale cenowym producenci często sięgają po dobre, nowoczesne szerokie felgi. Do takich tras sprawdzą się rowery z dużym zapasem miejsca na szeroką oponę. Dobre opony przełożą się znacząco na komfort jazdy w terenie. Zastanawiasz się, jaki gravel do 5000 zł wybrać? Zwróć uwagę na to, żeby Twoja pozycja podczas jazdy na rowerze była jak najbardziej komfortowa i zrelaksowana, ponieważ będzie ona sprzyjała długim przejażdżkom.

Podobne parametry gravela polecane są także osobom początkującym, które nie mają jeszcze sprecyzowanych oczekiwań. Warto także w tym przypadku zwrócić uwagę na to, czy wybrany gravel ma niezbędne otwory montażowe, które umożliwią wyposażenie go w sakwy, bidony, czy błotniki. Takie elementy i akcesoria na pewno przydadzą się podczas długich podróży, dlatego też ważne jest, aby wybrany model roweru umożliwiał ich zamontowanie. Dla osób, które cenią sobie jego bardziej sportowy charakter rowerów warto jest poszukać modelu gravela o bardziej sportowej konstrukcji. Tego typu rowery charakteryzują się niższą główką i bardziej obniżoną pozycją.

Dobry gravel do 5000 zł – jaką ramę wybrać?

Szukając najlepszego modelu gravela do 5000 zł warto zwrócić uwagę na geometrię ramy. Jeżeli poszukujesz na długie wyprawy i wycieczki krajoznawcze, warto zwrócić uwagę czy rowery posiadają dłuższą bazę kół oraz wyposażone są w bardziej płaski kąt główki ramy. Jeżeli szukasz modelu sportowego lub uniwersalnego dobrym pomysłem będzie krótszy rower, który doskonale radzi sobie zarówno podczas sportowych jazd treningowych, jak i codziennej jazdy po mieście.

Oczywiście warto rozmiar ramy musi być odpowiednio dopasowany do sylwetki i wzrostu użytkowania. Nawet, jeśli zainwestujemy 5000 zł. W wysokiej jakości gravel, a będzie on niewłaściwie dobrany do naszej sylwetki, nie będziemy mieli okazji cieszyć się jego walorami. Taki rower jest po prostu niewygodny. Dlatego najlepiej jest po prostu udać się do sklepu, przymierzyć konkretny model roweru, wykonać jazdę próbną, najlepiej pod okiem doświadczonego sprzedawcy.

Oczywiście najlepsze właściwości użytkowe posiadają ramy z karbonu. Karbon jest materiałem niezwykle lekkim, a jednocześnie mocnym. Nie wykazuje podatności na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Niestety rowery wyposażone w karbonowe ramy to często modele z wyższej półki cenowej, a więc nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki wydatek.

W przedziale cenowym 5000 zł bardzo często montowane są aluminiowe ramy sparowane z widelcami z włókna węglowego. Są one dobrą alternatywą dla karbonu, charakteryzują się stosunkowo niewielką wagą. Aluminium dobrze znosi oddziaływanie wilgoci. Ich minusem jest na pewno to, że są dość sztywne, co zmniejsza wygodę jazdy. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku dalekich wypraw. Dostępne są także ramy stalowe, choć są one mniej popularne, to jednak wbrew pozorom nie zawsze są złym rozwiązaniem. Ważą one nieco więcej, jednak wiele zależy od konstrukcji ramy. Stal zapewnia nieprzeciętną stabilność podczas jazdy.

Jakie hamulce w gravelach do 5000 zł?

Hamulce tarczowe to obecnie jedno z częściej stosowanych rozwiązań w nowoczesnych rowerach gravel. Wyróżnia się hamulce tarczowe mechaniczne lub hydrauliczne. Podstawa działania układu hamulcowego w obu tych przypadkach jest dosyć podobna – klocki zaciskają się na tarczy generując tarcie. Natomiast różnica w budowie jest już bardzo duża. W wersji mechanicznej hamulec jest uruchamiany przez stalową linkę, a w wersjach hydraulicznych przez płyn hamulcowy. W przypadku hamulca mechanicznego w ruch wprowadzany jest tylko przez jeden tłoczek, a w przypadku hamulców hydraulicznych oba tłoczki równomiernie dociskają klocki hamulcowe do tarczy.

Hamulce mechaniczne są proste w budowie, łatwe w naprawie oraz w regulacji. Ich naprawa czy regulacja w warunkach terenowych nie dostarcza wielu trudności nawet początkującym użytkownikom. Te hamulce montowane są w rowerach gravel z niższego i średniego przedziału cenowego. Za ich wadę można uznać mniejszą siłę hamowania oraz gorszą modulację, niż w przypadku hamulców hydraulicznych.

Rower gravelowy do 5000 zł powinien być wyposażony już w hamulce hydrauliczne. Są one niezawodne nawet w najtrudniejszych warunkach. Ich moc, wydajność oraz ogólna sprawność zadowolą nawet najbardziej wymagających rowerzystów. Choć są to obecnie najbardziej pożądane hamulce w rowerach, mają także wady. Na pewno dużym problemem może być ich awaria w terenie, ich naprawa nie jest tak prosta jak w przypadku hamulców mechanicznych.

Dodaj komentarz