Nie wiesz, jaka rama gravel sprawdzi się najlepiej? Wiele osób ma podobny problem. Pamiętajmy, że jej jakość bezpośrednio wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Właśnie dlatego decyzji nie należy podejmować zbyt pochopnie. Jeśli zastanawiasz się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Osoby bez doświadczenia oraz specjalistycznej wiedzy powinny jednak skonsultować się z fachowcem. Profesjonalne wsparcie ułatwi podjęcie trafnej decyzji i zminimalizuje ryzyko wyrzucenia pieniędzy w błoto.
Czym wyróżnia się dobra rama do gravela?
Rama gravelowa powinna posiadać kilka konkretnych cech. Może ona wydawać się podobna do ramy występującej w przełaju, jednak to tylko pozoru. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na geometrię. Dłuższa baza kół oraz płaski kąt główki ramy będzie najlepszą opcją dla tych, którzy preferują długie wyprawy „w terenie”. Krótsze modele są jednak o wiele bardziej uniwersalne. Sprawdzają się one zarówno podczas treningów, jak i w mieście. Atutem jest możliwość swobodnego montażu sakw i bagaży.
Niektórym wydaje się, że mocowania na akcesoria nie maja większego znaczenia, jednak nie jest to prawdą. Sprawdźmy więc, czy rama posiada mocowania na koszyki na bidon. Upewnijmy się także, czy została ona wyposażona w widelec do zamontowania sakw. Jest to znaczące udogodnienie dla tych, którzy często wybierają dalekie wycieczki na dwóch kółkach. Z omawianych udogodnień nie musimy korzystać na co dzień, jednak nigdy nie wiadomo, kiedy okażą się one przydatne.
Kolejną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest wewnętrzne prowadzenie pancerzy. Wspomniane elementy wpływają nie tylko na wygląd wizualny pojazdu. Oddziałują one także na pracę przerzutek oraz hamulców. Sprawiają, że jednoślad może być eksploatowany w niemal każdych warunkach atmosferycznych.
Jaki rozmiar ramy do gravela?
Gravel rama powinna posiadać rozmiar trafnie dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz wymagań. Wiadomym jest, że zarówno zbyt mały, jak i za duży rower nie jest wygodny w eksploatacji. Priorytetem jest to, aby użytkownik mógł przyjąć wygodną pozycję podczas jazdy. Najprościej udać się do sklepu stacjonarnego, jeśli tylko mamy taką możliwość. Konsultant z pewnością zaproponuje nam najlepszy z dostępnych wariantów. Ponadto, będziemy mieć okazję, aby przetestować pojazd, a tym samym sprawdzić, czy spełnia on nasze oczekiwania.
Oczywiście nie zawsze możemy udać się do sklepu stacjonarnego. Wiele osób decyduje się na zakupy online, ponieważ są one szybkie i bezproblemowe. Bardzo często mamy także możliwość zaoszczędzenia sporej ilości gotówki. Warto skorzystać z darmowych kalkulatorów, które wskazują optymalny rozmiar ramy do gravela. Nie powinny one jednak stanowić wyznacznika. Jest to jedynie wsparcie podczas podejmowania decyzji zakupowej.
Jak materiał ramy?
Rozmyślasz nad tym, jaka rama do gravela przetrwa w nienaruszonym stanie przez długi czas? Wiadomym jest, że liczy się nie tylko wytrzymałość, ale również waga. Wiadomym jest, że najlepsze właściwości użytkowe posiada karbon. Jest to materiał niezwykle lekki, a jednocześnie mocny. Nie wykazuje podatności na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Niestety takie ramy są bardzo drogie, a więc nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na taki wydatek.
Alternatywą jest aluminium, które również nie jest ciężkie. Dobrze znosi ono oddziaływanie wilgoci, co zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnych śladów użytkowania. Niestety ramy aluminiowe są dość sztywne, co zmniejsza wygodę jazdy. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku dalekich wypraw. Wbrew pozorom ramy stalowe nie zawsze są najgorszym z możliwych rozwiązań. Ważą one nieco więcej, jednak wiele zależy od konstrukcji ramy. Stal zapewnia nieprzeciętną stabilność podczas jazdy.
Ile kosztuje rama do gravela?
Ramy gravelowe mogą kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Wiele zależy więc od posiadanego budżetu. Na modele karbonowe mogą pozwolić sobie tylko nieliczny. Faktem jest, że są one drogie, jednak posiadają znakomite parametry. Kompromisem są ramy aluminiowe, które świetnie sprawdzają się w mieście, jednak nie zawsze są dobrym wyborem na długie wyprawy. Może okazać się, że ich sztywność odbierze przyjemność z jazdy „w trasie”. Stalowa rama jest tania, a jednocześnie solidna i stabilna. Wykonana z cieniowanych rurek nie będzie również przesadnie ciężka, a więc dla wielu cyklistów stanowi ona „złoty środek”. Osoby niezdecydowane powinny zapoznać się z opiniami wystawionymi przez użytkowników.