Rozmiar ramy roweru – jak dobrać do naszego wzrostu?

Wybór właściwego rozmiaru ramy roweru nie zawsze jest prosty. Należy mieć świadomość, że bezpośrednio wpływa on na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Właśnie dlatego ostateczna decyzja powinna zostać dokładnie przemyślana. Wiadomym jest, że ogromne znaczenie ma wzrost. Wiele osób dopasowuje jednoślad „na oko”, co jest wielkim błędem. Jeśli mamy taką możliwość, to zdecydujmy się na jazdę testową, ponieważ dzięki niej podjęcie trafnej decyzji stanie się łatwiejsze.

Czy rozmiar ramy zawsze podany jest w calach?

Rozmiar ramy zazwyczaj podawany jest w calach – tak samo, jak rozmiar kół. Czasami jednak spotkamy się z oznakowaniem w centymetrach, a nawet symbolach S-XL. Z tego powodu niejedna osoba ma kłopot z podjęciem trafnej decyzji zakupowej. Wiele zależy od typu pojazdu. W centymetrach najczęściej podawane są ramy rowerów szosowych.

Decydując się na zakup dwóch kółek przez internet należy bezwzględnie zapoznać się ze specyfikacją techniczną, która podana jest w opisie. Można znaleźć tam wszystkie niezbędne informacje, dzięki czemu wybór stanie się prostszy. Oczywiście ci, którzy nie wiedzą, jaki pojazd jest dla nich dobry często mają problem z określeniem jego wymiarów. Warto wiedzieć, że w sieci znajdują się gotowe kalkulatory, które dopasowują rozmiar ramy do wzrostu, czy tez długości nóg. Dobrze z nich skorzystać, jeśli nie posiadamy żadnego doświadczenia w temacie.

Jak obliczyć rozmiar ramy?

Istnieje wiele przeliczników, dzięki którym dobór rozmiaru ramy stanie się łatwiejszy. Nie zawsze jest warto dopasowywać wielkość roweru do długości nóg. Dlaczego? Ponieważ mogą pojawić się pewne nieścisłości, które związane są z proporcjami ciała. Najprościej jest stosować przelicznik rama – wzrost. Z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim ci, którzy nie posiadają praktyki w zakupie sprzętu.

Oczywiście, jeśli mamy świadomość, że długość naszych nóg nie jest standardowa, to lepiej wybrać inny przelicznik. W internecie nie brakuje tabel oraz kalkulatorów, które umożliwiają sprawny dobór jednośladu. Jeśli jednak posiadamy wątpliwości, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby skontaktować się z obsługą sklepu. Z pewnością udzieli nam ona niezbędnego wsparcia, a tym samym uchroni przed wyrzuceniem gotówki w błoto. Pamiętaj, że dobranie rozmiaru ramy a szczególnie rozmiar ramy do gravela często nie jest proste i warto wcześniej zapoznać się z tematem.

Krótkie podsumowanie

Chcąc zakupić idealnie dopasowany rower zwróćmy uwagę na specyfikację producenta. Warto także dobrze zastanowić się nad tym jak dobrać rozmiar kół w rowerze. Powszechnie dostępne tabele zawierają mocno uogólnione dane. Trzeba liczyć się z tym, że ramy jednośladów różnią się między sobą m.in. geometrią. Ponadto, rozmiarówka zwykle jest podawana „co dwa”, co czasami stanowi utrudnienie. Ci, którzy zdecydowali się na zakup stacjonarny mogą osobiście sprawdzić pojazd. Zwróćmy uwagę, że na rurze pod siodełkiem zazwyczaj znajduje się rozmiar, a więc nie musimy prosić o pomoc sprzedawcy. Bez trudu samodzielnie sprawdzimy wielkość jednośladu. Oczywiście warto jest korzystać z pomocy specjalistów, jeśli tylko mamy taką okazję. Jeśli chcesz zadbać o to, aby mieć świetnie dopasowany rower, to warto zwrócić uwagę na jego wagę. Waga roweru to jedna z istotnych kwestii, która nie powinna być pomijana przy wyborze idealnego jednośladu.

Dodaj komentarz