Jakie są typy rowerów? Wszystko o współczesnych rodzajach rowerów

Czujesz, że właśnie utknąłeś pomiędzy różnymi rodzajami rowerów i czujesz się jak w potrzasku? Zastanawiasz się, który rower będzie dla ciebie idealny? Na jaki rodzaj postawić? Zapraszamy do podróży po krainie jednośladów, gdzie poznasz rodzaje rowerów współczesnych.

Jeszcze kilka lat temu wybór odpowiedniego roweru był raczej sprawą prostą. Szukasz górskiego roweru – wybierz MTB. Twój pojazd ma ci służyć do miejskich przejażdżek – sięgnij po rower miejski. Interesują Cię eskapady – wybierz rower szosowy. Tymczasem współcześnie, wybór właściwego roweru może przyprawić nabywcę o prawdziwy ból głowy. Jakie są rodzaje rowerów i na jaki postawić? Wszystko zależy, w jakim celu go kupujesz i do czego ma Ci służyć. Zaczynamy.

Rowery górskie

Jeśli zastanawiasz się, jakie rodzaje rowerów współczesnych są najczęściej kupowane, które z jednośladów cieszą się największym zainteresowaniem, odpowiedź jest bardzo prosta. To MTB, czyli rowery górskie cieszą się największą popularnością. Co je wyróżnia? Przede wszystkim wzmocniona rama, giętka lub prosta kierownica i powszechnie stosowane hamulce tarczowe. Ze względu na rodzaj występujących amortyzatorów, wyróżniamy trzy rodzaje rowerów górskich:

  • sztywne, czyli rowery bez amortyzacji,
  • full-suspension, czyli rowery z pełną amortyzacją,
  • hardtail, czyli rowery z przednią amortyzacją.

W przypadku napędu w rowerach górskich najczęściej spotykamy się z napędem 2 x 10. Typowe jednośladowce MTB, kiedy zaistniały na polskim rynku, miały koła o średnicy 26 cali. Współcześnie coraz częściej spotykamy koła 29 cali.

Rowery miejskie

Kolejne typy rowerów, na jakie warto zwrócić uwagę, to rowery miejskie przystosowane do jazdy po mieście. Ich znakiem rozpoznawczym są: wygięta, zazwyczaj szeroka kierownica, siodełko z dużą ilością wyściółki i krótka rama. Wyposażone zazwyczaj w jeden hamulec tylny i przerzutki wewnętrzne z 3 przełożeniami, zapewniają komfort poruszania się po mieście. Charakterystycznymi elementami są również: błotniki, nóżka, osłona na łańcuch, a także duży bagażnik z tyłu i koszyk. W zależności od rodzaju użytkownika rowery miejskie posiadają dwa rodzaje ram:

  • damską. Ten rodzaj ramy, ze względu na siedzenie znajdujące się blisko kierownicy, umożliwia rowerzyście wsiadanie bez konieczności podnoszenia wysoko nóg. W trójkącie ramy rower nie posiada górnej rury.
  • męską. Uznawany za klasyczną wersję roweru miejskiego, rower z rama męską różni się od swej damskiej wersji, obecnością górnej rury w ramie roweru.

Z pewnością do zalet rowerów miejskich zaliczyć można ich szeroki wybór kolorystyczny, a także wyprostowaną postawę podczas jazdy. W przypadku wad pojazdu wymienić należy dużą wagę (rowery miejskie ważą od 14 do 20kg), a także kłopot z dostępnością niektórych części (w przypadku starszych modeli).

Rowery turystyczne

Kategoria rowerów turystycznych obejmuje takie rodzaje rowerów współczesnych, jak rowery szosowe, czy trekingowe. Przystosowane do długich wypraw pojazdy posiadają koła o średnicy 28 cal, sztywną ramę i amortyzatory.

  • Rowery szosowe

Znane najczęściej pod określeniem „kolarzówka” lub „szosówka” rowery te przeznaczone są do jazdy po asfalcie. Z powodu braku amortyzatorów, szosówki sprawdzają się głównie na płaskiej i równej powierzchni. Rower posiada sztywną ramę i widelec. Aby jednak zwiększyć komfort użytkowania, producenci coraz częściej sięgają po karbon, z którego powstają ramy rowerów. Ten lekki materiał doskonale tłumi ewentualne drgania powstałe podczas jazdy. Cechami wyróżniającymi ten rodzaj rowerów jest charakterystyczna kierownica, tzw. baranek, a także utrzymana w klasycznej geometrii rama za sprawą, której siodełko znajduje się wyżej niż kierownica. Ten układ wymusza na rowerzyście podczas jazdy pochyloną pozycję. Kolejnym stałym i charakterystycznym rozwiązaniem w kolarzówkach jest mechanizm zmiany biegów. W przypadku starszych egzemplarzy mamy do czynienia z tzw. motylkami umieszczonymi na dolnej rurze ramy. W przypadku nowszych modeli do zmiany biegów służą klamkomanetki, czyli dźwignie zmiany biegów zintegrowane z klamkami hamulców. Wspominając o zaletach szosówek, warto wspomnieć o niskiej wadze (rowery tego typu mogą ważyć od 6 do 10kg), dużą prędkość, jaką możemy osiągnąć, jak również szeroki przedział cenowy. W przypadku minusów tego rodzaju jednośladów należy wspomnieć o braku amortyzacji.

  •  Rower trekingowy

Ten rodzaj rowerów z kolei doskonale sprawdzi się w przypadku dalekich, kilkudniowych tras zarówno na drogach utwardzanych, jak również leśnych ścieżkach. Dzięki temu stanowi doskonałą alternatywę dla ciężkich rowerów miejskich. Pojazd trekingowy wyposażony jest najczęściej w koła 28 cali, a także wąską oponę. W przypadku wersji turystycznej na wyposażenie roweru składa się również bagażnik, do którego możemy zamocować sakwy i torby, a także komplet błotników, oświetlenie tylne i oświetlenie przednie.

Jego wersja sportowa takich dodatków nie posiada, jednak cechuje się mniejszą wagą.

  • Cyclocross, czyli rowery przełajowe

To kolejny z modeli rowerów szosowych przystosowany do wyścigów po leśnych odmętach. W porównaniu do poprzednich modeli, rowery przełajowe posiadają grubszą oponę z terenowym bieżnikiem.

  • Rowery do sportów grawitacyjnych

W tym przypadku mamy do czynienia z jednośladowcami, które nie służą bynajmniej do wypraw i poruszania się na nich, lecz wykorzystywane są w sportach ekstremalnych. W zależności od dyscypliny, w jakiej są wykorzystywane, wyróżnić możemy zarówno BMX, jak i dirtówki. Te wyjątkowe rowery spotkać możemy w skateparkach, jak również na pumptrackach.

Rowery – jak wybrać odpowiedni?

W związku z tak dużą liczbą różnych wersji i odmian rowerów sam wybór może być dla nas nie lada wyzwaniem. Czym zatem kierować się podczas zakupów?

Przede wszystkim przed ostatecznym wyborem warto zastanowić się, jakie funkcje ma spełniać nasz rower. Czy ma służyć kobiecie, czy mężczyźnie? Jakie trasy zamierzamy na nim pokonywać i na jakich elementach i parametrach szczególnie nam zależy? Pamiętajmy też, o odpowiednim doborze wielkości ramy i odpowiednim rozmiarze kół rowerowych. Sprawdźmy również materiał, z jakiego została wykonana rama i komponenty, jakich użyto do wyprodukowania roweru. Sprawdźmy również stosunek ceny roweru do jego jakości. Określając sobie powyższe wyznaczniki, znacznie łatwiej wyeliminujemy te, które naszych oczekiwań nie spełniają i znacznie szybciej wybierzemy model, który jest najbliższy naszym wyobrażeniom i potrzebom. Jeśli mimo eliminacji i ukierunkowania nadal nie masz pojęcia, jaki rower wybrać, koniecznie przejrzyj fora poświęcone tematyce rowerowej. To właśnie tam doświadczeni w temacie miłośnicy rowerów dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pomocnym mogą okazać się również wszelkiego rodzaju zestawienia i rankingi. Dlaczego sam wybór roweru jest taki ważny i na tak wiele czynników warto zwrócić uwagę? To bardzo proste. Rower ma służyć nam przez przynajmniej kilka lat do aktywnego wypoczynku. Ma zapewniać nam relaks i komfort jazdy. A źle dobrany rower, zbyt niska rama lub zbyt duże koła mogą nie tylko uprzykrzyć nam jazdę rowerem, ale też przyprawić nas o ból pleców i stawów. Powodzenia.

Dodaj komentarz