Kalkulator przełożeń rowerowych – jak dobrać przełożenie w rowerze do ostrego koła?

Ostre koło to typ roweru, który cieszy się bardzo dużą popularnością. Wyróżnia go prosta budowa i nietypowy design. Nie posiada przerzutek. Dlatego wiedząc, że do dyspozycji jest tylko jedno przełożenie, trzeba dokonać dobrego wyboru.

Ilość obrotów korby na minutę

Ilość obrotów korby na minutę, czyli prędkość, z jaką jest w stanie jechać rowerzysta, zwykle nazywa się kadencją. Optymalna kadencja umożliwia szybszą i płynniejszą jazdę. To automatycznie pozwala uniknąć poważnych urazów kolan. Odpowiednia wartość mieści się w przedziale 60-110 rpm. W praktyce jest zależna przede wszystkim od kondycji rowerzysty, przytoczonego przełożenia w rowerze, geometrii ramy, a także wielu dodatkowych czynników. Osoby, które jeżdżą rowerem sporadycznie, zwykle jeżdżą z niską kadencją. Ci nieco bardziej zafascynowani jednośladami i zdecydowanie częściej zasiadający za ich kierownicą, wybierają wyższą kadencję.

Zębatki rowerowe

Musimy koniecznie wspomnieć o tym, że siła nóg rowerzysty jest przenoszona przez łańcuch i zębatki rowerowe. Zarówno przednią, jak i tylną. Dzieląc ilość zębów jednej zębatki przez drugą, można uzyskać wartość ratio. Wartość ta odpowiada za ilość obrotów koła podczas jednego pełnego obrotu korbą. Warto przytoczyć tu przykład. Jeśli wobec tego blat ma 46 zębów razem z tylną zębatką, która ma ich 18, ratio wyniesie 3,0. Wystarczy wykonać kilka dodatkowych obliczeń, aby dowiedzieć się, jaką odległość jest w stanie przejechać dany rower przy jednym obrocie. Osoby, które nie mają chęci na obliczenia, wystarczy, że spojrzą na wielkość zębatek. Zasada jest prosta – im większa jest przednia zębatka, a mniejsza ta z tyłu, tym większe jest ratio.

Przełożenie w rowerze – wartość

Należy koniecznie podkreślić, że im większe ratio, tym zdecydowanie trudniej jest się rozpędzić. To prowadzi z kolei do mniejszej kadencji. Jedynym plusem będzie możliwość łatwiejszego utrzymania dużej prędkości. Małe ratio prowadzi do zwiększenia rpm i osiągnięcia zupełnie odwrotnych efektów. Co prawda pedałowanie będzie dużo łatwiejsze i wygodniejsze, ale by uzyskać tę samą prędkość, będzie trzeba intensywnie pedałować.

Optymalne przełożenie w rowerze ostre koło

Szukając odpowiedniego roweru, warto wykorzystać kalkulator przełożeń rowerowych, aby dokonać stosownych przeliczeń, ułatwiających podjęcie decyzji. Szukając odpowiedniego przełożenia, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Chodzi tu przede wszystkim o osobiste preferencje, siłę nóg oraz przewyższenia terenu. Przykładowo przy zjazdach z pagórków, gdy przełożenie będzie zbyt niskie, rowerzysta będzie osiągał bardzo dużą prędkość. Z kolei gdy będzie chciał wjechać pod górę, już w połowie tej trasy jazda stanie się niemożliwa, po prostu bardzo uciążliwa. Dla osób, które zamierzają jeździć rowerem po płaskim terenie, poleca się zwykle ratio na poziomie 2,6-3,0. Zgodnie z tym, co pokazuje kalkulator przełożeń, 2,6 ratio przy kadencji 90 rpm pozwoli osiągnąć 30 km/h. Biorąc natomiast pod uwagę górną granicę ratio, prędkość wyniesie 34 km/h.

Niektórzy przymierzają się do zakupu pierwszego tego typu roweru, roweru typu ostre koło i kompletnie nie wiedzą, na jaki się zdecydować. Tej grupie rowerzystów zdecydowanie poleca się przełożenie o wartości 2,8. Oczywiście to tylko propozycja, sugestia. Każdy ma prawo do własnych wyborów. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto jak najwięcej na ten temat się dowiedzieć. Wartości te są bardzo ważne i to one decydują o tym, jak będzie się tym rowerem jeździło.

Należy mieć na uwadze to, że przełożenie w rowerze, a konkretnie jego wartość, jest kwestią mocno indywidualną. Dlatego nikt nie powinien za bardzo kierować się wyborem znajomego, czy osoby, która tak po prostu twierdzi, że to, a nie inne jest najlepsze. Ważne jest tu uzasadnienie. Dlatego lepiej dokształcić się, poradzić, wysłuchać kilku użytkowników rower tego typu, dokonać pewnych przeliczeń, a dopiero wtedy podjąć decyzję. Być może za pierwszym razem wybór nie będzie trafiony. Ale przynajmniej to stworzy możliwość porównania, które pomoże w podjęciu właściwej decyzji. Warto też zdać się na wskazówki sprzedawcy w sklepie rowerowym.

Dodaj komentarz