W dzisiejszych czasach ostre koło to rower wybierany głównie na tor, jednak nie jest to żadną regułą. Coraz więcej osób decyduje się użytkować pojazd w mieście, a więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Kierownica to wyjątkowo istotny element, który w dużej mierze wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Wybór do kwestia osobistych wymagań oraz oczekiwań, więc nie można jednoznacznie powiedzieć, które rozwiązanie sprawdzi się lepiej. Wiele zależy od uprawianej dyscypliny sportowej. Zadajesz sobie pytanie – baranek czy bycze rogi? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, który z pewnością pomoże w podjęciu trafnej decyzji.
Zalety i wady kierownicy typu baranek
Kierownica baranek to model najbardziej uniwersalny, który sprawdzi się w niemal każdym przypadku. Przypadnie on do gustu tym, którzy stawiają na klasyczne, a zarazem ponadczasowe rozwiązania. Kierownica rowerowa baranek gwarantuje kilka chwytów, co przekłada się na wygodę jazdy. Jest to prawdziwy strzał w dziesiątkę dla tych, którzy planują pokonywać długie trasy. Wiadomym jest, że prawidłowo ułożenie rąk ma ogromne znaczenie. Trzeba jednak wspomnieć, że w sprzedaży znajdują się pseudo-torowe baranki, które oferują jeden chwyt (w okolicy mostku). Wywołuje to dyskomfort oraz stanowi spore obciążenie dla cyklisty. Taka inwestycja kompletnie nie ma sensu! Osoby bez doświadczenia powinny skorzystać ze wsparcia profesjonalistów.
Godne polecenia są nowoczesne kierownice baranki, które posiadają płaski górny chwyt. Zapewniają one pożądany poziom wygody podczas jazdy. W dowolnym momencie można obniżyć położenie dłoni, jednak nie jest to obowiązkowe. Mocno zgarbiona sylwetka nie jest wskazana w każdym przypadku, a więc nie ma sensu obciążać kręgosłupa. Największą zaletą omawianego modelu jest możliwość wykorzystania pełnego potencjału jednośladu.
Plusem jest także nieprzeciętny komfort użytkowania – oczywiście dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy kierownica została prawidłowo dopasowana, a jej jakość nie budzi żadnych zastrzeżeń. Kolejnym atutem jest fakt, że baranek oferuje wiele chwytów. Położenie dłoni może być zmieniane podczas jazdy, co ma szczególne znaczenie podczas pokonywania długich tras. Wiele osób zwraca uwagę także na design. Prawdą jest, że kierownice baranki prezentują się niezwykle efektownie. Dzięki nim pojazd zyskuje unikatowego wyrazu.
Nie istnieje rozwiązanie idealne, które sprawdzi się równie dobrze w każdym przypadku. Dla niektórych osób pozycja podczas jazdy może okazać się zbyt pochylona. Ponadto, dość ciężko znaleźć jest wysokiej jakości baranki dostępne w korzystnych cenach. Wybór godnych polecenia modeli jest ograniczony. Pewne jest to, że nie należy oszczędzać na jakości, gdyż takie zachowanie niesie za sobą skutki odwrotne do zamierzonych. Czasami lepiej zapłacić nieco więcej, a mieć pewność, że zainwestowaliśmy w model solidny i komfortowy w eksploatacji.
Zalety i wady kierownicy typu bycze rogi
Kierownica rowerowa bycze rogi posiada nieco prostszą budowę, co można uznać za zaletę. Sporym atutem jest fakt, że bez większego wysiłku można przenieść ciężar do przodu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na stabilność jednośladu. Rogi do roweru posiadają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy rowerzyści trzymają dłonie wyłącznie przy mostku. Ten chwyt uznaje się za najwygodniejszy, jednak każdy posiada inne odczucia.
Wielkim plusem kierownicy typu bycze rogi jest fakt, że zapewnia ona bardziej wyprostowaną sylwetkę (w porównaniu do baranka). Ma to znaczenie dla tych, którzy nie lubią mocnego pochylania ciała. Ponadto, takie rozwiązanie konstrukcyjne pozwala nieco odciążyć układ kostny co jest odczuwalne po wielu godzinach jazdy. Niektórzy wybierają rogi ze względu na stylistykę. Omawiana kierownica może stanowić dopełnienie wielu klasyków, jednak nie zawsze jest wygodna.
Faktem jest, że modele z długim mostkiem są bardzo specyficzne w prowadzeniu. Właśnie dlatego cykliści bez doświadczenia mogą nie być usatysfakcjonowani. Niektórym trudno jest się przestawić – dotyczy to w szczególności tych, którzy w przeszłości mieli kontakt wyłącznie z barankiem. Wadą jest także dość wąski chwyt przy mostku (bywa tak, że nie ma go wcale). Jakie rogi do roweru? Przede wszystkim zapewniające pewne prowadzenie pojazdu.
Alternatywne rozwiązania
Flatbar to kierownica posiadająca formę prostej rurki. Nie cieszy się ona zbyt dużym zainteresowaniem, ponieważ nie zawsze prezentuje się dobrze w towarzystwie ostrego koła. Zapewnia ona jednak dynamiczną sylwetkę oraz nieprzeciętną wygodę. Ponadto, sterowanie jednośladem to czysta przyjemność. Nie jest to jednak opcja zbyt ergonomiczna. Inną alternatywą jest kierownica riser posiadająca charakterystyczne wygięcie. Jest ona nieco mniej dynamiczna, jednak zapewnia bezkonkurencyjny poziom kontroli nad rowerem. Dzięki niej jazda na ostrym kole stanie się czystą przyjemnością.