Wiele osób zastanawia się nad tym, co może zrobić, aby ich rower jechał szybciej. Często nawet rowery z górnych półek cenowych, mogą wymagać delikatnego tuningu, który pozwoli nam osiągać lepsze prędkości. Producenci bardzo często montują w jednośladach komponenty, które nie pozwalają na osiąganie optymalnej szybkości. Na szczęście w dzisiejszych czasach można samodzielnie wymienić niektóre elementy, tak aby przystosować rower do szybkiej jazdy. Oczywiście równie ważna jest także ogólne kondycja cyklisty. Bez odpowiednich treningów nie będziemy w stanie osiągać zadowalających wyników, nawet jeśli staniemy się właścicielami najlepszych jednośladów. Sprawdź, jak osiągać lepsze prędkości na rowerze.
Co wpływa na osiągane prędkości na rowerze?
Jest wiele rzeczy, które przekładają się na uzyskanie zadowalającej prędkości na rowerze. Do najbardziej oczywistych, ale też niezależnych od rowerzysty, należą chociażby warunki pogodowe (wiatr, temperatura, opady) czy rodzaj nawierzchni. Oczywistym jest, że inną prędkość jesteśmy w stanie osiągnąć przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, a inną w czasie jazdy pod silny wiatr.
Czasem ograniczenia prędkości spowodowane są także niewłaściwą regulację wysokości siodełka czy kierownicy. Jeśli pozycja ciała jest nieprawidłowa na pewno wydajność jazdy jest także zdecydowanie mniejsza. Takie błędy popełniają najczęściej amatorzy. Osoby początkujące bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, jak istotna jest właściwa regulacja siodełka i jak wpływa ona na osiągane wyniki i formę. Przede wszystkim źle ustawione siodełko czy kierownica to duże obciążenie dla kręgosłupa. Może ono powodować także przykurcze mięśni, bóle nadgarstków, czy zmniejszać zdolność swobodnego manewrowania.
Duży wpływ na uzyskiwaną prędkość ma niewątpliwie także nasza kondycja fizyczna oraz technika jazdy. Czasem osoby początkujące stawiają na zbyt intensywny wysiłek. Oprócz tego nie poświęcają zbyt dużo czasu właściwej regeneracji. Oczywiście może powodować to szybkie zmęczenie, co przekłada się na efekty końcowe oraz na uzyskiwane prędkości. W niektórych sytuacjach może okazać się, że wolniejsza, ale równomierna jazda pozwoli ostatecznie uzyskać większą prędkość. Oczywiście regularne treningi to absolutna podstawa, jeśli zależy nam na osiąganiu nieprzeciętnych prędkości. Dlatego też ważny jest dobrze skomponowany plan treningowy.
Na pewno ogromny wpływ ma także waga oraz stan techniczny, jakość i rodzaj jednośladu. Prędkość mogą ograniczać także niewłaściwie napompowane i źle dobrane opony, zbyt ciężkie koła, nieodpowiednia geometria ramy oraz stan łańcucha. W takich sytuacjach rozwiązaniem może być tuning roweru, który pozwoli osiągać nam dużo bardziej zawrotne prędkości. Na pewno stare, wysłużone rowery nie pozwolą osiągnąć takiej samej szybkości, jak nowe czy też odpowiednio tuningowane rowery.
Jeśli marzy nam się szybka jazda warto także wybrać odpowiedni typ roweru. Na rynku istnieje kilka popularnych typów rowerów, takich jak rowery górskie, crossowe, trekkingowe czy szosowe. Nie wszystkie z nich pozwalają jechać z taką samą prędkością.
Jak dostosować rower do szybkiej jazdy?
Wiele osób zastanawia się, jak jeździć szybciej na rowerze? W pierwszej kolejności warto jest zastanowić się nad tym, czy sprzęt, który posiadamy umożliwia nam osiąganie planowanej prędkości. O ile większość zawodowych rowerzystów bez problemu potrafi ocenić stan roweru, to w przypadku osób początkujących mogą pojawić się niekiedy problemy.
Jednymi z najważniejszych komponentów roweru są oczywiście koła, które decydują nie tylko o prędkości, ale także o komforcie jazdy. Tak samo ważne jest odpowiednie ciśnienie w oponach. Oczywiście powinno być ono dostosowane odpowiednio zarówno do terenu, jak i nawierzchni, po której planujemy poruszać się jednośladem. Warto pamiętać jednak o tym, że zbyt małe ciśnienie w oponach rowerowych może znacząco spowolnić naszą jazdę. Dlatego też warto jest zadbać o to, by było ono właściwie wyregulowane.
W niektórych przypadkach warto także zastanowić się nad wymianą opon. Dobrej klasy opona powinna nie tylko zapewniać szybką jazdę, ale także przekładać się na większą wygodę. Dobrze jest również przyjrzeć się kołom. Ich wielkość ma duże znaczenie dla osiąganych prędkości. Oprócz wielkości istotna jest także całkowita masa kół. Koła w znacznej mierze wpływają na całkowita masę roweru, a im rower lżejszy tym łatwiej go rozpędzić czy wjechać nim z dużą prędkością pod wzniesienie. Dlatego też warto jest zwrócić na nie szczególną uwagę. Lżejsze obręcze, opony, szprychy i piasty pozwalają osiągać doskonałe prędkości. Warto pamiętać o tym, że duża waga kół znacznie bardziej wpływa na jazdę, niż duża masa pozostałych komponentów.
Jakie elementy są jeszcze istotne? Duże znaczenie przy osiąganiu prędkości ma także łańcuch. Przede wszystkim powinien być on właściwie nasmarowany, tak by pracował lekko, sprawnie i wydajnie. Suchy i sztywny łańcuch bardzo ogranicza możliwości rowerzysty. Czystość łańcucha i jego odpowiednie smarowanie to absolutny priorytet. Ważna jest także kwestia dobrania odpowiednich przełożeń do panujących warunków jazdy.
Szybka jazda na rowerze uzależniona jest także od ciężaru bagażu. Zwłaszcza w długich trasach obciążenie może być na tyle duże, że może znacząco utrudniać osiąganie zadowalających prędkości. Dlatego też ważne jest by na trasę zabierać tylko niezbędne rzeczy, które nie powodują zbędnego balastu. Warto także cyklicznie robić przegląd rzeczy, które wozimy ze sobą na rowerze.
Na uzyskiwane prędkości ma także wpływ prawidłowa pozycja na rowerze. W zasadzie jest ona bardzo ważna nie tylko podczas szybkiej jazdy. Także początkujący czy rekreacyjni rowerzyści powinni zadbać o to, aby pozycja ciała była optymalnie dopasowana do jazdy. Dzięki temu możliwe jest uniknięcie bólu w kolanach, kostkach, ramionach czy plecach, większy komfort jazdy, a także osiąganie lepszych prędkości. Ważne jest odpowiednie ustawienie wysokości siodełka, jego ustawienie w poziomie oraz wyregulowanie kąta nachylenia.
Jak trenować szybka jazdę na rowerze?
Treningi rowerowe to absolutna podstawa, żeby móc osiągać zadowalające prędkości na jednośladzie. Osoby, które regularnie nie ćwiczą na pewno nie będą w stanie uzyskać satysfakcjonujących wyników. Jeśli już jesteśmy pewni, że posiadamy odpowiednio dostosowany jednoślad, ważne jest także wyrobienie jak najlepszej formy, która umożliwi szybką jazdę.
Jak zatem trenować, żeby zwiększyć osiągane prędkości? Jak często i kiedy najlepiej wsiąść na rower? Trening prędkości najlepiej rozpocząć od ćwiczenia umiejętności płynnego pedałowania. Dzięki temu będziemy mogli efektywnie i ekonomicznie zarządzać własną energią. Warto jest także starać się pedałować świadomie, skupiać uwagę na tym, w jaki sposób poruszamy nogami i czy ich praca przebiega jak powinna. Efektywne pedałowanie angażuje kolejne partii mięśni, dzięki czemu niektóre z nich mogą pracować, a inne odpoczywać. Prawidłowa technika pedałowania jest istotna nie tylko dlatego, że pozwala maksymalnie wykorzystać energię. Ale także z uwagi na fakt, że zmniejsza ona znacząco ryzyko wystąpienia kontuzji.
W przypadku, gdy planujemy rozpocząć trening szybkości, warto jest pamiętać o tym, żeby w miarę możliwości wykonywać go na tzw. świeżości. Co to oznacza w praktyce? Treningi szybkościowe raczej nie powinny być przeprowadzane, kiedy odczuwamy duże zmęczenie. Wówczas nasz organizm jest przemęczony i nie będą one zbyt efektywne. Na wypracowanie szybkości często należy poświęcić dużo czasu, ponieważ przy zbyt dużej aktywności organizm może nie nadążać z regeneracją.
Kiedy zatem najlepiej trenować szybkość i wsiąść na rower? Trening szybkościowy polega na tym, aby utrzymać dużą kadencję przez krótszy czas. Dlatego też najlepiej rozpocząć go, gdy organizm jest dobrze wypoczęty. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na trenowanie prędkości. Jednak najważniejszą kwestią przy każdym z nich jest krótki czas pracy oraz długi czas odpoczynku między seriami.