Lusterko rowerowe – do czego służy i czy warto je kupić?

Nie da się ukryć, że lusterko rowerowe to bardzo przydatny gadżet, nawet jeśli nie jesteśmy zapalonymi kolarzami i poruszamy się rowerem wyłącznie w swojej okolicy. Przede wszystkim jego obecność zwiększa bezpieczeństwo podczas jazdy oraz pozwala lepiej kontrolować sytuację na drodze. Możemy z łatwością sprawdzić, co kryje się za naszymi plecami, bez konieczności odwracania całego ciała lub głowy do tyłu (co może zaburzyć naszą jazdę i doprowadzić, chociażby do zderzenia się z kimś). Nowoczesne lusterko do roweru jest tak skonstruowane, że jesteśmy w stanie objąć wzrokiem całkiem szeroki kąt widzenia. Dziwi fakt, że takie gadżety nie są popularne i nie należą już do głównych elementów roweru. Czas na prawdziwy renesans rowerowych lusterek.

Jakie lusterko do roweru wybrać?

  • Lusterko na pałąku

Najbardziej znanym i polecanym modelem lusterka na rower jest lusterko na pałąku, montowane na kierowcy. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę, żeby mocowanie było na przykład poprzez wciśnięcie w kierownicę, a nie zapinane na rzepy. Większy to komfort użytkowania. Tradycyjne lusterko na rower na pałąku sprawdzi się zarówno podczas przejażdżek miejskich, jak i dłuższych wypraw trekkingowych. O samych zaletach takiego gadżetu można dużo mówić, ale to trochę tak, jakby pytać kierowcy samochodu, czy potrzebne mu są lusterka przy aucie. Co prawda lusterko na rower nie jest obowiązkiem, ale dzięki niemu możemy czuć się bezpieczniejsi na drodze i mieć lepszy wgląd w to, co się dzieje z każdej strony naszego pojazdu. Lusterka na pałąku dostępne są w wersji stalowej oraz aluminiowej. Zasada jest taka, że im lżejsze, tym lepsze i to może być kryterium ułatwiające poszukiwania idealnego lusterka.

  • Lusterko składane

Czy musi ono odstawać na kiju? Być może ten kształt odstrasza potencjalnie zainteresowane osoby i wstrzymuje przed zakupem. Otóż nie musi. Oprócz klasycznych lusterek na pałąku istnieją modele składane. Zmniejsza ono ryzyko, że je uszkodzimy albo kogoś nim zaczepimy, na przykład innego rowerzystę na ścieżce albo inny rower, gdy przypinamy nasz na rowerowym parkingu. Lusterka składane mocuje się w otworach kierownicy. Dzięki ozdobnikom z formie odblasków, lusterka niejako przy okazji zwiększają naszą widoczność w ruchu drogowym. A gdy jesteśmy już zmęczeni długą trasą, mogą posłużyć jako rogi, stanowiące wsparcie dla całego ciała podczas jazdy.

  • Lusterko na nadgarstek lub na kask

Do innych, mniej popularnych form lusterek rowerowych należą lusterka do zamontowania na nadgarstku oraz na kasku. Dobre przede wszystkim dla tych, którzy posiadają kilka rowerów i często je zmieniają, a nie chcą za każdym razem odpinać lusterka i mocować go przy kolejnym rowerze. Spodoba się także osobom, które nie są przekonane do odstającego pałąku od kierownicy, lecz mają świadomość, jak korzystnie na bezpieczeństwo może wpłynąć posiadanie lusterka. Model zakładany na nadgarstek posiada funkcję regulacji paska, nie trzeba się więc martwić, czy będzie pasował do naszej ręki. Ceny lusterek, szczególnie tych wykonanych z mniej trwałych materiałów, na przykład z plastiku, są naprawdę niskie. Warto przekonać się, jak polepszają one komfort jazdy, decydując się na tańszy model na początek. Możemy być pewni, że na jednym się nie skończy!

Lusterko do roweru szosowego

Zdążyliśmy już zapoznać się z rodzajami lusterek. Teraz pojawia się pytanie, jakie lusterko do roweru szosowego wybrać. Dostępne modele lusterek mogą znacznie różnić się do siebie. Zaczynając od sposobu montażu, poprzez miejsca, w których można je zamocować, po materiał wykonania i walory estetyczne (też ważne dla wielu użytkowników!). Rower szosowy stworzony jest do jazdy po twardej i gładkiej powierzchni (na przykład po drogach asfaltowych). Są to sprzęty codziennego użytku, więc lusterko wsteczne do roweru szosowego powinno być łatwe w montażu i nie musi mieć wielkich rozmiarów. Dobrze jest poszukać takiego, które nie wystaje poza obrys roweru. Może do roweru szosowego warto wybrać lusterko składane?

Lusterko do roweru trekkingowego

Rower trekkingowych jest czymś pomiędzy rowerem szosowym a górskim. Doskonale sprawdzi się wśród użytkowników, którzy lubią dłuższe wyprawy, takie nawet kilkudniowe. Co go wyróżnia spośród innych? Na przykład to, że jest dostosowany do wycieczek – w wyposażeniu roweru trekkingowego znajdziemy bagażnik i kilka dodatkowych uchwytów, pozwalających na przewożenie większej ilości rzeczy. Charakteryzuje się ona również optymalnym rozmiarem opon. Sprawdzają się zarówno na asfalcie (jak te w rowerze szosowym), jak i na nierównym, nieutwardzonym terenie. Możliwość dostosowania się roweru trekkingowego do różnych powierzchni oraz jego pakowność, zwiększa jego atrakcyjność na rynku.

Dodatkowo wielu cyklistów decyduje się na lusterko do roweru trekingowego. Obecność tego gadżetu zwiększa bezpieczeństwo i komfort jazdy – niezbędne podczas każdej wyprawy, szczególnie tej dłuższej. Choć lusterko wsteczne do roweru nie jest obowiązkiem, dobrze je mieć dla własnej wygody.

Lusterko do roweru trekkingowego powinno być solidne. Tak jak było już wspomniane, ten rodzaj pojazdu przeznaczony jest do jeżdżenia po różnych powierzchniach, nie zawsze tych gładkich. Lusterko musi być zatem wytrzymałe oraz mieć odpowiednie mocowanie, odporne na wstrząsy i uderzenia. Takie, które poradzi sobie nawet w ekstremalnych warunkach jazdy.

Jako ciekawostkę można wspomnieć o istnieniu lusterek cyfrowych. One również dobrze sprawdzą się przy rowerze trekkingowym. Składają się zazwyczaj z dwóch elementów – małego wyświetlacza oraz kamery, którą trzeba zamontować z tyłu roweru – na kole lub siodełku. Lusterko zamienia się w mały ekran, pozwalający kontrolować sytuację na jezdni. Są też modele lusterek elektrycznych, które nie posiadają wyświetlacza, a jedynie wysyłają sygnały dźwiękowe i świetlne, gdy w pobliżu znajduje się inny pojazd. Urządzenie to można połączyć ze smartwatchem.

Nie ma wątpliwości, że posiadanie lusterka wstecznego, w dowolnej formie, przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa jazdy i warto pomyśleć o zakupie takiego sprzętu.

Dodaj komentarz