Obowiązkowe wyposażenie roweru – co powinien mieć ze sobą każdy rowerzysta?

Każdy, kto to przynajmniej raz wyruszył na wycieczkę rowerową, z pewnością ceni sobie wolność i wysoki poziom endorfiny, jakie dostarcza ten rodzaj aktywności. Zwłaszcza teraz, kiedy zbliża się wiosna, warto sprawdzić, czy nasz jednoślad posiada obowiązkowe wyposażenie roweru. Jakie? Podpowiadamy.

Z pewnością nie każdy rowerzysta wie, że podstawowe wyposażenie roweru jest ściśle określone przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. A co za tym idzie, zanim wyruszysz na pierwszą, wiosenną wyprawę, koniecznie sprawdź, czy masz kompletne wyposażenie roweru. O czym mowa?

Elementy obowiązkowego wyposażenia roweru

Zgodnie z rozporządzeniem każdy prawidłowo wyposażony rower powinien posiadać:

  • odpowiednie oświetlenie (zarówno z przodu, jak i z tyłu),
  • przynajmniej jeden sprawny hamulec,
  • sygnał dźwiękowy (zazwyczaj dzwonek),
  • kierunkowskazy (w przypadku, kiedy konstrukcja roweru uniemożliwia rowerzyście sygnalizacje manewru skrętu ręką).

Poza podstawowymi częściami warto wyposażyć rower w kilka dodatkowych elementów, dzięki którym zwiększymy swoje bezpieczeństwo na drodze. Należą do nich:

  • białe światło odblaskowe przednie,
  • żółte światła na pedałach,
  • a także światła odblaskowe na każdym kole.

Wymagane wyposażenie roweru – światła

Brak odpowiednich odblasków i prawidłowego oświetlenia są częstą przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów. By zwiększyć swoje bezpieczeństwo i widoczność na drodze koniecznym jest, według wspomnianej ustawy, zamontowanie w rowerze odpowiednich świateł. Nasz jednoślad powinien posiadać białą lub żółtą lampkę przednią Z tyłu zaś lampkę rowerową barwy czerwonej. Zarówno światło przednie, jak i tylne może świecić światłem ciągłym lub migającym. Należy pamiętać, że poza odpowiednią barwą, równie ważna jest wysokość, na jakiej zamontujemy oświetlenie. Wedle wytycznych zamieszczonych w ustawie, lampka powinna być zamontowana na wysokości nie mniej niż 25 centymetrów od ziemi, a także nie wyżej niż 150 cm. Zastosowane w pojeździe oświetlenie powinno zapewnić nam widoczność na drodze na odległość 150 metrów. Warto również wiedzieć, że tylko tylne czerwone światło odblaskowe musi być w rowerze zamontowane na stałe. Pozostałe światła są obowiązkowe jedynie po zmroku, stąd mogą być podłączone na baterie lub akumulator.

Niezbędny element – sprawny hamulec

Jeśli zastanawiasz się, jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru poza światłami, koniecznie pamiętaj o hamulcu. Zgodnie z przepisami pojazd, którym poruszamy się po drogach, powinien być wyposażony w przynajmniej jeden sprawny hamulec. Ten niezbędny element roweru zapewnia nam bezpośrednie bezpieczeństwo na drodze. Zwłaszcza przed dłuższą wyprawą, koniecznie sprawdź stan hamulców i ich prawidłowe działanie.

Czy dzwonek w rowerze jest obowiązkowy?

Uwielbiany przez dzieci, traktowany jest przez młodych rowerzystów jako niezbędny element wyposażenia roweru. Przez sporą część dorosłych z kolei traktowany jest raczej jako dodatek do wyposażenia jednośladu. Tymczasem, jak się okazuje, jest podstawowym elementem każdego roweru. A za jego brak możemy zostać ukarani mandatem. Zamontowany na rowerze dzwonek powinien dawać sygnały ostrzegawcze dla mijanych przechodniów. Co ważne, sygnał dźwiękowy ma sygnalizować i ostrzegać, nie zaś straszyć. Odpowiedni dzwonek, w odpowiednim kolorze i kształcie możemy kupić już za kilka złotych.

Podstawowy element – odblaski

Odblaski często kojarzą się nam z dziecięcymi tornistrami. Tymczasem w wyposażeniu roweru, to kolejny niezbędny jego element. Odpowiednio zamontowane, poprawiają twoją widoczność, a co za tym idzie, również i bezpieczeństwo na drodze. Zazwyczaj odblaski montowane są w jednośladach fabrycznie. Jednak, jeśli chcesz zwiększyć swoją widoczność na drodze, pamiętaj, by elementy odblaskowe znalazły się koniecznie na bokach opon, jak również w płaszczyźnie kół.

Dodatkowe zabezpieczenia

Kiedy wyruszamy na wyprawę rowerową, poza podstawowymi elementami wyposażenia roweru, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie. Jego koszt nie jest wysoki, a w znaczniej mierze może zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. Mowa oczywiście o kasku i kamizelce odblaskowej. Odpowiednio dobrany kask rowerowy pozwoli zabezpieczyć głowę podczas ewentualnego upadku, a kamizelka zapewni lepszą widoczność zwłaszcza po zmroku.

Obowiązkowe wyposażenie roweru – podsumowanie

Jeśli nadal zastanawiasz się, co należy do obowiązkowego wyposażenia roweru, przypominamy w skrócie. Każdy jednoślad poruszający się na drodze powinien posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec. Powinien być również wyposażony w odpowiednie światło, zarówno tylne, jak i przednie. Tylne światło zawsze powinno być barwy czerwonej, przednie barwy żółtej lub białej. Każdy jednoślad obowiązkowo posiada również elementy odblaskowe i dzwonek. Takie wyposażenie nie tylko zwiększy twoje bezpieczeństwo i widoczność na drodze, ale również bezpieczeństwo pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Dodaj komentarz