W dzisiejszych czasach wyznaczenie trasy rowerowej nie stanowi żadnego wyzwania. Dostęp do sieci znacząco ułatwia to zadanie. Brak konieczności korzystania z papierowych map stanowi ogromną zaletę. Plan wycieczki można zapisać na dowolnym urządzeniu mobilnym, co stanowi znaczące udogodnienie. Jechanie bez celu nie jest najlepszym pomysłem, jeśli trudno nam oszacować posiadane możliwości fizyczne. Może okazać się, że już po kilkunastu kilometrach jesteśmy zmęczeni i nie mamy ochoty na kontynuowanie jazdy. Planowanie trasy rowerowej to punkt obowiązkowy!
Określenie celu wyprawy
Rysowanie trasy rowerowej wymaga oczywiście określenia celu wyprawy. Niezaprzeczalnym atutem jest fakt, że turystyka rowerowa w Polsce prężnie się rozwija. Interesujących miejsc jest na tyle dużo, że znalezienie czegoś dla siebie nie będzie stanowić żadnego wyzwania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby podczas planowania uwzględnić podróż pociągiem, czy też innym środkiem transportu. Jednoślad można swobodnie zabrać ze sobą. Sprawia to, że nasza wyprawa będzie mogła stać się o wiele bardziej odległa. Wycieczka z północy na południe kraju nie stanowi żadnego wyzwania, o ile tylko każdy etap zostanie szczegółowo zaplanowany. Lepiej odpuścić sobie spontaniczne decyzje, jeśli nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia w temacie.
Planowanie tras rowerowych wymaga również określenia miejsc noclegowych. Do dyspozycji jest wiele różnorodnych rozwiązań – od hoteli, przez kwatery prywatne, aż po namiot. Ostateczna decyzja to kwestia indywidualnych preferencji. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rezerwacja noclegu powinna odbywać się z odpowiednim wyprzedzeniem. Nie należy zostawiać tego na ostatnią chwilę. Nie można również zapomnieć o fizycznym oraz psychicznym przygotowaniu się. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jak złożona jest trasa. Trzeba pamiętać, że smartfon lub inne urządzenie wymaga regularnego ładowania.
Rozładowane urządzenie może sprawić, że utracimy dostęp do mapy. Właśnie dlatego warto jest zaopatrzyć się w powerbank oraz system solarnego ładowania. Opcji jest całkiem sporo, co zmniejsza ryzyko tego, że zostaniemy odcięci od mapy w najmniej spodziewanym momencie. Dla pewności dobrze jest także wrzucić do plecaka jest wersję papierową. Może ona okazać się niezastąpiona w kryzysowych sytuacjach.
Korzystanie z map Google
Wyznaczanie tras rowerowych wcale nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Oczywiście istotne jest to, aby pamiętać nawet o detalach. Pomocna może okazać się mapa Google – oprócz klasycznych dróg można znaleźć tam nawet leśne ścieżki. Sporym udogodnienie wydaje się być widok z satelity, dzięki któremu można poznać jakość terenu. Nawierzchnia ma znaczenie! Nierówne podłoże stanowi o wiele większe wyzwanie dla cyklisty, niż idealnie gładka szosa. Właśnie dlatego nierzadko warto jest postawić na nieco dłuższą drogę, która zapewni wyższy poziom komfortu.
Mapa Google umożliwia także zweryfikowanie, czy w pobliżu znajdują się obiekty noclegowe, sklepy i inne miejsca, które są kluczowe podczas długich wypraw. Nie można również zapomnieć o systematycznych aktualizacjach, które informują o m.in. wypadkach, zatorach drogowych, remontach, a także wielu innych niepożądanych zjawiskach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na komfort jazdy.
Oczywiście z mapy Google można korzystać w czasie rzeczywistym – nawet podczas jazdy. Jest to niezwykle istotne dla tych, którzy potrzebują wskazówek głosowych. Dzięki nim nie trzeba odrywać wzroku od drogi, aby sprawdzić kolejny punkt na mapie. Nawigacja prowadzi użytkownika aż do celu. Ponadto, informuje ona z odpowiednim wyprzedzeniem o wszelkich manewrach. Jest to szczególnie istotne, jeśli trasa prowadzi przez miasto. W nowych miejscach dość łatwo można się zgubić, a więc lepiej nie ryzykować. Każda pomyłka naraża cyklistę na zmarnowanie sporej ilości cennego czasu.
Dedykowane aplikacje rowerowe
Wyznaczanie trasy rowerowej może odbywać się także przy użyciu dedykowanych aplikacji dla cyklistów. Są one przeznaczone do instalacji na urządzeniach z systemem Windows Phone, Androi, czy tez iOS. Wybór jest ogromny! Przed instalacją warto jest zapoznać się z opiniami wystawionymi przez użytkowników – mogą one stanowić spore wsparcie. Warto podkreślić, że profesjonalne aplikacje bardzo często zapewniają szereg udogodnień, dzięki którym pokonanie trasy stanie się jeszcze przyjemniejsze.
Trzeba dodać, że niektóre aplikacje umożliwiają przesłanie gotowej trasy utworzonej w Google Maps. Dla niektórych użytkowników może stanowić to sporą zaletę. Oczywiście przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest przetestować oraz porównać kilka różnych wariantów. Tylko wtedy można trafnie ocenić, który z nich jest najlepszy.
Ogromną popularnością cieszy się aplikacja Endomondo. Wyznacz trasę rowerową poprzez dodanie punktu początkowego oraz docelowego. Niestety brak tutaj szczegółowych informacji, które można znaleźć w mapach Google. Omawiana aplikacja skupia się na pomiarze osiągów cyklisty, co może okazać się przydatne. Możliwy jest stały pomiar m.in. przyspieszenia kątowego, prędkości jazdy, czy też przebytego dystansu.
Google Street View
Kolejną funkcją godną uwagi jest Google Street View. Dzięki niej można uzyskać dostęp do zdjęć poszczególnych dróg. Nie trzeba zastanawiać się, jak w rzeczywistości będą one wyglądać. Obliczanie trasy rowerowej stanie się szybsze i prostsze, jednak warto wziąć pod uwagę, że nie zawsze udostępniane fotografie są aktualne. Należy zwrócić uwagę na rok, w którym zostały one wykonane. Może okazać się, że na przestrzeni lat drogi zostały przebudowane lub przekształcone. Cyklista musi być przygotowany na każdą okoliczność. Plan trasy wycieczki rowerowej nie musi pokrywać się z rzeczywistością we wszystkim punktach – jest to zupełnie normalne, gdyż pewnych zdarzeń nie da się przewidzieć. Pomimo tego nie należy z niego rezygnować!