Jaki rower na długie trasy wybrać?

Niejedna osoba ma problem z tym, aby wybrać odpowiedni rower na długie trasy. Ciężko się temu dziwić, ponieważ wybór jednośladów jest bardzo duży. Mogłoby się wydawać, że za wysokiej klasy pojazd należy zapłacić majątek, jednak nie zawsze tak jest. Osoby, które posiadają dostateczną wiedzę oraz doświadczenie mogą zaoszczędzić, ponieważ wiedzą, na jakie cechy należy zwracać szczególną uwagę. Przedstawiany poradnik z pewnością ułatwi podjęcie trafnej decyzji.

Jaki rodzaj roweru?

Na samym początku należy zastanowić się, jaki rodzaj jednośladu będzie najlepszym wyborem. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ każdy cyklista posiada nieco inne oczekiwania. Największym zainteresowaniem cieszą się rowery endurance oraz gravel. To prawdziwy strzał w dziesiątkę nawet dla amatorów, którzy nie posiadają sprecyzowanych wymagań. Warto podkreślić, że oba typy pojazdów znacznie się od siebie różnią, jednak posiadają również typy wspólne. Przede wszystkim umożliwiają one przyjęcie wygodnej, a zarazem zrelaksowanej pozycji podczas jazdy. Użytkownik może uniknąć zbyt głębokiego pochylania się, co jest charakterystyczne w przypadku rowerów sportowych.

Rower endurance to szczególny rodzaju szosówki, który został stworzony z myślą o długich dystansach. Wysoka główka ramy to tylko jedna z wielu zalet. Na specjalną uwagę zasługuje doskonała amortyzacja wstrząsów, dzięki czemu jazda po nierównym podłożu stanie się przyjemniejsza. Gravel sprawdza się zarówno na drogach asfaltowych, jak i w terenie. Posiada charakterystyczną kierownicę typu baranek oraz szerokie koła. Nie masz pojęcia, jaki rower na długie trasy wybrać? Sprawdź poniższe wskazówki.

Rower do codziennego użytku

Ci, którzy poszukują roweru uniwersalnego powinni sprawdzić przede wszystkim geometrię ramy. To właśnie ona odpowiada za pozycję podczas jazdy. Do dyspozycji mamy również wspornik, dzięki któremu możemy dokonać drobnych zmian wysokości. Zarówno rower endurance, jak i gravel sprawdzi się na co dzień. Nie wymagają one przyjęcia sportowej pozycji, która nie jest zbyt wygodna podczas jazdy rekreacyjnej. Ma to znaczenie dla osób, które stawiają nie tylko na długie trasy, ale również muszą przemieszczać się po mieście. Im wyższa główka ramy, tym wyższy stopień rozluźnienia karku. Odpowiedni jednoślad znajdziemy w tym przypadku wśród szosówek.

Niepodważalną zaletą graveli są szerokie opony, które umożliwiają wygodne przemieszczanie się w różnych warunkach. Właśnie dlatego pokonywanie krawężników, czy też innych przeszkód drogowych będzie mniejszym wyzwaniem. Nie musimy obawiać się o silne odczuwanie drgań i wstrząsów. Plusem jest również możliwość montażu błotników, które są niezastąpione podczas jazdy w śniegu lub deszczu. Rower endurance jest jednak zdecydowanie bardziej dynamiczny i zwinny, dzięki czemu manewrowanie nim to czysta przyjemność.

Rower treningowy

Potrzebny Ci rower damski na długie trasy? Niejedna osoba poszukuje modelu treningowego – pod tym pojęciem kryje się wiele różnych form aktywności. Wszystko zależy od tego, czy mamy zamiar poruszać się głównie po lesie, czy interesują nam długie przejażdżki po asfalcie. W terenie zdecydowanie lepiej sprawdzi się gravel. Szeroka opona połączona z doskonałą amortyzacją pozytywnie wpływa na komfort jazdy. Oczywiście taki jednoślad może posłużyć również do treningów „na asfalcie”, jednak trzeba liczyć się z wyższym zużyciem opon.

Szosówka endurance spełni oczekiwania tych, którzy przemieszczają się głównie po utwardzonej, a zarazem gładkiej powierzchni. Jeśli więc wybieramy głównie trasy asfaltowe, to będzie ona doskonałym wyborem. Gwarantuje ona wyższą efektywność, ponieważ rozwinięcie wysokich prędkości jest łatwiejsze. Nie bez znaczenia jest również lekkość wykonywania manewrów. Rower szosowy na długie trasy sprawnie reaguje na ruch użytkownika.

Rower na długie wyprawy

Długie trasy rowerowe wymagają zakupu odpowiedniego jednośladu. W innym przypadku każdy kolejny kilometr będzie prawdziwą męczarnią. Mogłoby się wydawać, że to właśnie szosówka endurance jest jednym słusznym wyborem, jednak nie jest to prawdą. Przede wszystkim opisywany typ potrzebuje dobrej drogi, która nie będzie zbyt wyboista. Musimy starannie planować trasy, co bywa sporym utrudnieniem. Minusem jest również brak mocowań do bagażnika, przez co nie zawsze zabierzemy ze sobą taką ilość bagaży, jaką potrzebujemy.

Ogromną popularnością cieszą się rowery na długie trasy typu gravel. Po pierwsze posiadają one liczne mocowania na sakwy i bagażniki, a więc możemy zabrać w drogę wszystko to, czego potrzebujemy. Po drugie opisywany pojazd sprawdza się nawet w ciężkich warunkach otoczenia. Trasa może prowadzić przez bezdroża lub las, a więc wszystko zależy od naszych osobistych upodobań. W tym temacie mamy zdecydowanie większą swobodę, niż w przypadku szosówek. Niższe przełożenia napędu sprawdzą się podczas pokonywania górzystych terenów. Stalowe ramy wcale nie muszą być bardzo ciężkie, a zapewniają wysoką stabilność.

Dodaj komentarz