Przydatne aplikacje rowerowe

Czy ktoś pamięta jeszcze te czasy, kiedy chcąc mierzyć prędkość jazdy na rowerze albo liczyć przejechane kilometry trzeba było zaopatrzyć się w dodatkowe sprzęty elektroniczne, dedykowane właśnie tym funkcjom? Wymagały one odpowiedniej instalacji na rowerze i… niestety w praktyce, szczególnie te tańsze modele, były zawodne. Dzisiaj nie musimy inwestować w akcesoria, by wiedzieć, ile kilometrów przejechaliśmy, jaka trasa już za nami oraz ile kalorii udało nam się spalić podczas wycieczki. Tych wszystkich informacji mogą nam dostarczyć aplikacje na rower. W większości są one bezpłatne (w wersjach podstawowych, natomiast za część opcjonalnych funkcji lub wersje pro zazwyczaj trzeba dopłacić). Niemal każda aplikacja rowerowa jest dostępna na Android (sklep Play) od iOS (App Store), zatem zarówno posiadacze smartfonów, jak i fani marki Apple, będą mogli skorzystać z bogatej oferty propozycji przydatnych aplikacji. Nie ma się co dziwić, że aplikacje rowerowe zyskują na popularności. Są doskonałym następcą wielu gadżetów rowerowych, a w dodatku można je mieć zawsze przy sobie. W końcu kto nie ma przy sobie telefonu, jak wychodzi z domu? Warto zaznaczyć, że nie wszystkie aplikacje, które przydają się podczas jazdy na rowerze, są faktycznie dedykowane tej dziedzinie sportu. Niektóre z nich są uniwersalne, ale doskonale sprawdzają się w roli towarzysza wypraw jednośladem. Sprawdźmy, jakie aplikacje są najczęściej instalowane i używane przez rowerzystów.

Google Maps – zawsze prowadzi do celu

Któż z nas nie korzysta z Google Maps? Nieważne, czy jedziemy gdzieś samochodem, idziemy na pieszo, czy właśnie poruszamy się rowerem. Google Maps zawsze wskaże drogę do celu! Wystarczy wpisać miejsce, do którego chcemy się dostać, oznaczyć naszą obecną lokalizację i… do dzieła! Wystarczy podążać za wskazówkami nawigacji. Jest to aplikacja dostępna zupełnie za darmo, zarówno na Androidzie, jak i iOS. Tu nie ma ukrytych kosztów, a daje tyle możliwości. Propozycje różnych tras do tego samego miejsca, a przy okazji pokazuje, gdzie w pobliżu znajdują się na przykład restauracje – czyli całkiem przydatna wiedza, jeśli ktoś ma ochotę na mały przystanek na trasie. Ta aplikacja na rower nie jest typową propozycją dla cyklistów. Wielu z nich być może będzie miało niedosyt funkcji związanych typowo z jazdą na rowerze podczas jej użytkowania. Jednak dla wielu innych osób będzie ona bardzo użyteczna i nawet jeśli ktoś nie korzysta z roweru tak często, powinien mieć ją zainstalowaną na telefonie. Nigdy nie wiadomo, kiedy i przede wszystkim gdzie się przyda.

Planowanie trasy tylko z Naviki

Kolejna aplikacja dla rowerzystów (tak, teraz jest to propozycja w stu procentach dostosowana do rowerzystów i ich potrzeb) to Naviki. Dzięki niej jazda na rowerze zyskuje zupełnie nowy wymiar – niesie więcej radości i jest po prostu atrakcyjna. Warto jednak nakreślić, w czym może pomóc posiadanie aplikacji Naviki. Po pierwsze, dzięki niej z łatwością można zaplanować trasę (i to na całym świecie!) Po drugie – Naviki daje możliwość kompletnego dokumentowania przebytych tras. Po trzecie, apka ta stanowi rowerową nawigację. Dzięki poradom głosowym dotyczącym trasy na pewno każdy z łatwością dotrze do upragnionego celu. Co ważne, aplikacja ta jest w pełni połączona z jej wersją komputerową, a więc można wygodnie planować trasy przed większym ekranem, a później jednym kliknięciem przenieść ją na telefon. W samej aplikacji istnieje możliwość planowania i zapisywania tras z podziałem na kategorie. Jest ona kompatybilna z dodatkowymi urządzeniami, takimi jak pulsometry, czy też smartwatche. Co bardzo ważne – działa w trybie offline, więc można z niej korzystać w naprawdę różnych warunkach.

Monitoring pokonanych kilometrów z aplikacją Strava

Dobra aplikacja do jazdy na rowerze to przede wszystkim taka, która wskazuje pokonaną przez nas trasę i liczy przejechane kilometry. Niewątpliwie do takich aplikacji należy Strava. Warto mieć ją na telefonie, jeśli zależy nam na wyżej wspomnianych funkcjach, a do tego chcemy monitorować prędkość, z jaką się poruszamy. Strava przeznaczona jest dla biegaczy i rowerzystów, a celem korzystania z niej jest dążenie do osiągania coraz to lepszych wyników w danej dziedzinie sportowej. Jak większość aplikacji tego typu jest ona darmowa w wersji podstawowej, ale umożliwia przejście na płatną wersję premium. Ciekawą opcją tej aplikacji jest możliwość podziału trasy na segmenty, a to pozwala nam ocenić, jak przebiegała nam droga na poszczególnych odcinkach. Daje to wgląd w to, co jeszcze sprawia trudność i na co zwrócić uwagę podczas jazdy. Aplikacja na rower Strava umożliwia także rywalizację z innymi użytkownikami na poszczególnych odcinkach. Rywalizacja potrafi zmotywować do działania. Do tego zapamiętuje przebyte przez nas trasy i umożliwia dzielenie się swoimi wynikami na portalach społecznościowych. Można w niej również obserwować innych użytkowników, tworzyć grupy albo sprawdzać, z kim mijaliśmy się podczas danej trasy. Dużo zabawy, motywacji i konkretnych informacji o przebytej drodze. Rozpoczynając przygodę z aplikacją Strava należy założyć kontro za pośrednictwem adresu e-mail lub konta na Facebooku, wpisać swoje dane osobowe oraz wybrać dyscyplinę. Do wyboru jest bieganie lub kolarstwo, w późniejszym etapie użytkowania można zmienić to ustawienie.

Bike Repair – coś dla rowerowych majsterkowiczów

Chcemy nauczyć się dbać o rower i naprawiać go w razie potrzeby? W takim razie aplikacja Bik Repair jest dla nas! Wszystkie samouczki, które znajdziemy w aplikacji, zawierają przejrzyste fotografie, dlatego bardzo łatwo się z niej korzysta i można się wiele nauczyć. Wersja premium daje spore możliwości, natomiast w wersji podstawowej otrzymujemy dostęp do dziewięciu instrukcji oraz siedemnastu porad. Porady te są różnorodne – dotyczą samej jazdy na rowerze lub na przykład zdradzają sposoby na to, jak jeździć, aby uniknąć kontuzji. Ponadto aplikacja rowerowa Bike Repair może służyć do notowania wszelkich napraw i konserwacji, które zostały przeprowadzone na naszym rowerze.

Śledzenie aktywności z Google Fit lub Apple Health

Oto dwie dosyć podobne do siebie aplikacje rowerowe (i nie tylko). W przejrzysty sposób rejestrują każdą naszą aktywność. Dzięki nim mamy możliwość zapisania przebytych tras, dodatkowo, o ile mamy włączony GPS, samoistnie wykrywają, jaki rodzaj aktywności fizycznej podejmujemy. Aplikacje te tworzą również wykresy i zestawienia aktywności na dany okres, na przykład dane tygodniowe lub miesięczne. Pozwala to na porównywanie swojej aktywności w poszczególnych okresach. Zakładając konto na tych aplikacjach, należy podać swoją wagę, wzrost, określić tryb życia i na tej podstawie obliczają one nasze BMI oraz podpowiadają, jak działać, by nasza masa ciała się zmniejszała.

Wszystkie mapy w dłoni dzięki aplikacji Locus

Czas pożegnać się z papierowymi mapami. Zresztą, czy ktoś ich jeszcze używa? Aplikacja rowerowa Locus daje możliwość korzystania z wielu różnych, a w dodatku bardzo szczegółowych map. Co dla wielu użytkowników jest bardzo ważne i stanowi ogromny atut tej aplikacji to fakt, że działa ona w trybie offline. Zawiera funkcję nawigacji głosowej – naprowadza na najkrótszą trasę prowadzącą do interesującego nas celu. Bogata w mapy turystyczne, wyznaczone szlaki, daje także możliwość planowania tras. Rejestruje każdą naszą wyprawę. Potrafi pokazać nasze położenie na mapie, nawet gdy jesteśmy offline. Posiada opcję wgrywania tras z innych serwisów internetowych, takich jak wspomniana dzisiaj Strava. Aplikacja rowerowa Locus występuje w dwóch wersjach: darmowej oraz płatnej (pro).

Którą aplikację na rower wybrać?

To, jakie aplikacje rowerowe znajdą miejsce na naszym smartfonie i zastosowanie w codziennym życiu zależy tylko od naszych indywidualnych potrzeb. Jednym wystarczy wyłącznie posiadanie dobrego narzędzia, które będzie nawigowało do celu, dla innych będzie to zdecydowanie za mało i wybiorą coś, co dodatkowo motywuje do regularnych treningów oraz zapisuje trasy.

Dodaj komentarz