Rower fixie – wszystko o fixed gear bike

Rowery fixed gear cieszą się rosnącą popularnością. Warto jednak wiedzieć, że są one znane już od wielu lat. Ostre koło to prosta, a zarazem bezawaryjna konstrukcja. Należy jednak wziąć pod uwagę, że takie jednoślady nie są dla każdego. Ponadto, ich obsługi należy się nauczyć. Ciągłe pedałowanie może okazać się prawdziwym wyzwaniem dla cyklisty. Po czasie jednak stanie się ono nawykiem. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat omawianych pojazdów? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu!

Jednoślady bez przerzutek

Klasyczny rower fixie nie posiada przerzutek, co dla wielu może okazać się zaskoczeniem. Napęd ostre koło wyróżnia się nieskomplikowaną budową. Dlaczego jest to ważne? Przede wszystkim z uwagi na mniejsze prawdopodobieństwo awarii. Im prostszy mechanizm, tym wyższy poziom niezawodności. Wielkim atutem jest także możliwość sprawnej eliminacji usterek, które pojawiły się na skutek intensywnej eksploatacji.

Fixed bike to rowery, które wymagają nieprzerwanego pedałowania podczas jazdy do przodu, do tyłu, a także podczas hamowania. Konstrukcja wyposażona jest wyłącznie w jedną zębatkę na korbie i jedną w tylnej piaście. Nie ma tutaj wolnobiegu, czyli elementu charakterystycznego dla standardowych jednośladów. Stawiając na fixed gear bike dobrze jest zaopatrzyć się w pedały zatrzaskowe. Alternatywą są strapy lub noski. Priorytetem jest to, aby zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy.

Ostre koło dla zawodowców

Pojazdy fixie nie są dla każdego. Raczej nie sprawdzają się one na co dzień, ponieważ konieczność pedałowania non stop jest dość męcząca. Należy również wspomnieć o wyższym ryzyku przypadkowego upadku. Dość łatwo jest zapomnieć o kręceniu pedałami, szczególnie jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych wolnobiegów.

Rower fixed gear wybierany jest przede wszystkim przez profesjonalnych kurierów. Omawiana konstrukcja doskonale sprawdza się także na torze. Nie oznacza to jednak tego, że jest ona przeznaczona wyłącznie zawodowcom. Na uwagę zasługuje fakt, że ostre koło pozwala zatrzymać się bez zdejmowania nóg z pedałów. Nie trzeba dotykać ziemi nawet w przypadku kilkukilometrowego dystansu. Oczywiście dotyczy to wyłącznie osób, które posiadają praktykę i oswoiły się z nowym stylem jazdy.

Nauka jazdy na fixed gear bike

Rowery fixie są dość wymagające dla osób początkujących. Niezaprzeczalnym plusem jest fakt, że fantastycznie sprawdzają się podczas treningów fizycznych. Dzięki nim można skutecznie pracować nad kondycją oraz sylwetką. Szczególna ostrożność powinny jednak zachować osoby posiadające problemy ze stawami. Długotrwała jazda na ostrym kole może przyczynić się do pogłębienia posiadanych dolegliwości, o czym wielu cyklistów zapomina.

Pojazdy fixie bike uchodzą za awaryjne i wytrzymałe, a więc jest to inwestycja na długie lata. Z pewnością zadowoli to tych, którzy rozsądnie wydają gotówkę. Jedno jest pewne – oszczędzanie na jakości jednośladu nie ma żadnego sensu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie należy więc określić cechy, na których nam zależy.

Dodaj komentarz