Jaki rower trekkingowy do 1500 zł wybrać?

Rower trekkingowy łączy funkcjonalność roweru szosowego, górskiego oraz miejskiego. Z uwagi na swoją dużą uniwersalność jest użyteczny zarówno w terenach miejskich, jak również na trasach poza miastem. Można powiedzieć, że radzi sobie doskonale prawie na wszystkich nawierzchniach – zarówno na równym asfalcie, jak i na ubitym, ziemnym trakcie. Podstawowe rowery trekkingowe można nabyć już w niewielkim budżecie, nawet do 1500 zł. Jednak, żeby zakup był udany, trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Sprawdź, jak wybrać najlepszy rower trekkingowy do 1500 zł.

Dla kogo rower trekkingowy do 1500 zł?

Tego rodzaju sprzęt umożliwia rowerowe wyprawy niemal w każdych warunkach. Dlatego też będzie to dobry wybór dla osób, które szukają wielozadaniowego roweru. Rowery trekkingowe są odpowiednie zarówno do długich podróży, jak i do pokonywania codziennych, krótkich tras. Jeśli poszukujesz uniwersalnego sprzętu, postaw na rower trekkingowy. Nie zawiedzie Cię w trasach poza miastem, ale także sprawdzi się podczas jazdy po mieście.

W porównaniu z innymi modelami, rowery trekkingowe są bardzo wygodne nawet w czasie wielogodzinnych podróży. Na nich z łatwością zamontujesz bagażnik, sakwy czy kufry, które znacznie podniosą komfort podróżowania. Rowery trekkingowe do 1500 zł występują zarówno w wersjach damskich, jak i męskich. Są one znakomitą propozycją, zwłaszcza dla osób, które posiadają ograniczony budżet, a szukają wielofunkcyjnego sprzętu na różnorodne trasy.

Na co zwrócić uwagę przy ograniczonym budżecie?

Przede wszystkim ważny jest wybór odpowiedniej ramy. W budżecie do 1500 zł najlepszą propozycją będą ramy aluminiowe. Mogą mieć one wersje męskie z poziomą, lekko opadającą górną rurą lub wersje damskie z wyraźnie obniżoną rurą. Damki na pewno będą dobre dla kobiet, które często podróżują w spódnicy czy sukience. Ale nie tylko. Taka geometria ramy jest wygodna także dla wielu mężczyzn, na taki rower po prostu jest łatwiej wsiąść.

Szukając dobrego roweru trekkingowego do 1500 zł warto także zwrócić uwagę na amortyzatory, które mają możliwość tłumienia drgań przenoszonych z koła na nadgarstki. Choć amortyzatory w tanich rowerach trekkingowych nie są zbyt zaawansowane, to jednak odgrywają dość ważną rolę i znacząco wpływają na komfort jazdy.

Kolejnym ważnym komponentem roweru są koła. Większość rowerów trekkingowych posiada koła o średnicy 28 cali z oponami, które mają między 35 a 50 mm szerokości. Najczęściej rowery tego typu posiadają szersze felgi i opony, niż rowery miejskie i szosowe.

Oprócz kół ważne są także hamulce, które będą decydowały o bezpieczeństwie jazdy. Choć powinny być one dostosowane do naszych potrzeb, to w przypadku tanich rowerów trekkingowych wybór hamulców jest dość ograniczony. Klasyczne szczękowe hamulce będą miały wystarczająco dużo mocy, aby zatrzymać rower, natomiast gorzej poradzą sobie na mokrej nawierzchni. Z kolei mechaniczne hamulce tarczowe, które występują najczęściej, świetnie sprawdzają się w czasie deszczu, jednak potrzeba więcej czasu, aby właściwie je wyregulować.

Oczywiście warto także zwrócić uwagę na kierownicę, która najczęściej będzie miała formę jaskółki. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem dłuższych podróży, warto rozważyć wielopozycyjną kierownicą trekkingową, czyli tak zwany motylek. Taka konstrukcja pozwala ona na swobodną zmianę chwytów, oraz dobranie pozycji najbardziej odpowiadającej naszym potrzebom.

Rowery trekkingowe do 1500 zł – wyposażenie

Niezależnie od tego, jaki rower trekkingowy do 15000 zł zdecydowałeś się wybrać, warto także pomyśleć o jego odpowiednim wyposażeniu. Na pewno zapewni to bardziej wygodną jazdę, ale wpłynie także na Twoje bezpieczeństwo w trasie. Dobrze jest, jeśli rower na wyposażeniu posiada już dzwonek, albo dowolny inny sygnał ostrzegawczy. Oprócz tego rower powinien być wyposażony w odpowiednie światła, zarówno odblaskowe jak i świecące ciągłym lub przerywanym światłem.

Oprócz tego przydatne akcesoria to na pewno bagażnik, które pozwoli Ci spakować niezbędne przedmioty. Pompka rowerowa to także absolutny must have na liście rowerowych akcesoriów. Jeśli planujesz wyruszać w dalsze wyprawy weź pod uwagę zakup multitoola rowerowego oraz uchwytu na smartfona. Na pewno warto zakupić dobry kask, niezależnie od tego, czy planujesz jazdę po mieście czy poza nim. Zapięcia rowerowe, licznik i nawigacja, koszyk na bidon i lusterka na pewno także znacząco wpłyną na komfort jazdy, dlatego warto przemyśleć ich zakup.

Dodaj komentarz