Jaki rower trekkingowy do 2500 zł wybrać?

Popularności rowerów trekkingowych stale rośnie, a ich miłośników wciąż przybywa. Wiąże się to oczywiście z ich wszechstronnością, ale nie tylko. Rowery trekkingowe umożliwiają komfortową jazdę nawet podczas długich, wymagających wypraw. Oczywiście nie wszystkie rowery trekkingowe będą zapewniały taką samą wygodę. Zależy to zarówno od budżetu, jak i innych kwestii, np. doboru odpowiednich komponentów. Sprawdź, jak wybrać najlepszy rower trekkingowy do 2500 zł.

Gdzie szukać dobrego roweru trekkingowego do 2500 zł?

Na pewno nikogo nie zaskoczy to, że zakup roweru trekkingowego na targu, giełdzie czy w hipermarkecie nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście takie rowery są dużo tańsze, niż w profesjonalnych sklepach, ale… no właśnie. Ich niska cena oznacza najczęściej również bardzo niską jakość. Niska jakość związana jest z dużą awaryjnością, brakiem serwisu, niskim komfortem, mniejszym bezpieczeństwem oraz szybszą eksploatacją.

Dobry rower trekkingowy w budżecie do 2500 zł możesz już znaleźć w wyspecjalizowanym sklepie rowerowym. I jest to na pewno najlepsze miejsce na jego zakup. Możesz tam skorzystać z fachowej porady oraz serwisu. Oprócz tego pracownicy będą w stanie kompetentnie dobrać rozmiar ramy do twojej sylwetki, pomogą Ci także w innych kwestiach, a w razie potrzeby rozwieją niemal każde wątpliwości. Oprócz tego najczęściej w takim miejscu znajdziemy też wszystkie niezbędne akcesoria do wyposażenia roweru.

Część sklepów stacjonarnych prowadzi także swoją sprzedaż internetową. Dlatego też nawet, jeśli nie zdecydujesz się na zakup w pierwszym terminie, zawsze możesz zakupić wybrany rower drogą internetową. Jeżeli chcemy cieszyć się dużym wyborem modeli rowerów oraz szerokim asortymentem rowerowych akcesoriów warto jest kupić rower wiosną. Przed rozpoczęciem sezonu rowerowego, asortyment w tym segmencie jest bardzo bogaty.

Jeżeli posiadamy troszkę więcej czasu, warto jest poczekać na koniec sezonu. Wówczas w budżecie 2500 zł można dostać ciekawe rowery trekkingowe w posezonowej wyprzedaży. Takie posezonowe wyprzedaże są czasem naprawdę bardzo atrakcyjne i sięgają nawet 20-30%. Natomiast istnieje ryzyko, że po sezonie oferta już nie będzie pełna i nie znajdziemy upatrzonego modelu czy koloru roweru.

Rowery trekkingowe – najważniejsze komponenty

Oczywiście kluczowy jest wybór odpowiedniej ramy. Nawet najdroższy model roweru trekkingowego nie zapewni Ci odpowiedniego komfortu, jeśli rama będzie nieodpowiednio dobrana do twojego wzrostu. W budżecie do 2500 zł najczęściej spotkasz się z ramą wykonaną z aluminium. Ważna jest także geometria ramy. Możesz wybrać wersję męską z poziomą, lekko opadającą górną rurą lub wersję damską z wyraźnie obniżoną rurą. Damki są wybierane nie tylko przez kobiety. Są one dosyć wygodne, bo aby na nie wejść, nie musisz wykonywać szerokiego wykroku, po prostu swobodnie przekładasz nogę.

Warto także zastanowić się nad odpowiednią amortyzacją. Choć amortyzatory w rowerach trekkingowych do 2500 zł nie są aż tak zaawansowane, jak w rowerach wyczynowych, to jednak odgrywają one ważną rolę i znacząco wpływają na komfort jazdy zwłaszcza w terenach poza miastem.

Najczęściej w tym przedziale cenowym spotkasz się z kołami o średnicy 28 cali z oponami, które mają między 35 a 50 mm szerokości. Rowery trekkingowe posiadają szersze felgi i opony, niż rowery miejskie i szosowe. Oprócz kół ważne są także sprawne i pewne hamulce. Będą one decydowały o bezpieczeństwie jazdy. Jeśli chodzi o kierownicę to w rowerach trekkingowych, często będą mieć formę jaskółki. Jeśli jednak jesteś miłośnikiem dłuższych podróży, warto rozważyć wielopozycyjną kierownicą trekkingową, czyli tak zwany motylek.

Czy opłaca się kupić używany rower trekkingowy do 2500 zł?

Zastanawiasz się, jaki rower trekkingowy do 2500 zł kupić – nowy czy używany? Z racji tego, że rower trekkingowy ma być najczęściej sprzętem wielozadaniowym, który ma służyć niezawodnie zarówno do jazdy po mieście, jak i poza nim, powinien być zakupiony z pewnego źródła. Ma to szczególnie duże znaczenie, zwłaszcza wtedy, gdy wyruszamy w dalekie, kilkudniowe trasy. Kupując rower używany, nigdy nie masz pewności, czy sprzedający mówi prawdę na temat stanu technicznego roweru.

Oprócz tego rowery używane najczęściej nie posiadają gwarancji. Mogły być serwisowane wielokrotnie, mogą posiadać ukryte wady, których na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie rozpoznać. Mało tego, kupując używany rower nigdy nie masz gwarancji, że pochodzi on z legalnego źródła i nie został np. skradziony.

Dodaj komentarz