Gdańsk to urokliwe, nadmorskie miasto w północnej części Polski, które każdego roku w okresie letnim przyciąga wielu turystów. Tu nie sposób się nudzić, więc nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Jest świetnym miejscem między innymi dla miłośników dwóch kółek, gdyż atrakcyjnych tras rowerowych nie brakuje. Warto wypowiedzieć się na ich temat nieco szerzej.
Gdańsk rowerem – jaki rower najlepszy?
Zacznijmy od tego, jaki rower warto zabrać, wybierając się do Gdańska. Otóż zważywszy na dostępność ścieżek rowerowych, świetnym wyborem będzie zarówno rower miejski, górski, czy bardziej uniwersalny i chyba najlepszy z tych wszystkich typów, gravelowy.
Gdańsk to duże miasto, stale się rozwijające, także pod kątem turystycznym. Dla mieszkańców i turystów przygotowano punkty, w których można wypożyczyć rowery miejskie. Nie trzeba więc zabierać ze sobą swojego.
Decydując się na własny jednoślad, jeszcze przed wyjazdem warto ocenić jego stan techniczny. Rower musi być sprawny i bezpieczny. Bez sensu byłoby, gdyby będąc już na miejscu, niespodziewanie pojawiła się konieczność wymiany opony, łańcucha lub hamulców. Oczywiście w Gdańsku zajmie się tym niejeden serwis rowerowy, ale po co robić to w czasie urlopu. Tak więc ważne jest, aby przygotować sprzęt jeszcze przed wyjazdem z domu.
Pod hasłem trasy rowerowe Gdańsk można znaleźć podpowiedzi, gdzie wybrać się jednośladem, by móc zwiedzić miasto i w pełni oddać się przyjemności, jaką daje sama jazda. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze trasy.
Trasy rowerowe Gdańsk – jak wybrać najlepszą?
By wybrać konkretną trasę rowerową, trzeba przede wszystkim dowiedzieć się, jakie są. Czym się charakteryzują, jaka jest ich długość, jakie jest ukształtowanie terenu, co znajduje się wzdłuż trasy itd. Może ktoś nie ma odpowiedniego roweru albo nie czuje się na siłach, by pokonać wyjątkowo długi dystans. Dlatego, zanim przejdzie do wyboru tej jednej, musi dobrze poznać te szczegóły.
Trasa musi być dostosowana do możliwości i ewentualnych ograniczeń rowerzysty. Jeśli na wycieczkę wybiera się cała rodzina lub po prostu grupa osób, trzeba wybrać ją zgodnie z oczekiwaniami każdego z nich. Jazda rowerem musi być przyjemna. Jeżeli ktoś po raz pierwszy wybiera się do Gdańska, powinien wybrać trasę, która jednocześnie pozwoli mu jak najwięcej zwiedzić.
Szukając idealnej trasy na wycieczkę rowerową w Gdańsku, warto popytać znajomych, a jeszcze lepiej tamtejszych mieszkańców. Dobrze znają to miasto, więc na pewno podpowiedzą, gdzie i kiedy warto przejechać się rowerem. Ścieżek rowerowych jest tu mnóstwo, więc każdy znajdzie dla siebie idealną.
W tym celu dobrze jest również zajrzeć do internetu. Z uwagi na tak duże zainteresowanie trasami rowerowymi, postanowiliśmy wypowiedzieć się na ich temat nieco szerzej. Poniżej informacje, do których dotarliśmy samodzielnie i którymi z chęcią się podzielimy.
Najpopularniejsze trasy rowerowe Gdańsk
Lista tras rowerowych zlokalizowanych na terenie Gdańska jest całkiem długa. Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze, najciekawsze, czy po prostu chętnie wybierane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. O wszystkich można byłoby wypowiadać się w nieskończoność. Łącznie jest ich naprawdę sporo. Są to trasy odpowiednie dla początkujących rowerzystów i tych z dużo większym doświadczeniem. Dla dorosłych, młodzieży i dzieci również. Nie pozostaje więc nic innego, jak tylko przyjrzeć się choć niektórym z nich.
Trasa numer 1
Jedna z nich rozpoczyna się w środkowej części Gdańska i ciągnie się aż po Gdański Klif. Mówi się, że jest to jedna z najładniejszych ścieżek zlokalizowanych w tym mieście. Zdaniem wielu osób jest to wręcz obowiązkowa trasa dla turystów i tym samym miłośników dwóch kółek. Choć trasa jest długa, warto od czasu do czasu się zatrzymać. Świetnym do tego miejscem jest molo w Brzeźnie, Park Reagana albo sopockie molo. Niewątpliwie warto zwolnić w pobliżu ulicy Bohaterów Monte Cassino i molo w Orłowie. Na uwagę w szczególności zasługuje Klif Orłowski. To idealne miejsce, by choć na chwilę zejść z roweru i wybrać się na spacer. Trzeba koniecznie podkreślić, że na trasie znajdują się liczne restauracje i kawiarnie.
Trasa mierzy około 10 km. W tym miejscu znajduje się typowa ścieżka rowerowa. Dlatego jazda na tej trasie jest całkiem komfortowa. Zapalony rowerzysta bez zatrzymywania pokona ją w około pół godziny. Warto jednak od czasu do czasu się zatrzymać, tym bardziej jeśli w tym mieście jest się sporadycznie lub pierwszy raz.
Trasa numer 2
Inna, ale równie ciekawa trasa dla rowerzystów rozpoczyna się w Śródmieściu i przebiega wzdłuż głównych arterii Gdańska. Rowerzyści wybierający tę ścieżkę będą przejeżdżać przez Aleję Zwycięstwa i Grunwaldzką, a trasę skończą na Parku Oliwskim. Będąc już tam, warto skorzystać z okazji i wejść na wieżę widokową na Wzgórzu Pachołek.
Z wieży widokowej można dostrzec lasy rozciągające się od strony zachodniej, a także zoo, które znajduje się w pobliżu. Posługując się hasłem ścieżki rowerowe Gdańsk, ta właśnie trasa jest wymieniana na jednej z pierwszych pozycji. Zdecydowanie zasługuje na zainteresowanie.
Trasa ta ma około 11,5 km. Jest jak najbardziej komfortowa i odbywa się po ścieżce rowerowej. Przeciętny rowerzysta pokona ją w około 50 minut. Jeśli oczywiście będzie jechał bez przerwy. Wiadomo jednak, że jadąc tak urokliwą trasą nie sposób choć na chwilę się trzymać. Dlatego trzeba poświęcić na ten cel znacznie więcej czasu.
Trasa numer 3
Będąc po raz pierwszy w Gdańsku, trzeba obowiązkowo wybrać się na Stare Miasto. Rowerem też można. Warto zacząć od zabytkowej Złotej Bramy. Jada rowerem po ulicy Długiej to czysta przyjemność. Wjeżdżając na Długi Targ, nie można przejechać obojętnie obok Fontanny Neptuna. Jest przepiękna i jedyna w swoim rodzaju. Trasa ta prowadzi do Motławy i licznych atrakcji. W tym miejscu warto zsiąść z roweru i wybrać się chociażby do Kościoła Mariackiego.
Trzeba koniecznie pamiętać, że na Starówce znajdują się liczne muzea. Na uwagę w szczególności zasługuje Muzeum II Wojny Światowej.
Ta część miasta jest na tyle piękna i wyjątkowa, iż tak naprawdę jazda rowerem bez konkretnego planowania trasy sprawia mnóstwo frajdy i przyjemności. Warto więc wybrać się tu na dwóch kółkach, łącząc w ten sposób przyjemne z pożytecznym.
Trasa numer 4
Wspomniane powyżej propozycje to dobrze znane trasy. Czwarta propozycja nie jest już tak popularna. Mimo to zasługuje na uwagę. Nie jest tak przeludniona jak inne części tego miasta, więc można skryć się tu przed miejskim zgiełkiem. Jest to XIX-wieczny Park Oruński. Jest zlokalizowany w południowej części miasta.
Ujmuje serce bujną przyrodą i wspomnianym spokojem. Ujrzeć tu można asfaltowe drogi nieuczęszczające przez pojazdy, a także stawy, ławki i nowoczesne place zabaw. Tym bardziej warto wybrać się tu z całą rodziną. Ze Śródmieścia można tu dotrzeć drogą technologiczną, przebiegającą wzdłuż Traktu. Jest to najlepsza opcja z wszystkich możliwych.
Dlaczego warto zwiedzić Gdańsk rowerem?
Istnieje wiele powodów, dla których warto zwiedzić Gdańsk rowerem. To przede wszystkim duże miasto, w głównej mierze zatłoczone. Na szczęście można jednak też znaleźć w nim miejsca, w których panuje cisza i spokój. I właśnie rowerem najłatwiej jest do nich dotrzeć.
Gdańsk jest miastem wyjątkowo przyjaznym dla rowerzystów. Możliwa jest nie tylko jazda po ścieżkach rowerowych, ale i chodnikach. W wielu miejscach są specjalne podpórki dla rowerzystów poruszających się wzdłuż chodnika. Dodatkowo są ulice jednokierunkowe z zakazem wjazdu, ale nie obowiązują rowerzystów, więc można śmiało poruszać się w tych miejscach.
Wszystkie udogodnienia, jakie znajdują się w Gdańsku, zostały stworzone z myślą nie tylko o turystach, ale również mieszkańcach. Ze względu na to, że miasto jest duże i zatłoczone, szczególnie w godzinach szczytu, wielu mieszkańców wybiera ten środek transportu do pracy czy szkoły. Stąd pomysł na taką ilość ścieżek rowerowych. Zapewne niebawem pojawią się kolejne, gdyż chętnych dojazdy rowerem naprawdę nie brakuje, a i turystów z roku na rok jest coraz więcej.
Ponadto warto dodać, że w mieście tym nie brakuje serwisów rowerowych. To na wypadek, gdyby kogoś spotkało przykre zdarzenie, jakim jest awaria jednośladu. Adresy tych punktów warto zapamiętać, bo nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się potrzeba wymiany części eksploatacyjnych, czy wykonania innych czynności przy rowerze, jak chociażby zwyczajny przegląd techniczny.
Jak widać powyżej, Gdańsk jest dużym miastem i zarazem przyjaznym rowerzystom. Dlatego wybierając się na północ Polski, warto choć jeden dzień poświęcić na zwiedzenie go. Oczywiście całego Gdańska nie da się zwiedzić w tak krótkim czasie, ale zasiadając za kierownicą roweru, można zobaczyć naprawdę całkiem sporo. W związku z tym warto zabrać ze sobą ten jednoślad. Dla wielu osób, jazda nim to czysta przyjemność, więc bez sensu z niej rezygnować, gdy na zewnątrz jest ładna pogoda.
W Gdańsku nie brakuje ścieżek rowerowych i ciekawie zaplanowanych tras. Sama jazda po nich sprawia ogromną frajdę, a dodatkowo możliwość zwiedzania okolicy, daje jeszcze większą przyjemność. Wybierając się do Gdańska lub w okolice w celach turystycznych, trzeba obowiązkowo zabrać ze sobą rower.
Planując jazdę rowerem po Gdańsku, warto wcześniej zorientować się, jak wyglądają trasy, aby zabrać ze sobą odpowiedni rower. Najczęściej jednak są to typowe ścieżki rowerowe, asfaltowe, brukowe lub po prostu utwardzone. Większość tych tras to trasy określane jako komfortowe.
Jeżdżąc po Gdańsku warto choć na chwilę wybrać się na plażę. Tam też można spokojnie dojechać rowerem. To świetny punkt na odpoczynek. W okresie lata najlepszy czas na przejażdżki rowerowe to wczesny ranek lub późne popołudnie. Jednak zapaleni rowerzyści nie rezygnują z jazdy jednośladem nawet w upalne południe. Najważniejsze, to dobrze się do tej jazdy przygotować. Trzeba więc przejrzeć stan roweru, zaopatrzyć się w odpowiednią odzież i przede wszystkim wodę do picia. Co prawda sklepów nie brakuje i zawsze można ją gdzieś kupić, ale lepiej mieć ją zawsze pod ręką.