Najlepsze trasy rowerowe w Gnieźnie

Gniezno kojarzy się przede wszystkim z lekcjami historii. Jest to przecież pierwsza stolica Polski, o której znaczeniu historycznym uczą się już przedszkolaki. Legendę o Lechu, Czechu i Rusie powtarza się również przez kolejne lata szkoły podstawowej.

Dziś jednak Gniezno to nie tylko historia. Miasto posiada atrakcyjne trasy rowerowe, które przyciągają turystów i sportowców. Rekreację na świeżym powietrzu, w pobliżu jezior i lasów można łączyć ze zwiedzaniem najwspanialszych zabytków miasta – Starego Rynku, Muzeum Początków Państwa Polskiego, kościoła św. Trójcy, czy kościoła Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego. Trasy rowerowe obiegają jednak cały powiat gnieźnieński, przez co krótka wycieczka do Gniezna może przeobrazić się w prawdziwy, atrakcyjny i aktywny wakacyjny wyjazd.

Trasy rowerowe – Gniezno

Oferta dla turystów oraz miłośników dwóch kółek, jaką udało się stworzyć władzom miasta jest bardzo szeroka. Ścieżki rowerowe przecinają centrum miasta oraz prowadzą po całym terytorium powiatu. Długość tras oraz poziom trudności jest zróżnicowany. Można znaleźć atrakcyjne widokowo i dość łatwe trasy w sam raz dla rodzin z małymi dziećmi i osób starszych, a także tych, które rowerem jeżdżą jedynie “od święta”. Natomiast bardziej wprawieni rowerzyście mogą przejechać cały powiat gnieźnieński, a nawet dojechać do Poznania.

Na uwagę zasługuje system pięciu tras o łącznej długości blisko 286 kilometrów. Trasy te różnią się od siebie długością, poziomem trudności oraz atrakcjami, jakie oferują. Dlatego przed rozpoczęciem wycieczki, warto poznać każdą ze ścieżek.

Gnieźnieńskie szlaki rowerowe zostały podzielone na kolory.

  • Szlak czerwony jest uważany za najciekawszy z uwagi na atrakcje historyczne, które oferuje. Trasa rozpoczyna się na gnieźnieńskim rynku, czyli na Starym Mieście, które mieści się na Wzgórzu Panieńskim. Jest to część miasta wyłączona z ruchu samochodowego, dlatego rowerzyści czują się tu swobodnie. Uwagę przykuwa oddana do użytku w 2014 roku fontanna. Wyruszając z centrum miasta, należy kierować się ku północno-zachodniej części powiatu. Trasa rozciąga się na długości 47,6 km i prowadzi przez Lednicki Park Krajobrazowy, wzdłuż Jeziora Lednickiego oraz przez miejscowość Dziekanowice. Są to miejsca prawdopodobnie związane z Mieszkiem I. Historycy przypuszczają, że właśnie nad Jeziorem Lednickim Mieszko I przyjął chrzest. Na trasie znajduje się również największy skansen etnograficzny w województwie oraz pola lednickie, gdzie każdego roku odbywają się spotkania młodych. Dalej można podziwiać zabytki architektury drewnianej. Na odwiedziny zasługują takie miejscowości jak Waliszew, Dębnica, czy Rybitwy.
  • Szlak żółty o długości łącznej 49 km rozpoczyna się na starym rynku w Gnieźnie i rozciąga się wzdłuż południowej części powiatu. Trasa jest dość spokojna i niezbyt wymagająca fizycznie. Prowadzi po spokojnych wiejskich drogach z pięknymi widokami, przez Lasy Czerniejewskie i pola uprawne. Podczas wycieczki podziwiać można uroki natury, by w końcu dotrzeć do kompleksu pałacowego w Czerniejewie. Jest to miejsce, w którym można odpocząć, napić się zimnego napoju lub kawy i zjeść obiad. Na trasie znajduje się również zabytkowy dwór w Kosmowie wybudowany w latach 1870-1890 w modnym wówczas stylu włoskiej willi. Kolejna atrakcja na szlaku to obelisk ku pamięci Hrabiego Skórzewskiego.
  • Szlak niebieski jest znacznie dłuższy niż dwa wyżej opisane. Jego łączna długość to aż 65 km. Jest to jednak trasa bardzo atrakcyjna, dlatego też często wybierana przez turystów. Szlak zlokalizowany jest we wschodniej części powiatu, czyli dokładnie tam, gdzie znajdują się liczne jeziora. Są to miejsca idealne na odpoczynek, piknik na trawie, a nawet kąpiel. Na trasie znajduje się wiele miejsc postojowych. Przed słońcem można schronić się w cieniu drzew lub skorzystać z oferty gastronomicznej i rozrywkowej w prywatnych punktach usytuowanych w najbardziej atrakcyjnych miejscach na szlaku.
  • Szlak zielony podobnie jak pozostałe trasy rozpoczyna się na rynku miasta, a następnie kieruje się do północnej części powiatu. Pokonując 45 km szlaku, można podziwiać liczne jeziora oraz królewskie lasy, które jesienią oferują mnogość grzybów. Wytyczone drogi są spokojne. Pozwalają na relaks i odpoczynek bez pośpiechu. Natężenie ruchu jest znikome, dlatego trasa jest chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi. W dalszej części szlaku podziwiać można zabytkowy dwór rodziny Wendorffów znajdujący się w podgnieźnieńskiej Zdziechowie oraz pałac w Mielnie zbudowany w 1904 roku na polecenie Wilhelma von Wendorffowa, który nabył Mielno i okoliczne ziemie przed 1896 rokiem.
  • Szlak szary o długości 59 km rozciąga się przez północno-wschodnią część powiatu gnieźnieńskiego (prowadzi przez Jankowo Dolne do Trzemeszna, Duszna, Kruchowa, Gołąbek). Podczas przejażdżki podziwiać można okazałą bazylikę oraz kolegium trzemeszeńskiego z XVII wieku. Na uwagę zasługuje uwielbiana przez najmłodszych wieża widokowa w Dusznie oraz zespół dworski w Kruchowie zaliczony do najbardziej cennych zabytków na terenie regionu.

Dodaj komentarz