Elbląg to bardzo ciekawe miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to bez wątpienia miejscowość bardzo osobliwa i to pod każdym względem. Piękne, gotyckie zabytki, poniemieckie budynki, sztuka awangardowa, muzea i nie tylko. Czy to dobre miejsce do rowerowych podróży?
Tras rowerowych w Elblągu nie brakuje, szczególnie w północnej części miasta. Chociaż w kilku miejscach ścieżki są przerwane, przemieszczanie się nawet po centrum, nie stanowi większego problemu ze względu na brukowane i asfaltowe drogi. To bardzo dobre miejsce, przyjazne rowerzystom. Elbląg przemierzany na rowerze zachwyca i umożliwia lepszą eksplorację otoczenia. Jakie trasy rowerowe Elbląga warto wziąć pod uwagę?
Po Elblągu na rowerze – czy warto?
Elbląg ma bardzo dużo do zaoferowania i bez wątpienia warto zdecydować się na zwiedzanie miasta za jednośladzie. To doskonały sposób na to, aby zobaczyć miasto z nieco innej perspektywy, co więcej dzięki temu w pewien sposób przyczyniamy się do ochrony środowiska, co jest dodatkową zaletą. Jazda na rowerze to aktywność fizyczna, która daje wiele korzyści. Zamiast siedzieć na kanapie przed telewizorem, warto wsiąść na rower i zwiedzić ciekawe miejsca w Elblągu, ale również w jego okolicach.
W sieci bez problemu znajdziemy informacje na temat ścieżek i tras rowerowych, które są polecane przez miłośników jednośladów. Gdy dopiero zaczynamy przygodę z jazdą rekreacyjną rowerem, warto wybrać łatwe i krótkie trasy, później w ramach budowania kondycji można wybierać się w nieco dalsze podróże.
Bardzo ciekawa pod względem obcowania z naturą jest trasa krajobrazowa biegnąca wzdłuż rzeki Kumiela. Punktem startowym są okolice Placu Grunwaldzkiego, kierujemy się na mosty w kierunku zabytkowej cerkwi grekokatolickiej w parku Traugutta. W tym miejscu warto na chwilę się zatrzymać. Następnie pojawi się przed nami piękny amfiteatr, który ma swoje lata, jednak jest za to bardzo klimatyczny.
Decydując się na zwiedzanie Elbląga, nie można pominąć wodospadów parku Dolinka, gdzie znajduje się dużo terenów zielonych, idealnych do spędzenia niedzielnego popołudnia. Kolejnym ciekawym miejscem na mapie miasta jest podmiejski las Bażantarnia, który zaskakuje ukształtowaniem terenu. Dookoła jest bardzo dużo tras rowerowych, dlatego jest w czym wybierać.
Jeszcze więcej natury oferuje czerwony szlak wiodący do diabelskiego kamienia. Legenda głosi, że głaz był niesiony przez diabła, który chciał pomóc w budowie karczmy, jednak zorientował się, że go oszukano, bo tak naprawdę wspierał budowę kościoła. To właśnie wtedy rzucił kamień do strumienia, który leży tam do dzisiaj. Kierując się z powrotem do miasta szlakiem żółtym, będziemy mogli podziwiać najwyższe szczyty w okolicy. Szlak żółty łączy się ze szlakiem niebieskim i umożliwia komfortowy zjazd w dół. Oczywiście taka wyprawa wymaga dobrej kondycji, gdyż trasa nie jest prosta, trzeba brać to pod uwagę.
Będąc w Elblągu, warto zobaczyć także charakterystyczne, cieszące się dużą popularnością pochylnie, których głównym zadaniem jest transport statków po lądzie. Na Kanale Elbląskim można podziwiać pięć pochylni. Ciekawym punktem, o który warto zahaczyć, jest również Jezioro Drużno.
Nie można nie wspomnieć też o Zalewie Wiślanym, który cieszy się dużą popularnością zarówno wśród turystów, jak i tubylców.
Wycieczki rowerowe Elbląg to możliwość obcowania z naturą, zobaczenia ciekawych zabytków, poznania miasta, ciekawych zakątków, które można byłoby przeoczyć, poruszając się po mieście samochodem albo taksówką. Wiadomo, że warto zobaczyć standardowe atrakcje turystyczne, jednak można też pójść o krok dalej i wybrać się w okolice. Tak czy inaczej, miasto jest ciekawe, piękne, cieszy oko, dlatego jest godne polecenia na wycieczki rowerowe.
Co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Elblągu?
Po pierwsze, zwiedzanie Elbląga najlepiej zacząć od zapoznania się z historią miasta, bez tego nie ma to najmniejszego sensu. Bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie miasta jest Muzeum Archeologiczno-Historyczne, gdzie można przekonać się, jak Elbląg wyglądał przed 1945 rokiem, gdy jeszcze nie został doszczętnie zniszczony, jak wyglądało życie codzienne oraz co wspólnego ma Elbląg z Wikingami. Zachwyca również część archeologiczna, gdzie można podziwiać ciekawie zaaranżowane wystawy zastaw stołowych, mebli, przedmiotów codziennego użytku. Nawet dla osoby, która na co dzień w ogóle nie interesuje się takimi rzeczami, muzeum powinno być ciekawe.
Kolejny ciekawy punkt to Brama Targowa będąca pewnego rodzaju wizytówką miasta i trudno się temu dziwić, gdyż jest to bardzo ciekawa budowla. Dla żądnych wrażeń estetycznych dobrą propozycją będzie Galeria EL. Jest to galeria sztuki, która powstała w miejscu gotyckiego kościoła.
Na uwagę zasługuje również piękny kościół katedralny św. Mikołaja zbudowany między XIII a XV wiekiem. Można w nich zobaczyć wiele elementów pochodzących ze średniowiecza, mimo że ucierpiał w pożarze, udało mu się przywrócić dawną świetność. To jedna z najbardziej wyróżniających się, charakterystycznych budowli w mieście.
Oczywiście zabytków oraz ciekawych miejsc w Elblągu jest o wiele więcej, jednak zostały tu wymienione te, które cieszą się największym zainteresowaniem oraz są charakterystyczne dla miasta.
Jak się przygotować do podróży rowerem?
Niezależnie od tego, na jaką trasę rowerową się zdecydujemy, do takiej wyprawy trzeba oczywiście bardzo dobrze się przygotować. O ile krótkie wycieczki nie stanowią większego problemu, to podróżując po Elblągu po raz pierwszy i wybierając się w dłuższą trasę, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii.
Do każdej podróży rowerem należy dobrze się przygotować. Podstawa to oczywiście rower dopasowany do nawierzchni, po jakiej mamy zamiar się poruszać podczas naszej wycieczki. Gdy planujemy zwiedzać wyłącznie miasto, a więc będziemy poruszać się wyłącznie po asfalcie, wówczas w zupełności wystarczy prosty jednoślad miejski. W momencie, gdy wybieramy się w dłuższą trasę i przewidujemy poruszanie się również po ścieżkach nieutwardzanych, lepszym rozwiązaniem będzie rower górski, trekkingowy albo crossowy. Ten ostatni sprawdzi się idealnie zarówno na drogi utwardzone, jak i gruntowe.
Po wyborze odpowiedniego roweru przychodzi czas na zbudowanie formy. Jeżeli po raz pierwszy wybieramy się na dłuższą wyprawę rowerową, warto popracować nad swoją kondycją, aby na pewno poradzić sobie z wyzwaniem, jakie stanowi przejechanie kilkudziesięciu kilometrów.
Ważną kwestią będzie także spakowanie odpowiednich rzeczy, których w żadnych przypadku nie powinno zabraknąć. Po pierwsze, podstawowe narzędzia rowerowe, dzięki którym w razie awarii bez problemu naprawimy usterkę. Po drugie, odzież rowerowa, która będzie nas chronić zarówno przed przegrzaniem, jak i wyziębieniem. Po trzecie, zapas wody oraz jedzenia.
Nie zapominajmy również o swoim bezpieczeństwie, światła rowerowe oraz odblaski to konieczność.