Wrocław ma niepowtarzalny klimat. To bardzo duże miasto, w którym nie sposób się nudzić, ale czy jest przyjazne dla rowerzystów? Wycieczki rowerowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Jest to aktywna forma wypoczynku, dzięki której można zażyć ruchu, spędzić miło czas z rodziną lub przyjaciółmi, co więcej zadbać o środowisko naturalne oraz swoją kondycję. Jazda na rowerze wpływa bardzo pozytywnie zarówno na nasze ciało, jak i umysł. Aktywny wypoczynek w czasach, gdzie większość z nas siedzi 8 godzin za biurkiem, to podstawa. Rower daje naprawdę wiele możliwości, nawet w mieście.
Rowerem po Wrocławiu
Poruszanie się po mieście rowerem ma bardzo dużo zalet. Gdy rozpoczyna się sezon rowerowy, warto wsiąść na jednoślad, szczególnie że w centrum miasta trudno poruszać się samochodem, gorzej jest chyba tylko w Krakowie. Wąskie uliczki sprawiają, że rower sprawdzi się idealnie. Czy miasto jest dostosowane dla rowerzystów? Oczywiście, że tak! Wrocław posiada sporo ścieżek rowerowych, a także tras, którymi warto się przejechać, aby móc zwiedzić miasto i chłonąć jego atmosferę. We Wrocławiu znajdziemy wiele ciekawych zabytków, pięknych zakamarków, można tutaj również bardzo dobrze zjeść, napić się pysznej kawy. Chociaż niektóre odcinki potrafią być oczywiście niebezpieczne, ogólnie jest to miasto przychylne rowerowym eskapadom. Znajdziemy tu wiele serwisów i sklepów rowerowych, gdzie można naprawić czy wymienić części w swoim jednośladzie. Ciekawą sprawą jest Rowerowania CRK, inicjatywa społeczna, w ramach której w każdy poniedziałek można przyjść i naprawić swój rower, naoliwić go, czy zamontować nowe części. Na miejscu udostępniane są narzędzia, również elektryczne, można też liczyć na fachową poradę. To nie jest serwis!
Wrocław rowerem ma całkowicie inne oblicze, dlatego każdy, kto jeszcze nie miał okazji eksplorować miejskiego klimatu na jednośladzie, to naprawdę warto spróbować. Można wyznaczyć sobie trasy rowerowe samodzielnie, wystarczy Google Maps i pomysł na to, co chcemy zobaczyć. W sieci jest też mnóstwo informacji i porad, dlatego nawet jeśli nie znamy miasta, na pewno będziemy w stanie się w nim odnaleźć.
Najpopularniejsze trasy rowerowe we Wrocławiu
Wybierając trasy rowerowe, warto robić pętle, aby móc zobaczyć, jak najwięcej. Początkujący rowerzyści powinni nabrać doświadczenia, rozpoczynając przygodę rowerową od krótkich tras. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie ścieżka wzdłuż Odry, kierujemy się w stronę Wyspy Opatowickiej i dalej jedziemy wzdłuż Zoo. Droga bardzo komfortowa, poziom trudności 1/10, w czasie wyprawy można podziwiać naturę, wstąpić na smaczny obiad czy jakąś przekąskę. Zobaczenie miasta z perspektywy roweru, naprawdę jest ciekawym doświadczeniem.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale na terenie samego Wrocławia jest ponad 1100 km tras rowerowych, więc jest w czym wybierać. Może trasa dookoła Wrocławia? Droga liczy około 38 km, jest bardzo przyjemna i pozwala na poznanie miasta od podszewki. Po drodze można oczywiście odpocząć, najlepiej wybrać na to park – Skowroni, Południowy albo Biskupiński.
Kolejną ciekawą propozycją jest wyprawa do Lasu Pilczyckiego. Trasa nie jest długa, bo wynosi 18 km, ścieżka jednak biegnie przez las, więc warto odpowiednio się przygotować do takiej wyprawy. Przede wszystkim potrzebny jest nam rower dostosowany do nieutwardzanych nawierzchni. To doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy oderwać się trochę od miasta i podziwiać naturę.
Następną propozycją jest trasa Leśnica – Psie Pole, czyli dosłownie przejechanie Wrocławia wzdłuż, z jednego na drugi kraniec. Po drodze można zatrzymać się na małe zwiedzanie, z ciekawszych atrakcji, warto wymienić, chociażby Cmentarz Żydowski, miejsce bardzo klimatyczne i tajemnicze. Cała podróż zajmie nam około 2-4 godzin w zależności od tempa jazdy oraz długości przerw na odpoczynek. W tym wypadku będziemy musieli przejechać około 46 km. Jak widać, nawet pozostając w mieście, można zrobić nieco dłuższą trasę.
Przejażdżka wokół Wielkiej Wyspy również może okazać się dobrym wyborem. Trasa liczy 13 km, więc jest krótka i przyjemna, można się nią także spokojnie przespacerować. Wybieramy dowolny punkt startowy, jeżeli chodzi o wypoczynek, to zdecydowanie warto go zrobić w Parku Biskupińskim.
Trasy rowerowe Wrocław są naprawdę bardzo przyjemne, większość z nich biegnie przez parki, wały przeciwpowodziowe, a także strefy ruchu uspokojonego i specjalne pasy ruchu. Chociaż system dróg nie jest oczywiście jeszcze kompletny, to warto wybrać się w podróż rowerem po mieście, gdyż jest ono do takich aktywności bardzo dobrze dostosowane.
A może poza miastem?
Wrocław na rowerze? W ten sposób można poznać miasto na nowo, aczkolwiek jest też sporo tras wiodących w okolice Wrocławia, które również warto wziąć pod uwagę, szczególnie gdy zależy nam na oderwaniu się od zgiełku miasta i pobyciu trochę bliżej natury. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego bez wątpienia znajdziemy trasę, która będzie dla nas ciekawa, ale jednocześnie dostosowana do naszej kondycji. W końcu nie każdy początkujący rowerzysta będzie w stanie przejechać 50 km za pierwszym razem. Miłośnikom historii, z pewnością do gustu przypadnie trasa z Wrocławia do Galowic. Dzięki temu można zwiedzić wsie położone pod Wrocławiem, po drodze warto zahaczyć między innym o Muzeum Powozów zaaranżowane w starym spichlerzu, dostępne są tam bardzo interesujące wystawy czasowe, także dotyczące malarstwa oraz szeroko rozumianej sztuki. Trasa ma 26 km, więc jest optymalna dla krótkodystansowców.
Rowerowym wyzwaniem może okazać się trasa Wrocław-Chrząstawa-Dobra, gdyż liczy aż 90 km. Prowadzi przez piękne tereny zielone oraz miejscowość Dobrzykowice, gdzie można podziwiać dom, w którym nakręcono „Samych swoich”. Jadąc dalej przez Borową, będziemy mogli zobaczyć piękny pałac należący do rodziny vos Schwerin, natomiast we Wsi Dobra można podziwiać dwór obronny Carlsburg z XVII wieku.
Kolejną propozycją jest 30-km trasa Wrocław- Wilkszyn – Pisarzowice – Brzezinka Sieradzka. Podróż należy rozpocząć pod Stadionem Wrocław. Następnie jedziemy ul. Królewiecką, Brodzką i dojeżdżamy do Praczy Odrzańskich. Przy ogródkach działkowych musimy skręcić w drogę nr 326, którą dojedziemy do Brzezinki Średzkiej, a stamtąd kierujemy się do Mokrej. Do Wrocławia wjeżdżamy ul. Dolnobrzeską. Trasa nie jest trudna, umożliwia spokojną komfortową jazdę i podziwianie krajobrazów, bez wątpienia warto ją wybrać, gdy dopiero zaczynamy przygodę z wycieczkami rowerowymi.
Gdy zależy nam na nieco dłuższej podróży, dobrą propozycją będzie trasa Wrocław- Rędzin – Paniowice – Uraz – Brzeg Dolny – Brzezinka Sieradzka. Podróż liczy ponad 74 km, ale warto, gdyż po drodze można podziwiać piękne widoki. Trasę należy rozpocząć na Kępie Mieszczańskiej. Dalej jedziemy przez Nadodrze, most Osobowicki, którym przejeżdżamy na północną stronę Odry. Wyjeżdżamy z miasta ul. Osobowicką przez Las Osobowicki i Rędziński. W Paniowicach możemy zrobić sobie małą przerwę, w okolicy jest kąpielisko Kopalnia. Trasa dalej prowadzi drogą nr 341, przez Uraz i Stary Dwór dojeżdżamy do Brzegu Dolnego, dalej do Głoski. Skręcamy w Brzezinkę Sieradzką i przez Pisarzowice oraz Miłoszyn dojeżdżamy do Praczy Odrzańskich. Do Wrocławia wrócimy ul. Popowicką. Taka wyprawa jest bardziej wymagająca.
Jak rozpocząć przygodę z trasami rowerowymi?
Rekreacyjna jazda na rowerze to jedno, jeżeli jednak mamy w planach robić nieco dłuższe trasy, warto w odpowiedni sposób się do tego przygotować. Wrocław rowerem można przejechać wzdłuż i wszerz, jeżeli jednak czujemy niedosyt, warto zapuścić się na mniej uczęszczane szlaki, które wiodą przez mniejsze miejscowości, czy lasy. Pokonywanie rowerem dłuższych dystansów to bardzo ciekawa przygoda, dzięki której można poprawić swoje zdrowie, samopoczucie, co więcej zwiedzić nowe miejsca z całkowicie nowej perspektywy. Oczywiście bez przygotowania się to nie uda.
W pierwszej kolejności warto pomyśleć o odpowiednim jednośladzie. Inne są rowery przeznaczone do jazdy po mieście, po utwardzanych, asfaltowych drogach, inne będą przystosowane do jazdy po szlakach leśnych. Gdy zależy nam na uniwersalnej maszynie, najlepiej zdecydować się na rowery turystyczne crossowe lub trekingowe. Podczas takich zakupów nie ma sensu przesadnie oszczędzać. Zdecydujmy się na rower, który jest zaopatrzony w dobrej jakości komponenty, co więcej będzie łatwy w serwisowaniu i ewentualnej naprawie. Decydując się na jeżdżenie dłuższymi trasami, musimy mieć z tyłu głowy, że w pewnym momencie rower może ulec awarii, warto wybrać więc taki, który będziemy umieli szybko naprawić.
Kolejna rzecz to nasza kondycja. Nie porywamy się na trasę, która liczy 70 km, jeżeli nie jeździmy rowerem regularnie. Zacznijmy od krótszych tras, dzięki temu przetestujemy nowy rower, co więcej poznamy swoje możliwości, dzięki temu ustalenie trasy oraz punktów na odpoczynek będzie zdecydowanie dużo łatwiejsze.
Jazda rowerem może dawać naprawdę bardzo dużo przyjemności, dlatego bez wątpienia warto zdecydować się na taką formę aktywności fizycznej. Niezbędny będzie dobrej jakości rower, a także strój rowerowy, podstawowe wyposażenie typu narzędzia do naprawy roweru, zapas wody, jedzenie oraz apteczka. Bardzo ważnym elementem jest strój, warto wybrać taki dedykowany rowerzystom, taka odzież będzie przewiewna, jednocześnie nie doprowadzi do przegrzania, ani wychłodzenia ciała. Przyda się również nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne, szczególnie gdy w podróż wybieramy się latem.
W samym Wrocławiu jest bardzo dużo ścieżek rowerowych, więc można zacząć od podróżowania po mieście, z biegiem czasu warto wydłużać podróże i zdecydować się również na nieco dłuższe dystanse. Pamiętajmy, aby zawsze mierzyć siły na zamiary oraz dobrze przygotować sprzęt i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zachowajmy ostrożność, szczególnie w przypadku tras, gdzie samochody poruszają się z większą prędkością. Odpowiednie oświetlenie roweru, lusterka, odblaski na ubraniach, to na pewno sprawi, że będziemy lepiej widoczni na drodze.