Ustawienie siodełka w rowerze – praktyczny poradnik

Jazda na rowerze powinna być przede wszystkim wygodna tak, aby dostarczała nam jak najwięcej przyjemności. Komfort jazdy ma znaczenie szczególne zwłaszcza dla osób pokonujących na rowerze bardzo długie trasy. Wiele amatorów jazdy na rowerze nie zdaje sobie sprawy z tego, że niewłaściwe wyregulowane siodełko może mieć wpływ nie tylko na wygodną jazdę, ale także na nasze zdrowie. Prawidłowe ustawienie siodełka pomaga, bowiem zachować prawidłową postawę ciała, zapobiega bólom ramion i pleców. Zastanawiasz się jak prawidłowo wyregulować siodełko, aby cieszyć się komfortową jazdą? Sprawdź nasz poradnik.

Ustawianie siodełka – najważniejsze informacje

Ustawienie siodełka to jedna z najważniejszych rzeczy, którą należy wyregulować przed rozpoczęciem jazdy. Prawidłowa regulacja siedziska będzie miała ogromny wpływ na wygodną jazdę, zwłaszcza podczas długich tras. Siodełko, które zostanie niewłaściwie ustawione zaburzy właściwą postawę ciała, a także zmniejszy komfort jazdy. Zbyt nisko osadzone siodełko sprawi, że pozycja ciała będzie przykurczona, a kolana zbliżą się zbyt do kierownicy. Może przełożyć się to na ból pleców czy ramion. Z kolei zbyt wysoko ustawione siodełko spowoduje nadmierne napięcie mięśni. Oprócz tego wpłynie także na nasze bezpieczeństwo, ponieważ z takiej pozycji sprawne manewrowanie roweru może zostać ograniczone. Również zatrzymywanie się np. na światłach mogę być mniej komfortowe.

Jak zatem prawidłowo ustawić siodełko w rowerze? Przede wszystkim warto jest przystąpić do regulacji w obuwiu, w których zamierzamy najczęściej jeździć rowerem. Wówczas zyskamy pewność, że wysokość zostanie optymalnie dopasowana do naszych potrzeb. Jeśli jeździmy najczęściej w butach na płaskiej podeszwie, nie powinniśmy regulować siodełka w wyższym obuwiu. Warto także zwrócić uwagę na to, czy zamierzamy jeździć rowerem np. w specjalnej bieliźnie z wkładką. Ona również może mieć wpływ na optymalne dopasowanie wysokości.

Poprawne ustawianie siodełka na wysokość

Istnieje, co najmniej kilka metod, które pozwalają na prawidłowe ustawienie siodełka na wysokość. Dobranie optymalnej wysokości to absolutny priorytet, od którego warto rozpocząć ustawienia. Najbardziej popularny sposób to oczywiście postawienie stopy na pedale, który znajduje się w najniższym położeniu. Przy takim położeniu stóp w pozycji siedzącej powinniśmy mieć wyprostowaną nogę z lekko zgiętym kolanem. Dobrze, jeśli znajdzie się obok nas osoba, która jest w stanie w tym czasie przytrzymać rower. Istotne jest, aby kolano rowerzysty nie było do końca wyprostowane, nawet, gdy noga na pedale znajduje się w pozycji najniższej. Warto także wykonać jazdę próbną, tak by sprawdzić czy ciało zachowuje odpowiedni balans.

Równie popularna jest także metoda, podczas której na pedale, który znajduje się w najniższym położeniu, opieramy piętę. W tym wypadku jednak sprawdzamy czy noga w kolanie jest zupełnie wyprostowana. Odpowiednią wysokość siodełka możemy wyregulować także za pomocą dokładnych pomiarów, służą do tego chociażby metoda 109 proc. czy metoda LeMonda. Dzięki tym metodom możemy wyliczyć pożądaną odległość między siodełkiem a środkiem osi pedału.

Prawidłowe ustawianie siodełka w poziomie

Prawidłowe ustawienie siodełka na wysokość to nie wszystko. Ważne jest także poprawne ustawienie siodełka w poziomie. Jest ono także bardzo istotne, ponieważ niewłaściwe ustawienie poziome może przyczyniać się do powstawania bólu w kolanach oraz sprawiać, że jazda jednośladem będzie po prostu mało komfortowa.

Ustawienie siodełka w poziomie jest dosyć proste. Wystarczy usiąść na siodełku oraz ustawić korbę pedałów poziomo do podłoża. Potem do końca rzepki kolana znajdującego się z przodu przykładamy nitkę z ciężarkiem. Jeśli dotknie ona końca ramienia korby oznacza to, że ustawienie jest prawidłowe. Jeśli jednak tak nie jest, wówczas należy poprawić ustawienie siodełka w poziomie.

Właściwe ustawianie kąta siodełka

Do komfortowej jazdy konieczne jest także poprawne ustawianie kąta siodełka. W tym wypadku nie istnieje żadna jednoznaczna zasada, która określałaby jak regulować kąt nachylenia siodełka. Ustawienie kąta siodełka to w dużej mierze kwestia bardzo indywidualna, zależna od naszych preferencji. Wpływają na nią takie rzeczy jak waga, wiek czy styl jazdy. Oprócz tego istotne jest także to, jakie siodełko posiadamy.

Na pewno im niżej pochylony będzie przód siodełka, tym mocniej będziemy obciążać kolana i ręce. Jeśli siodełko jest zbyt pochylone jazda na rowerze może być po prostu dużo mniej wygodna. Jednak, jeśli siodełko jest niedostatecznie pochylone, wówczas możemy odczuwać dyskomfort w kroczu. Zwłaszcza podczas długich, wymagających tras może być to szczególnie dokuczliwe, a czasem nawet prowadzić do otarć i bólu. Dlatego też najlepiej jest wyregulować nachylenie siodełka w oparciu o indywidualne preferencje.

Czym kierować się przy wyborze siodełka do roweru?

Oczywiście samo ustawienie siodełka to nie wszystko. Ważne jest także wybranie właściwego siedziska, które zapewni nam komfortową i wygodną jazdę. Jak zatem wybrać najlepsze siodełko rowerowe? Przede wszystkim powinno być ono dobrane nie tylko do naszej budowy ciała, ale także do stylu naszej jazdy. Dlatego też zanim przystąpimy do poszukiwania idealnego siodełka rowerowego, należy zastanowić się, w jakim rodzaju roweru planujemy je zamontować. Następnie należy wybrać odpowiedni rozmiar siedziska, który pozwoli cieszyć się wygodną jazdą.

Przy wyborze siodełka rowerowego ważną rolę odgrywa także płeć. Oczywiście jest to rozróżnienie nieco umowne, ponieważ niektóre sylwetki męskie i damskie są do siebie bardzo podobne i w wielu przypadkach może być tak, że np. siodełko przeznaczone dla mężczyzn sprawdza się lepiej u kobiety. Jednak w dużej części przypadków różnice w budowie anatomicznej kobiet i mężczyzn są na tyle istotne, że producenci siodełek postanowili podzielić swoje produkty pod kątem płci. Oczywiście bardzo często spotkać można także siodełka rowerowe typu „unisex”. Ale w zdecydowanej większości przypadków są one mało komfortowym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz