Bez bólu i dyskomfortu
Wygodne siedzenie rowerowe nie może powodować bólu lub dyskomfortu. W przypadku długich tras najlepiej sprawdza się siodełko wąskie, a zarazem twarde, co może być dla wielu cyklistów zaskoczeniem. Należy jednak podkreślić, że takie rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim tym, którzy jeżdżą regularnie. Źle dopasowane siedzenie może powodować nawet bolesne otarcia, które zniechęcają do dalszych podróży na jednośladzie. Trzeba wiedzieć, że nie istnieje uniwersalny model, który tak samo dobrze sprawdzi się w każdym przypadku. Bywa tak, że niekonieczny jest dobór metodą prób i błędów.
Ci, którzy nie jeżdżą zbyt często powinni postawić na wygodne, amortyzowane siodełko. Najlepiej, aby było ono dość szerokie, jednak nie można przesadzać w drugą stronę. Doskonale sprawdzi się ono podczas jazdy na nierównym terenie. Mowa tutaj o m.in. górskich szlakach oraz leśnych ścieżkach. Zbyt szerokie siedzenie spowoduje liczne obtarcia – trzeba mieć świadomość, że rozmiar to kwestia bardzo indywidualna. Dobór wymiarów uzależniony jest w dużej mierze od budowy anatomicznej użytkownika jednośladu.
Nadmierne obciążenie mięśni
Nie każdy wie, że niewłaściwie dobrane siodełko może powodować nadmierne obciążenie mięśni. Niezwykle istotne jest to, aby znajdowało się na optymalnej wysokości. Znaczenie odgrywa także wysokość kierownicy. Priorytetem jest to, aby jazda nie wywołała bólu szyi, mięśni, czy też kolan. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej jednoślad nie jest prawidłowo dobrany do cyklisty lub wymaga regulacji. Siodełko nie powinno znajdować się bardzo wysoko. Nie należy także maksymalnie opuszczać kierownicy. Konieczność mocnego nachylania się nie jest korzystna dla układu kostnego. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być wymiana mostku na taki, który posiada wyższy kąt wzniosu.
Zbyt nisko ulokowane siodełko nierzadko wywołuje dolegliwości bólowe ze strony kolan. Jest to częsty problem w przypadku dzieci, ale nie tylko. Jeśli mamy do czynienia z bólami mięśniowymi, to warto jest redukować biegi podczas jazdy pod górkę. Twardsze przełożenie rekomendowane jest w przypadku, gdy przemieszczamy się po płaskim terenie.
Ubrania na rower
Wygodne siodełko rowerowe to nie wszystko. Niezwykle istotną kwestią jest odzież. Oczywiście ci, którzy przemieszczają się głównie po mieście nie inwestują w ubrania rowerowa. Przydadzą się one jednak zawsze wtedy, gdy wybieramy się na dłuższą wycieczkę. Profesjonalne spodenki z wkładką wydają się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. To właśnie one chronią przed obtarciami oraz dyskomfortem. Występują w tak wielu wariantach, że znalezienie właściwego modelu, to tylko kwestia czasu. Sprawdzą się one nawet wtedy, gdy posiadamy twarde siodełko w rowerze. Wzrost poziomu wygody można zaobserwować niemal natychmiast.
Odzież rowerowa generuje dodatkowy koszt, jednak jest to inwestycja, która szybko się zwraca. Trzeba uważać na zbyt krótkie spodenki, których nogawki rolują się podczas jazdy. Odsłonięte uda również ulegają obtarciom, szczególnie jeśli temperatura otoczenia jest wysoka. Nie trzeba decydować się na zbyt pochopny zakup. Nie zaszkodzi poprosić o poradę obsługę sklepu rowerowego. Warto jest także zapoznać się z opiniami wystawionymi przez użytkowników.
Siodełko na ostre koło
Siodełka rowerowe damskie i męskie różnią się od siebie pod względem budowy. Wybierając siedzenie na ostre koło należy zwrócić uwagę na czynniki, które mają znaczenie również w pojazdach szosowych. Zwarta i pochylona pozycja cyklisty sprawia, że siodełko powinno umożliwić płynną pracę nóg. Najlepszą opcją jest dość wąski, a zarazem miękki model. Warto pamiętać, że na ostrym kole dość często się wstaje.
Szerokie siodełko zwykle powoduje obtarcia pachwin. Dotyczy to nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Warto jest zainwestować w model lekki, a zarazem mocny i niepodatny na negatywne oddziaływanie czynników otoczenia. Wbrew pozorom nie musi on kosztować majątku, jednak oszczędzanie na jakości także nie jest najlepszym pomysłem.