Czy sklepy rowerowe są otwarte w dobie koronawirusa?

Koronawirus zablokował życie w wielu dziedzinach. Dzieci od wielu miesięcy nie chodzą do szkół. Na kilka tygodni zamknięto lasy – decyzja ta została jednak szybko odwołana. Pomimo wielu obostrzeń nadal otwarte są parki, deptaki i skwery. Żaden polityk nie wpadł też na pomysł, by zamknąć szlaki rowerowe. Dlatego z relaksu na świeżym powietrzu nadal mogą korzystać fani dwóch kółek. Nie muszą oni również obawiać się o dostęp do części rowerowych – większość sklepów i serwisów rowerowych działa i czeka na swoich klientów.

Koronawirus, a jazda na rowerze

Wiadomo, że jazda na rowerze korzystnie wpływa na nasze zdrowie i ogólną kondycję. Niemniej jednak część osób, które przed wybuchem pandemii koronawirusa korzystało z roweru zastanawia się, czy jazda rowerem jest bezpieczna i czy w ten sposób można zarazić się wirusem.

Odpowiedź jest prosta i została potwierdzona przez ekspertów WHO, którzy wydali oświadczenie, że przesiadając się na rower, można zachować bezpieczną odległość od innych osób, uniknąć przypadkowego zakażenia i kontaktu z wirusami, które niezwykle dobrze czują się w środkach transportu publicznego, a dodatkowo przejażdżka rowerem pozwala zapełnić minimum dziennej aktywności fizycznej, o którą należy szczególnie dbać, aby zachować kondycję i zdrowie.

Jeśli więc zastanawiasz się, co wybrać – rower czy autobus postaw na prywatny dwukołowy środek transportu, jakim jest rower. Pamiętaj jednak o jego codziennej dezynfekcji. Przed każdym wyjazdem zdezynfekuj zapięcie do roweru, siodełko i chwyty kierownicy. Ważne jest również właściwe/bezpieczne przechowywanie roweru, tak by nie dotykały go inne osoby. Najlepiej wprowadzać rower do domu, mieszkania, piwnicy lub garażu.

Sklepy rowerowe w dobie pandemii koronawirusa

Jeśli zastanawiasz się, czy sklepy rowerowe są otwarte w dobie koronawirusa to na chwilę obecną jeszcze tak. A co więcej są bardzo potrzebne – jazda rowerem w dobie pandemii koronawirusa jest bezpieczna, więc znaczna część Polaków przesiadła się na rowery. Dodatkowo dużymi krokami zbliża się wiosna i na rowery wskoczą osoby, których sprzęt zimował w piwnicach i garażach.

Niemniej jednak należy zadbać, aby sklepy i serwisy rowerowe pozostały nadal otwarte. Nie można zapomnieć, że koronawirus jest wszechobecny, a obsługa sklepów i serwisów jest szczególnie narażona na zarażenie.

Z uwagi na powyższe w wielu placówkach wdrożono zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dla obiektów handlowych. Zwracana jest uwaga na zachowanie bezpiecznej odległości nie mniejszej niż metr oraz płatności bezgotówkowe. W obiektach znajdują się dozowniki z płynem odkażającym, a pracownicy sklepów i serwisów regularnie myją ręce wodą z mydłem. Wszystkie powierzchnie często dotykane tj. lady, klamki, blaty, poręcze są dezynfekowana kilka razy dziennie. Szczególną uwagę zwraca się na zakrywanie ust i nosa. Klienci sklepów proszeni są o zakrywanie ust i nosa oraz o zachowanie higieny podczas wycierania nosa, kaszlu i kichania.

Wybierając się więc do sklepu rowerowego, pamiętaj o myciu i dezynfekcji rąk oraz nałożeniu maseczki. Jeśli masz taką możliwość zdezynfekuj rower, który planujesz oddać do naprawy.

Dodaj komentarz