Jakie getry i rękawice na rower wybrać? Kompletny poradnik

Getry rowerowe muszą przede wszystkim zapewnić oczekiwany poziom komfortu oraz swobody. Znalezienie odpowiedniego modelu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dotyczy to również rękawic, które stanowią podstawową ochronę dłoni. Jeśli potrzebujesz praktycznych wskazówek, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie! Wbrew pozorom wysokiej klasy odzież rowerowa wcale nie musi kosztować majątku. Istotne jest jednak to, aby jakość produktów postawić na pierwszym miejscu. Nie ma sensu inwestować w akcesoria, które już po kilku tygodniach eksploatacji nadają się do wyrzucenia.

Jakie getry rowerowe na chłodne miesiące?

Niesprzyjające warunki atmosferyczne wymagają świadomego doboru elementów garderoby. Decyzji zakupowej nie należy podejmować zbyt pochopnie. Doskonałą opcją wydają się być ochronne getry na rower (overshoes), które skutecznie zabezpieczają dolną część nóg, a nawet obuwie. Docenią to w szczególności osoby przemieszczające się jednośladem niewyposażonym w przedni błotnik. Minusem jest fakt, że większość opisywanych getrów rowerowych nie sprawdza się podczas jazdy miejskiej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że są one przystosowane do butów rowerowych, a nie codziennych. Getry turystyczne zwykle wykonane są z bardzo grubego materiału, co również stanowi wadę. Dodatkowym minusem jest to, że zwykle nie osłaniają one dolnej części butów.

Ważne jest to, aby getry rowerowe nie były zbyt grube, a jednocześnie stanowiły ochronę przed niską temperaturą oraz porywistym wiatrem. Nie bez znaczenia jest również cyrkulacja powietrza. Nowoczesne materiały odprowadzają wilgoć do warstw zewnętrznych, a tym samych chronią przed nadmierną potliwością lub nieprzyjemnym zapachem. Dobrze, jeśli tkanina jest nieprzemakalna. Obszar przy podeszwie nie może przecierać się zbyt szybko – jest to częsty problem cyklistów, którzy intensywnie eksploatują odzież rowerową. Cena również odgrywa ważna rolę. Wiadomym jest, że tylko nieliczni mogą zainwestować 400-500 zł w dobre getry rowerowe.

Tanie nie znaczy złe! Czasami warto postawić na getry rowerowe nieco mniej popularnych marek. Faktem jest, że większość rowerzystów musi przetestować kilka różnych par, aby znaleźć idealny wariant. Omawiana część garderoby powinna być przewiewna, wytrzymała, a jednocześnie lekka. Getry na rower nie mogą ograniczać ruchów, ani wywoływać uciążliwego nacisku. Materiał powinien elastycznie przystosować się do użytkownika. Nie może jednak być podatny na trwałe zniekształcenia, ponieważ utraci pierwotną formę już po pierwszym praniu. Nie zaszkodzi zapoznać się z opiniami użytkowników na temat wybranych produktów. Trzeba jednak uwzględnić, że są to subiektywne oceny.

Jakie ciepłe rękawice na rower?

Rękawice rowerowe na zimne miesiące muszą ochronić dłonie przed licznymi niedogodnościami. Marznące ręce odbierają przyjemność z jazdy. Znalezienie odpowiednich akcesoriów nie jest łatwym zadaniem, gdyż większość oferowanych modeli nie jest przystosowanych do użytku w bardzo niskich temperaturach. Ważne jest to, aby rękawice na rower posiadały grubą warstwę izolacji. To właśnie ona odpowiada za utrzymywanie optymalnej temperatury, a także chroni przed czynnikami zewnętrznymi. Niezwykle istotny jest poziom przepuszczalności powietrza. Słaba cyrkulacja sprawi, że wewnątrz rękawic pojawi się wilgoć. Spocone dłonie są jeszcze bardziej wrażliwe na ujemne temperatury!

Wybierając ciepłe rękawice na rower należy także zwrócić uwagę na długość mankietu, który nie może być zbyt krótki. Wielką rolę odgrywa także zapięcie – rzep nie powinien przyczepiać się do ubrania, ponieważ będzie to uciążliwe. Istotne, aby trafnie dobrać rozmiar akcesoriów, gdyż w innym przypadku będą się zsuwać. Zbyt ciasne modele są problematyczne w zakładaniu, a dodatkowo ograniczają ruchy dłoni, co negatywnie wpływa na komfort użytkowania. Warstwa chroniąca przed wiatrem powinna posiadać dostateczną grubość, jednak nie może być zbyt ciężka. Faktem jest, że za wysokiej jakości rękawice rowerowe należy zapłacić kilkaset złotych. Modele budżetowe zwykle nie zdają egzaminu.

Czy warto postawić na rękawice podgrzewane elektrycznie?

Z pewnością nie każdy ma świadomość, że w sprzedaży dostępne są rękawice rowerowe podgrzewane elektrycznie. Świetnie sprawdzają się w dni, kiedy temperatura spada mocno poniżej zera. Jest to dość droga opcja, ponieważ średni koszt to 700-1000 zł. Oczywiście w sklepach rowerowych można znaleźć także akcesoria premium, które są o wiele droższe. Wybór jest uzależniony od posiadanego budżetu.

Przed zakupem należy sprawdzić, jakie obszary obejmuje elektryczna grzałka. Konieczne jest także sprawdzenie, jak długo może pracować bateria (zazwyczaj 3-5 godzin, jednak wiele zależy od ustawień pracy). Na specjalną uwagę zasługują rękawice na rower przystosowane do obsługi ekranów dotykowych. Nie trzeba ich zdejmować, aby skorzystać z smartfona, co jest wielkim udogodnieniem. Elektryczne rękawice na rower są polecane osobom, które nawet w siarczyste mrozy nie chcą rezygnować z przemieszczania się na jednośladzie.

Dodaj komentarz