Jakie hamulce hydrauliczne do roweru wybrać? Poradnik

Bardzo ważnym elementem wyposażenia roweru są hamulce. Jazda bez nich to ogromne zagrożenie dla rowerzysty i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pytanie tylko, które są najlepsze? Na jaką firmę się zdecydować? Podpowiadamy!

Jak działają hamulce hydrauliczne w rowerze?

Hamulce są podstawowym elementem roweru, bez którego trudno jest w ogóle go sobie wyobrazić. Sprawiają, że jazda rowerem jest komfortowa i przede wszystkim umożliwiają zatrzymanie się w konkretnym miejscu. Co najważniejsze, zapewniają bezpieczeństwo. Wygląda więc na to, że nie powinno się na nich oszczędzać. Zamiast na cenę, lepiej zwrócić uwagę na rodzaj. Wśród polecanych znajdują się hamulce hydrauliczne, choć to i tak nie ułatwia zakupu. Osoby, które dopiero rozglądają się za hamulcami do swojego roweru i nie mają za bardzo wiedzy na temat tych produktów i ich producentów, pytają – jak działają hamulce hydrauliczne w rowerze? Okazuje się, że w zasadzie bardzo podobnie jak te mechaniczne. Bo tak samo klocki hamulcowe, które znajdują się w zacisku, zaciskają się z dużą siłą na tarczy hamulcowej, gdy tylko ściśniemy klamkę. Jednak w tym przypadku siła nacisku jest wielokrotnie większa. Wpływ na to ma wykorzystanie fizycznego zjawiska stałości ciśnienia w tak zwanym układzie hydraulicznym.

Hamulce hydrauliczne stosowane w rowerach mają wiele zalet, ale wad też nie brakuje. Jeśli chodzi o te pierwsze, należy wymienić: modulację, lekkie działanie klamki, a także prostą regulację. Natomiast wadą na pewno jest cena, problemy z naprawą w trasie, wyższe koszty eksploatacji oraz większa waga.

Pomimo wspomnianych wad, wielu rowerzystów zdecydowanie wybiera hamulce hydrauliczne. Zdaniem niektórych, jest to najlepszy tego typu mechanizm. Warto wobec tego przyjrzeć im się z bliska.

Jakie hamulce hydrauliczne do roweru będą najlepsze?

Hydraulika w rowerze to możliwość zahamowania w każdych warunkach, nawet podczas górskiej wyprawy w nieznane. To dzięki niej możliwe było również zastosowanie karbonowych obręczy. Jednak choć zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność, nie trzeba montować ich we wszystkich rowerach. Są typy, w których sprawdzą się inne rodzaje hamulców, które są tańsze i prostsze w serwisie. Należy mieć na uwadze to, że hamulce hydrauliczne do roweru dziś oferuje wielu producentów. By wybrać produkt konkretnej marki, trzeba poznać je wszystkie, a następnie ustalić, które będą w określonej sytuacji najlepsze. Poszczególne produkty różnią się nie tylko wyglądem i jakością, ale również ceną. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, a więc kupujący nie jest mocno ograniczony finansowo, nie powinien się nią kierować. Dużo ważniejsza jest tu jakość i bezpieczeństwo, które idzie z nią w parze.

Hamulce hydrauliczne Avid/Sram

Hamulce Avid od samego początku były postrzegane, jako niezbyt dobre. Choć wyróżniały się dużą siłą hamowania, miały słabą modulację. Głównym ich problemem było odpowietrzanie. Stosowanie syntetycznego płynu DOT 5.1 było bardzo kłopotliwe. Produkt ten niszczył skórę, tworzywa sztuczne, a nawet lakier. Warto też nadmienić, iż w przypadku tych hamulców wytwarzanie podciśnienia było dość skomplikowane. Trzeba było wykorzystywać do tego dwie strzykawki. Co więcej, DOT także niszczył uszczelki. Tak więc serwisowanie tych hamulców było długotrwałe i skomplikowane. Nierzadko wiązało się to z podwójnym kosztem usługi.

Na szczęście z biegiem lat wiele w tej kwestii się zmieniło. Przede wszystkim zmieniła się nazwa firmy, a wraz z nią zniknęły problemy z uszczelkami. Poprawie uległa również modulacja. To dobra wiadomość dla osób, które jeżdżą rowerami szosowymi i gravelowymi, w których stosuje się hamulce tej marki. Dzięki zmianom, hamulce stały się dużo lepsze, a co za tym idzie, chętniej wybierane. Jednak czy są najlepsze? Sprawdźmy kolejne propozycje.

Hamulce hydrauliczne Shimano

Hamulce hydrauliczne w rowerze mogą być również produktem marki Shimano. Czy są lepsze od hamulców wspomnianej wcześniej firmy? Wiele osób twierdzi, że tak, bo nawet najtańszy model spełnia ich oczekiwania. Jeśli jednak ktoś może sobie pozwolić na większy wydatek, powinien wybrać nieco lepszy model. Wyższa jakość produktu to jeszcze lepsze działanie. Jeśli ktoś na przykład ściga się rowerem, to powinien pokusić się naprawdę o nieco lepszy produkt. Hamulce Shimano są postrzegane jako niezawodne. Są zarazem bardzo dobrze znane na rynku. W dodatku wyróżnia je bardzo prosty serwis. Uwadze nie może umknąć tu również doskonała modulacja. Równie ważne jest to, że działają na oleju mineralnym, a produkt ten nie jest szkodliwy ani dla środowiska, ani też dla rowerów i serwisantów. Ogromnym plusem jest to, że można bez problemu dostać do nich części. Niestety jednak nie wszystkie. Na przykład jeśli awarii ulegnie dźwignia, to do wymiany będzie dosłownie cała klamka. Na szczęście wydatek nie jest zbyt duży, więc z tego powodu można tę wadę wybaczyć. Choć zdania są podzielone i każdy użytkownik ma swoją opinię na ten temat.

Hamulce hydrauliczne Magura

Na rynku dostępne są również hamulce marki Magura. Firma jest dobrze znana w Niemczech, ale i w Polsce w sumie również. Pytanie wobec tego, jak działają hamulce hydrauliczne w rowerze tej właśnie marki? Podobnie jak poprzednie, mają swoich zwolenników i przeciwników. Nie ma rzeczy, a tym bardziej części rowerowych, które byłyby zachwalane przez każdego bez wyjątku. Tak jest i w tym przypadku, chociaż trzeba przyznać, że hamulce hydrauliczne tej marki są dość chwalone. Wyróżniają się przede wszystkim dobrą jakością. Uwagę przyciągają też charakterystycznym designem. Tak samo jak poprzednia propozycja, pracują na oleju mineralnym. Ich zaletą na pewno jest duży wybór części zamiennych. Trzeba tylko liczyć się z tym, że za produkt tej firmy będzie trzeba zapłacić znacznie więcej niż za hamulce chociażby Shimano. Wyższe są również koszty serwisu. Przy serwisie wykorzystuje się płyn Royal Blood. W wielu serwisach jest cały czas dostępny, ale niektóre go nie mają. W związku z tym zdarza się, że serwis roweru trwa nieco dłużej niż zwykle.

Hamulce hydrauliczne TRP

Bardzo ciekawą propozycją są hamulce TRP. Są wyposażone w zacisk działający po podłączeniu do zwykłej linki w szosowej klamkomanetce. Takie rozwiązanie z pewnością spodoba się właścicielom gravela lub osobom, które zamierzają go kupić. Po prostu zaoszczędzą na hydraulice. Hamulce te sprawują się całkiem dobrze, więc nic dziwnego, że mają wielu zwolenników.

Hamulce hydrauliczne Hope

Uwadze nie mogą umknąć hamulce hydrauliczne Hope. Wyróżniają się przede wszystkim kształtem. przyciągają wzrok kolorowymi anodami, które dają się zauważyć już ze znacznej odległości. To duży plus takiego wykonania, gdyż dzięki temu można skonstruować naprawdę oryginalny i ciekawy rower. Ich kolejną zaletą jest ogromna wytrzymałość. Należy koniecznie podkreślić, że pracują na oleju syntetycznym. Ma to wpływ na wygodniejszy i dużo przyjemniejszy serwis. Jedyną wadą tego produktu jest wysoka cena. Niestety przez to nie jest to produkt dla każdego. Producent oferuje dwie wersje hamulców hydraulicznych. Do wyboru jest jedna klamka, która kontroluje oba hamulce oraz podwójna klamka.

W takim razie, jakie hamulce hydrauliczne do roweru warto wybrać? Prawda jest taka, że nie wszystkie dostępne na rynku hamulce są warte uwagi. Tym bardziej, jeśli kupujący należy do bardziej wymagających rowerzystów. Do bardzo popularnych, chętnie wybieranych i zdecydowanie zasługujących na zakup, należą hamulce Shimano. To między innymi dlatego, że są proste, a zarazem niezwykle skuteczne. Co dla niektórych najważniejsze, nie należą do najdroższych. W dalszej kolejności zazwyczaj wybierane są, najnowsze hamulce marki SRAM. Te firmy cieszą się dużym zainteresowaniem, ale tak naprawdę wybór należy do każdego z osobna. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na jakość hamulców, a także to, jak będzie wyglądał ich serwis, czy na przykład jest prosty i ile może kosztować. W razie niepewności dobrze jest poprosić o pomoc sprzedawcę, czy serwisanta, który na pewno podpowie, jakie hamulce warto wybrać do konkretnego roweru.

Dodaj komentarz