Jakie słuchawki na rower wybrać? Krótki poradnik

Słuchawki rowerowe są niezbędne do tego, aby napawać się ulubioną muzyką podczas przejażdżek rowerowych. To doskonała opcja dla tych, którzy oczekują maksymalnego relaksu. Oczywiście nie należy całkowicie odcinać się od świata zewnętrznego. Nie można zapomnieć o niebezpieczeństwach, które najpierw słyszymy, a dopiero później dostrzegamy. Pewne jest to, że cyklista powinien zachować szczególną ostrożność podczas jazdy po mieście, czy tez ruchliwych drogach. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

Słuchawki na rowerze – dlaczego to zły pomysł?

Słuchawki na rower sprawiają, że cyklista nie słyszy dźwięków ostrzegawczych z otoczenia, a jego czas reakcji na zaistniałe niebezpieczeństwa może znacząco się wydłużyć. Trzeba uwzględnić, że groźne sytuacji mogą nas spotkać również na wyznaczonych szlakach rowerowych, czy też w lesie. Nie istnieje miejsce, które zapewni stuprocentowe bezpieczeństwo, więc warto jest być przygotowanym na każdą okoliczność.

Słuchanie muzyki na rowerze podczas przejażdżki po mieście nie wydaje się być dobrym pomysłem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że można nie usłyszeć klaksonu samochodu, czy też dzwonku innego jednośladu. Czasami wystarczy jeden sprawny unik, aby uniknąć zderzenia. Mając na uszach słuchawki bodźce z otoczenia zostają stłumione. Oczywiście jest to kwestia subiektywna, jednak w miejscach, gdzie panuje spore natężenie ruchu lepie zachować szczególną ostrożność.

Słuchawki do jazdy na rowerze – dlaczego warto?

Wbrew pozorom słuchawki rowerowe posiadają nie tylko wady. Ulubiona muzyka może dodawać motywacji do działania, co jest szczególnie istotne podczas pokonywania długich tras. Właśnie dlatego wielu cyklistów nie bierze pod uwagę potencjalnych zagrożeń. Faktem jest, że przepisy prawa nie zabraniają słuchania muzyki podczas jazdy na rowerze. Podstawą jest to, aby nie stwarzać niebezpiecznych sytuacji, które mogłyby narazić na utratę życia lub zdrowia. Niektóre samochody (w szczególności elektryczne) posiadają niezwykle ciche silniki. Każdy miłośnik „dwóch kółek” powinien samodzielnie podjąć decyzję.

Dobrą opcją wydaje się być użycie tylko jednej słuchawki. Oczywiście odczucia słuchacza ulegają pogorszeniu, jednak możliwe jest skuteczne kontrolowanie tego, co dzieje się w otoczeniu. Cyklista bez większego wysiłku może odbierać dźwięki płynące z otoczenia, co przekłada się na poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób uważa, że słuchanie muzyki podczas jazdy na rowerze jest lepszym rozwiązaniem podczas treningu na szosie. Wynika to z faktu, że w takich warunkach można spodziewać się niekomfortowych sytuacji, takich jak np. mijanie się z rozpędzonym samochodem na milimetry.

Jakie słuchawki na rower są godne zainteresowania?

Wybierając słuchawki rowerowe należy zwrócić uwagę na wiele czynników. Ważne jest, aby postawić na model dopasowany do potrzeb. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się urządzenia Bluetooth, które zapewniają streaming audio. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zapomnieć o uciążliwych przewodach. Podstawowym minusem jest konieczność systematycznego ładowania. Niektóre słuchawki na rower posiadają akumulatory o wyjątkowo małej pojemności, które rozładowują się po 2-3 godzinach pracy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zakupowej należy dokładnie przeanalizować specyfikację danego modelu.

Ci, których zdecydowali się na małe, bezprzewodowe słuchawki na rower powinni także zainwestować w łącznik, który obniża ryzyko ich zgubienia. W niektórych przypadkach znajduje się on w zestawie, co stanowi sporą zaletę. Niezbyt dobrą opcją są słuchawki nauszne, które nie tylko mocno tłumią dźwięki z otoczenia, ale również zsuwają się podczas jazdy po wyboistych terenach. Zazwyczaj wymagają one częstego poprawiania, co nie jest wygodne.

W sprzedaży znajdują się także słuchawki dedykowane cyklistom. Takie urządzenia projektowane są w oparciu o rzeczywiste oczekiwania rowerzystów. Należy jednak wspomnieć, że zwykle są one sporo droższe. Na uwagę zasługują modele dla biegaczy, które są przystosowane do użytku w ruchu. Wyróżniają się one niską wagą, dzięki czemu nie stanowią zbędnego obciążenia. Najnowocześniejsze modele przekazują dźwięki przez kość, dzięki czemu kanał słuchowy pozostaje otwarty. Oczywiście nie wszyscy posiadają wystarczający budżet na zakup takiego sprzętu.

Alternatywy dla słuchawek rowerowych

Na rynku pojawiły się kaski rowerowe z wbudowanymi słuchawkami lub głośnikami. Wybór takich akcesoriów jest jednak mocno ograniczony. Ponadto, ich parametry techniczne pozostawiają wiele do życzenia Nie należy zapominać, że kask ma przede wszystkim stanowić skuteczną ochronę przed uderzeniem. Niektórzy cykliści decydują się na zakup bezprzewodowego głośnika montowanego np. w uchwycie na bidon. Takie rozwiązanie jest uciążliwe dla otoczenia. Rozbrzmiewająca muzyka sprawi, że nikt nie przejdzie obok obojętnie – należy być gotowym na spojrzenia pełne dezaprobaty.

Dodaj komentarz